اجازه کار حین تحصیل در چین

یکی از کشورهایی که در سال‌های اخیر میزبان دانشجویان بین الملل بسیاری بوده، چین است. افرادی که دانشگاه های چین را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند با این سؤال مواجه هستند که آیا اجازه کار حین تحصیل در چین را دارند یا خیر؟ هر چند اجاره کار دانشجویی در چین به تمام دانشجویان بین الملل داده نمی‌شود. اما دانشجویان بسیاری به واسطه دانش زبان انگلیسی خود می‌توانند بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را تأمین نمایند.

work_and_study_in-china
work_and_study_in-china

اشتغال به کار حین تحصیل در چین امکان پذیر است؟ این یکی از اولین سؤالات متقاضیان تحصیل در دانشگاه های چین است. هر چند تحصیل در یک دانشگاه خارجی معتبر می‌تواند سکویی برای دستیابی سریع‌تر به موفقیت باشد. اما متأسفانه بسیاری از افراد علاقه‌مند، با محدودیت‌های مالی مواجه هستند که امکان تحصیل در یک کشور خارجی را از آنان سلب می‌کند. در چنین شرایطی است که انجام کار دانشجویی حین تحصیل به کمک این افراد می‌آید. البته کار ضمن تحصیل در چین مزایای دیگری نیز دارد که درباره همه آن‌ها در ادامه مفصلاً صحبت خواهیم کرد.

اگر در فکر این هستید که در یک دانشگاه معتبر چینی ادامه تحصیل دهید، حتماً باید با شرایط کار حین تحصیل در چین آشنا باشید. حتی اگر از تمکن مالی کافی برخوردار هستید. پس پیشنهاد می‌کنیم حتماً تا انتها همراه ما بمانید.

دلایل شما برای تحصیل در چین چیست؟

study-in-china
study-in-china

پیش از هر چیز لازم است پاسخ این سؤال را در مورد شخص خودتان پیدا کنید و اولویت‌های خود را برای ادامه تحصیل در چین مشخص نمایید. بعد از آن می‌توانید به طور هدفمند درباره کار حین تحصیل در چین نیز مطالعه و تحقیق کنید.

می‌خواهم یک مدرک معتبر از دانشگاهی عالی داشته باشم

واقعیت این است که چین یک دروازه بزرگ به اروپا محسوب می‌شود. بسیاری از شرکت‌های مهم غربی یک شعبه نیز در چین دارند یا لااقل با این کشور در حال داد و ستد و تجارت‌های کلان هستند. با این حساب به نوعی اتصال به کشور چین می‌تواند به مثابه اتصال با دنیای غرب باشد. از طرفی نیز بسیاری از دانشگاه های چین جزء 100 دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرند و اعتبار زیادی در تمام دنیا دارند. در چنین مواردی کار حین تحصیل در چین می‌تواند برای شما تسهیل کننده مسیری هدفمند به سمت آینده‌ای مطمئن در کشورهای غربی باشد. پس لازم است ابتدا انگیزه خود را از پذیرش در یک دانشگاه چینی پیدا کنید.

می‌خواهم در یک کشور پیشرفته آسیایی زندگی کنم

گاهی هدف اصلی افراد از تحصیل در چین، در حقیقت مهاجرت به چین است. مهاجرت تحصیلی یکی از پرطرفدارترین راه‌ها برای اخذ اقامت یک کشور است. البته در چنین مواردی باید به درستی با قوانین مهاجرتی به آن کشور آشنا باشید. در چنین شرایطی کار حین تحصیل در چین ممکن است از دو نظر سودمند باشد. اول این که به نوعی سابقه کار مرتبط محسوب می‌شود و به این ترتیب بعد از اتمام تحصیل می‌توانید موقعیت‌های اشتغال بهتری را به دست آورید. مورد دوم این که کار ضمن تحصیل ممکن است در شرایط اقامتی شما و در واقع گرفتن مجوز اقامت بلندمدت و در ادامه شهروندی چین، مثبت واقع شود. البته تمامی این موارد باید به طور دقیق بررسی شود.

میخواهم زندگی در کشوری دیگر را تجربه کنم

اگر شخص ماجراجویی باشید، تحصیل در چین می‌تواند فرصتی فوق العاده برای شما باشد. زیرا این کشور با تاریخ و تمدنی چند هزار ساله، یکی از بهترین گزینه‌ها برای ماجراجویی است. در این صورت کار حین تحصیل در چین نیز به نوبه خود هم می‌تواند ماجراجویی دیگری به حساب آید و هم از میزان هزینه‌های زندگی شما در این کشور بکاهد.

مهم است پیش از هر چیز انگیزه خود را از سفر تحصیلی به چین و به دنبال آن از کار دانشجویی در چین پیدا کنید. در این صورت می‌توانید از میان انبوهی از اطلاعات، آن بخشی را انتخاب کنید که شما را به هدف اصلی‌تان برای تحصیل یا زندگی در کشور چین نزدیک می‌کند.

آیا اجازه کار حین تحصیل در چین برای دانشجویان بین الملل وجود دارد؟

international-students-in-china
international-students-in-china

چین کشوری است که بیش از 1 میلیارد و 300 هزار نفر جمعیت دارد. بدیهی است که با این تعداد جمعیت زیاد، موقعیت‌های کاری محدودی برای افراد وجود دارد. شاید به همین دلیل است که چین به طور کلی اجازه کار دانشجویی در چین را به دانشجویان خارجی نمی‌دهد. البته این بدان معنا نیست که به هیچ عنوان اجازه کار حین تحصیل در چین وجود ندارد. زیرا حتی با وجود قانون ممنوعیت کار دانشجویی، باز هم دانشجویانی را می‌بینید که  در مراکز مختلف به انجام کار پاره وقت می‌پردازند. اما این افراد چگونه توانسته‌اند مجوز کار بگیرند؟

  • با کسب مجوز از دانشگاه
  • با در دست داشتن نامه از طرف کارفرما یا شرکت مورد نظر

اگر دانشگاه به شما اجازه کار دانشجویی یا کارآموزی را بدهد و همچنین از طرف کارفرما نیز مجوز داشته باشید می‌توانید از اداره پلیس چین و اداره مهاجرت نیز مجوز کار حین تحصیل در چین را دریافت کنید. در این صورت مجاز خواهید بود ساعاتی از هفته را به اشتغال بپردازید و بدین وسیله بخش مهمی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را تأمین نمایید.

شرایط کسب مجوز کار ضمن تحصیل در چین برای دانشجویان بین الملل

دستیابی به مجوز کار نیاز به داشتن شرایطی ویژه دارد. مهم‌تر از همه این است که نمرات شما در دانشگاه باید قابل قبول باشد و در تمام کلاس‌ها و فعالیت‌های اجباری و درسی شرکت نمایید. در واقع تنها در صورتی دانشگاه به شما اجازه انجام کار حین تحصیل در چین را می‌دهد که مطمئن باشد اولویت شما تحصیل است و کار کردن مانع از تحصیل‌تان در دانشگاه نمی‌شود. زیرا در واقع شما به عنوان یک دانشجو در چین اقامت دارید نه نیروی کار.

علاوه بر این، نداشتن سابقه کیفری، گواهی سلامت جسمی، سابقه کار حداقل دو سال، داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و … از دیگر شرایط مهم برای دریافت مجوز کار دانشجویی هستند.

برای کار حین تحصیل در چین، چه شغل‌هایی را می‌توانید انتخاب کنید؟

work-as-english-teacher-in-china
work-as-english-teacher-in-china

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم، موقعیت‌های کاری موجود در کشور چین چندان زیاد نیست. با این حساب بهتر است به سراغ شغل‌هایی بروید که چینی‌ها از پس انجام آن‌ها بر نمی‌آیند. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین و بهترین موقعیت‌های کاری برای دانشجویان بین الملل، تدریس زبان انگلیسی است. زیرا مردم چین آشنایی کافی و چندان خوبی با این زبان ندارند. پس می‌توانید به عنوان مدرس یا مترجم زبان انگلیسی در کمپانی‌های مختلف، آموزشگاه‌ها و … مشغول به کار شوید.

از جمله دیگر موقعیت‌های مناسب برای کار حین تحصیل در چین می‌توان به لیدر تورهای گردشگری، کار در رسانه‌ها و دفاتر روزنامه‌ها، انجام کار مدلینگ، دستیار در شرکت‌های حقوقی، کار دانشجویی در دانشگاه، کار در سفارت‌ها و هتل‌ها و … اشاره کرد.

می‌توانید به سراغ کمپانی‌های غربی یا ایرانی بروید

یکی از روش‌های هوشمندانه برای انجام کار دانشجویی در چین، اشتغال به کار در شعبه‌های چینی شرکت‌های واردات و صادرات ایرانی است. می‌توانید به عنوان مترجم، حسابدار، نیروی بازرگانی و … در این شرکت‌ها مشغول به کار شوید. همچنین از آنجایی که زبان انگلیسی را بهتر از مردم چین می‌دانید، شرکت‌های غربی نیز تمایل بیشتری به جذب شما به عنوان نیروی کار خواهند داشت.

منابع مناسب برای پیدا کردن کار حین تحصیل در چین

Work-while-studying-in-China
Work-while-studying-in-China

مراجعه به کاریابی‌ها می‌تواند مطمئن‌ترین و رایج‌ترین روش برای پیدا کردن موقعیت‌های کاری باشد. با توجه به اینترنتی شدن بسیاری از کارها، خوشبختانه می‌توانید به جای مراجعه حضوری، به سایت‌های اینترنتی کاریابی مراجعه کنید و شغل مورد نظر خود را جستجو نمایید. وب‌سایت‌هایی مانند Zhaopin.com، Teflsearch، CJOL.com، JOB51، ChinaJob.com، China Xpat Jobs و … از جمله این منابع هستند.

در کنار تمامی این موارد باید بدانید داشتن رابطه و آشنایی با افراد بانفوذ ممکن است بیشتر از سایت‌های اینترنتی به شما برای پیدا کردن کار کمک کند. پس سعی کنید با معاشرت در دانشگاه و بیرون دانشگاه، دوستان زیادی پیدا نمایید تا با موقعیت‌های ویژه‌تری برای کار حین تحصیل در چین مواجه شوید.

درآمد کار دانشجویی در چین چقدر است؟

واقعیت این است که درآمد کار دانشجویی تا حد زیادی به نوع کار و ساعات کاری بستگی دارد. درآمد ماهیانه برای یک شغل تمام وقت در چین از 2 هزار تا 3 هزار یوان در ماه شروع می‌شود. بدون شک افرادی که تحصیلات و مهارت بالاتری داشته باشند درآمدی بیشتری نیز خواهند داشت. اما کار حین تحصیل در چین احتمالاً تمام وقت نخواهد بود. پس میزان درآمدی که به دست می‌آورید ارتباط مستقیمی با نوع کار و مهارت شما دارد.

به عنوان مثال به تدریس زبان انگلیسی باز می‌گردیم. همان‌طور که گفتیم این شغل در چین، شغلی بسیار مناسب برای دانشجویان بین الملل است. زیرا چینی‌ها به خوبی از پس آن بر نمی‌آیند. با این حساب می‌توان حدس زد درآمد خوبی نیز دارد. تا حدی که گاهی هزینه یک ساعت تدریس زبان انگلیسی به طور تقریبی 30 دلار محاسبه می‌شود. یعنی شما با 20 ساعت کار در هفته می‌توانید درآمد ماهیانه حدوداً 2400 دلار داشته باشید که درآمدی بسیار عالی محسوب می‌شود.

چقدر می‌توان روی کار حین تحصیل در چین حساب کرد؟

part-time-job-in-china
part-time-job-in-china

واقعیت این است که گرفتن مجوز کار ضمن تحصیل در چین کار آسانی نیست. تنها تعداد محدودی از دانشجویان موفق می‌شوند اجازه کار تمام وقت یا نیمه وقت دریافت کنند. با این حساب پیشنهاد می‎‌کنیم از قبل برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور، به فکر راه جایگزین و مطمئن دیگری نیز باشید. حتی دانشجویانی که در برخی کمپانی‌ها مشغول به کار می‌شوند اجازه بسیاری از دخل و تصرف‌ها و تصمیمی گیری‌ها را نخواهند داشت و در واقع تنها می‌توانند حقوقی به عنوان کمک هزینه دریافت نمایند. برخی از دانشجویان نیز به کمک دانشگاه در برخی شرکت‌ها یا صنایع به عنوان کارآموز مشغول به کار می‌شوند که آن نیز موقتی است و امتیازی چندانی برای آنان ندارد.

هر چند اجازه کار حین تحصیل در چین به همه دانشجویان داده نمی‌شود اما در عوض هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار پایین‌تر از کشورهای غربی است. با این حساب نیاز به کار نیز برای دانشجویانی که دانشگاه های چین را انتخاب می‌کنند به مراتب کمتر از دانشجویانی است که باید از پس هزینه‌های هنگفت تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی بر بیایند. البته پایین بودن هزینه‌ها تنها یکی از مزایای تحصیل در این کشور است. چین با ارائه حمایت‌های مالی و غیرمالی گوناگون به خوبی ثابت کرده میزبان خوبی برای دانشجویان خارجی محسوب می‌شود.

درآمد کار حین تحصیل در چین چقدر است؟

درامد کار شما بسته به نوع کاری است که انجام میدهید ولی بطور میانگین ماهانه 5000 یوان میباشد

آیا کار کردن در چین حین تحصیل غیرقانونی میباشد؟

از سال 2020 به بعد دولت چین قوانین جدیدی مبنی بر اجازه کار حین تحصیل برای دانشجویان بین الملل صادر کرد که طبق این قوانین جدبد به دانشجویان اجازه کار 20 ساعت در هفته داده شد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021