دانشگاه علم و فناوری چین

تحصیل در یک دانشگاه خارجی معتبر مسیری مطمئن و روشن رو به آینده است. دانشگاه علم و فناوری چین یکی از دانشگاه‌هایی است که در سراسر دنیا اعتباری جهانی دارد و به عنوان یکی از اولین گزینه‌ها، خصوصاً برای متقاضیان آسیایی شناخته می‌شود. رتبه بالای این دانشگاه در رده بندی‌های مهم، امکانات و تجهیزات کامل، اساتیدی مجرب و سیستم آموزشی بی‌نقص از جمله عواملی هستند که دانشگاه علم و تکنولوژی چین را به یکی از برترین‌های جهان تبدیل ساخته‌اند.

study-in-University-of-Science-and-Technology-of-China
study-in-University-of-Science-and-Technology-of-China
شهر
شهر

هفئی

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

15.500

رنک جهانی
رنک جهانی

88

سال تاسیس
سال تاسیس

1958

یکی از ده‌ها دانشگاه معتبر چین که توانسته به عنوان یکی از بهترین‌ها در حوزه آموزش و تحقیقات، خود را به تمام جهان معرفی کند، دانشگاه علم و فناوری چین (University of Science and Technology of China) است. این دانشگاه یکی از 100 دانشگاه برتر جهان، بر اساس رده بندی‌های مهم دنیا محسوب می‌شود که در موفقیت روزافزون چین در زمینه آموزش، نقش بزرگی دارد.

سال‌هاست که دولت چین برنامه‌های مهمی برای پیشبرد اهداف علمی خود در نظر گرفته است تا علاوه بر تجارت، در حوزه تحقیقات و آموزش نیز به یکی از ابرقدرت‌های جهان تبدیل شود. باید اعتراف کنیم با وجود اصلاحات مؤثری که در ساختار سیستم آموزشی دانشگاه‌های این کشور صورت گرفته، این هدف تنها در چند قدمی چین است. دانشگاه علوم و فناوری چین یکی از مراکزی است که در این مسیر همراهی وفادار برای دولت این کشور به شمار می‌رود.

چرا باید دانشگاه علم و فناوری چین را انتخاب کنیم؟

تحصیل در یک دانشگاه خارجی معتبر سکویی برای به سمت آرزوهای بزرگ و پیشرفت‌های جهانی محسوب می‌شود. حال اگر موضوع تحصیل در چین و تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر چین باشد، اهمیت ماجرا دو چندان می‌گردد. زیرا چین به خودی خود دروازه‌ای است برای ورود به بزرگ‌ترین بازارهای جهانی. با این حساب تحصیل در یک دانشگاه چینی به مثابه فرصتی عالی برای ورود به موفق‌ترین محیط‌های کاری و علمی در غرب است.

اما چرا از میان تمام دانشگاه های چین، باید دانشگاه علم و فناوری چین را انتخاب کنیم؟ با یک نگاه سرسری به لیست موفقیت‌های این دانشگاه می‌توانیم به جایگاه ویژه‌ای که در آسیا و دنیا دارد، پی ببریم. بدون شک داشتن مدرک تحصیلی معتبر از یک دانشگاه بانفوذ که هم در چین و هم در کل دنیا اعتباری ویژه دارد، مسیر را برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر هموار می‌سازد. علاوه بر تمام این‌ها، تحصیل در چین به تنهایی دارای مزایایی است که آن را به کشوری رویایی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است. در این مورد در بخش بعد بیشتر توضیح خواهیم داد.

مزایای تحصیل در چین و به طور خاص دانشگاه علم و فناوری چین

benefits-of-study-in-University-of-Science-and-Technology-of-China
benefits-of-study-in-University-of-Science-and-Technology-of-China

اگر دقت کرده باشید در سال‌های اخیر به تعداد ایرانیانی که چین را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، افزوده شده است. علت این افزایش محبوبیت دانشگاه های چین چیست؟ در ادامه پاسخ این سؤال را بررسی خواهیم کرد.

سیستم آموزشی پیشرفته

بسیاری از دانشگاه های چین در سال‌های اخیر اصلاحات جدیدی را در سیستم آموزشی خود اعمال کردند که موجب ارتقاء سطح علمی و پژوهشی آن‌ها شده است. همین مورد، یکی از مزایای بزرگ تحصیل در کشور چین به شمار می‌رود که از چشم متقاضیان دور نمانده است.

هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی

تحصیل در دانشگاه علم و فناوری چین یعنی تحصیل در دانشگاهی هم‌سطح دانشگاه‌های برتر اروپایی و آمریکایی، اما با هزینه‌هایی چند برابر پایین‌تر. همین فاکتور مهم به تنهایی می‌تواند باعث جذب بیشتر دانشجویان بین الملل به کشور چین شود.

حمایت‌های بی‌دریغ دولت از دانشجویان خارجی

دولت چین در نظر دارد با جذب دانشجویان نخبه، سطح دانشگاه‌های خود را بالا ببرد. با این حساب بدیهی است حمایت‌ها و امتیازات مختلفی را برای این دانشجویان در نظر بگیرد. مهم‌ترین بخش این حمایت‌ها، بورسیه های تحصیلی است که در انواع گوناگون ارائه می‌گردند. همین‌طور امکان اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی با امکانات کامل یکی دیگر از امتیازات بسیار خوبی است که به دانشجویان بین الملل دانشگاه علم و فناوری چین و سایر دانشگاه‌ها اختصاص داده می‌شود.

تحصیل به زبان انگلیسی

به جرأت می‌توان گفت تحصیل به زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین عواملی است که موجب بیشتر شدن طرفداران تحصیل در چین شده است. زیرا به زعم ایرانیان، یادگیری زبانی مانند زبان چینی، اصلاً کار آسانی نیست. این در حالی است که بسیاری از ما تا حدی با زبان انگلیسی آشنایی  داریم و می‌توانیم با یک تلاش متمرکز، به تسلط خوبی در این زبان دست پیدا کنیم. دانشگاه‌های بزرگی مانند دانشگاه علم و فناوری چین امکانی فراهم کرده‌اند تا بسیاری از رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه شوند. با این حساب پذیرش و تحصیل برای دانشجویان بین الملل بسیار آسان‌تر می‌شود.

آشنایی بیشتر با دانشگاه علم و تکنولوژی چین

این دانشگاه 60 سال قبل توسط آکادمی علوم چین دایر شد و به طور دقیق تاریخ تأسیس آن به سال 1958 میلادی باز می‌گردد. دانشگاه علم و فناوری چین (به اختصار USTC) در ابتدا در پکن قرار داشت. اما در سال 1970 به مرکز استان آنهویی چین، یعنی شهر هفی نقل مکان کرد و از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های چین مشغول فعالیت است.

این دانشگاه بیش از 16 هزار دانشجو و 2 هزار کارمند دارد و دارای 5 پردیس است. دانشکده‌های این دانشگاه رشته‌های مختلف از علوم انسانی گرفته تا مهندسی را ارائه می‌دهند و دانشجویان زیادی در مقاطع مختلف تحصیلی و از کشورهای متعدد جهان در این رشته‌ها مشغول تحصیل هستند.

دانشکده‌های فعال دانشگاه علم و فناوری چین کدام‌اند؟

University-of-Science-and-Technology-of-China-colleges
University-of-Science-and-Technology-of-China-colleges

این دانشگاه دانشکده‌ها و دپارتمان‌های گوناگونی دارد که در حوزه‌های مختلف در حال فعالیت هستند. این دانشکده‌ها عبارتند از:

 • علوم زندگی
 • علوم فضا و زمین
 • مدیریت
 • علوم مهندسی
 • علوم و فناوری اطلاعات
 • شیمی و علم مواد
 • علوم و فناوری کامپیوتر
 • علوم انسانی و اجتماعی
 • ریاضیات
 • فیزیک
 • مهندسی نرم افزار
 • و …

دانشگاه علوم و فناوری چین 34 برنامه کارشناسی، بیش از 100 برنامه کارشناسی ارشد و بیشتر از 90 برنامه دکتری ارائه می‌دهد.

جایگاه دانشگاه علم و تکنولوژی چین در جهان

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، دانشگاه علم و فناوری چین یکی از دانشگاه‌هایی است که به عنوان برترین‌های جهان شناخته می‌شود. اما در این بخش می‌خواهیم به طور دقیق و خاص جایگاه این مرکز آموزش عالی را در رده بندی‌های معتبر دنیا بررسی نماییم. ابتدا نگاهی به لیست بهترین دانشگاه‌های جهان از نگاه QS می‌اندازیم. در این لیست دانشگاه علوم و فناوری چین رتبه 98 دنیا و ششم چین را به دست آورده که رتبه‌ای فوق العاده است.

همچنین در رده بندی Times در سال 2022، این دانشگاه در جایگاه 88 در دنیا قرار دارد. در رنکینگ 2021 Shanghai Jiao Tong نیز دانشگاه علم و فناوری چین رتبه 63 را از آن خود کرده است. به این ترتیب می‌توانید با اطمینان کامل این دانشگاه را به عنوان مقصد تحصیلی بعدی خود در کشوری که به عنوان ابرقدرت آسیا شناخته می‌شود، انتخاب نمایید.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه علم و فناوری چین با ما تماس بگیرید

با امکانات دانشگاه علوم و فناوری چین بیشتر آشنا شویم

University-of-Science-and-Technology-of-China-sport-field
University-of-Science-and-Technology-of-China-sport-field

یکی از عواملی که یک دانشگاه معمولی را به دانشگاهی عالی تبدیل می‌سازد، امکانات و تجهیزاتی است که در اختیار دانشجویان و پژوهشگران قرار می‌دهد. از این جهت نیز دانشگاه علم و فناوری چین عملکرد بسیار خوبی داشته است. همکاری با مراکز پژوهشی و تحقیقاتی متعدد یکی از عواملی است که این دانشگاه را رو به جلو سوق داده است. همچنین دانشگاه USTC آزمایشگاه‌های مجهزی دارد که تمام امکانات آن در اختیار دانشجویان است.

علاوه بر امکانات و تجهیزات علمی و آموزشی، باید به امکانات و خدمات رفاهی و فرهنگی نیز توجه داشت. از جمله کتابخانه بزرگ و غنی دانشگاه علم و فناوری چین که نیاز دانشجویان را به هر منبع مطالعاتی علمی و پژوهشی برطرف می‌سازد. زمین‌های فوتبال، پینگ پنگ، بسکتبال، والیبال و … نیز از جمله امکانات ورزشی دانشگاه به شمار می‌روند. به تمام این موارد خوابگاه‌های دانشجویی با اتاق‌های تک نفره و چند نفره را نیز اضافه کنید که امکان اقامت با هزینه پایین‌تر را برای دانشجویان بین الملل فراهم کرده‌اند.

شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه علم و فناوری چین

پذیرش در این دانشگاه نیازی به قبولی در آزمون ورودی یا گذراندن دوره‌های خاص ندارد. اما متقاضیان تحصیل در آن باید شرایط و مدارکی را که دانشگاه اعلام کرده فراهم نمایند. بهتر است لیست دقیق و کامل این مدارک را از سایت دانشگاه علوم و فناوری چین و بخش بین الملل آن دریافت نمایید. برخی از این مدارک عبارتند از:

 • گواهی رسمی سلامت
 • مدرک زبان چینی (HSK) یا زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ترجمه انگلیسی یا چینی آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریزنمرات دوره قبل
 • کپی پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه
 • توصیه نامه از اساتید قبلی برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی
 • و …

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه علم و فناوری چین

cost-of-study-in-University-of-Science-and-Technology-of-China
cost-of-study-in-University-of-Science-and-Technology-of-China

پیش‌تر نیز درباره هزینه‌های پایین تحصیل در چین و  بخصوص دانشگاه علم و تکنولوژی چین صحبت کردیم. بدون شک اگر بخواهید در یک دانشگاه اروپایی یا آمریکایی یا رتبه زیر 100 در جهان تحصیل کنید، باید هزینه‌های بسیار زیادی متحمل شوید. اما تحصیل در این دانشگاه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. به طور تقریبی شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه علم و فناوری چین بین 20 هزار تا 45 هزار یوان است. البته شهریه رشته‌هایی مانند مدیریت و مهندسی از رشته‌های علوم انسانی بیشتر است. همچنین با بالا رفتن مقطع تحصیلی شهریه دانشگاه نیز بیشتر می‌شود.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین الملل

به عنوان یک دانشجوی بین الملل در چین می‌توانید از یکی از بورسیه‌های تحصیلی این کشور برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی کمک بگیرید. این بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند. البته پرطرفدارترین آن‌ها بورسیه دولت مرکزی چین است که یک کمک هزینه کامل برای تحصیل و زندگی در چین به حساب می‌آید. به عنوان یک دانشجوی دانشگاه علم و فناوری چین با دریافت این بورسیه از پرداخت شهریه، بیمه، هزینه خوابگاه و … معاف خواهید بود. همچنین کمک هزینه ماهانه‌ای نیز برای سایر هزینه‌های زندگی به شما تعلق خواهد گرفت.

سایر بورسیه‌های دانشجویی عبارتند از: بورسیه دانشگاه، بورسیه کنفوسیوس و بورسیه سازمان‌های خصوصی، بورسیه دولت محلی و… توجه داشته باشید که در آن واحد تنها می‌توانید برای یک بورسیه درخواست دهید.

قدم بعدی و آخر، پس از دریافت پذیرش و بورسیه

University-of-Science-and-Technology-of-China-nature
University-of-Science-and-Technology-of-China-nature

آخرین قدم برای تحصیل در دانشگاه علم و فناوری چین، درخواست برای ویزای دانشجویی است. اگر قرار است بیشتر از شش ماه برای تحصیل در کشور چین بمانید باید ویزای دانشجویی X1 دریافت کنید. مدارکی مانند پاسپورت، دو قطعه عکس، فرم درخواست ویزا، تمکن مالی، نامه پذیرش دانشگاه و … از جمله مدارکی است که باید به کنسولگری چین ارائه نمایید تا ویزای شما تا حداکثر دو هفته صادر شود.

آیا دانشگاه علم و فناوری چین مورد تایید وزارت بهداشت میباشد؟

بله این دانشگاه کاملا مورد تایید وزارت بهداشت و علوم میباشد

آیا میتوان در دانشگاه علم و فناوری چین رایگان تحصیل کرد؟

بله این دانشگاه دارای انواع مختلفی از یورسیه هاست که بنا به شرایط دانشجویان به آنان اعطا میشود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021