بورسیه کنفسیوس

تحصیل در چین می‌تواند یک موقعیت عالی برای متقاضیانی باشد که برای تأمین هزینه‌های تحصیل خود با محدودیت مواجه هستند. زیرا بورسیه‌های عالی بسیاری از جمله بورسیه کنفسیوس در چین برای دانشجویان بین الملل در دسترس است. بورسیه کنفسیوس تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد و موقعیتی عالی برای تحصیل در یک دانشگاه رده بالای چینی را فراهم می‌نماید.

china scholarship
china scholarship

بورسیه‌های تحصیلی عالی یکی از مهم‌ترین دلایلی است که موجب محبوبیت دانشگاه‌های چین شده است. به عنوان مثال می‌توان درباره بورسیه کنفسیوس صحبت کرد که به عنوان یکی از بهترین انواع بورسیه تحصیلی چین شناخته می‌شود. امتیازات و امکانات ویژه‌ای که این بورسیه در اختیار دانشجویان بین الملل می‌گذارد، دست کمی از بورسیه دولتی چین ندارد. به همین خاطر حتی متقاضیانی که دوست دارند برای ادامه تحصیل یک دانشگاه خارجی معتبر را انتخاب کنند، اما از نظر مالی با محدودیت مواجه هستند، می‌توانند روی این بورسیه به طور جدی حساب کنند. البته دریافت بورسیه کنفسیوس چین، پیچ و خم‌های خاص خود را دارد که در این مطلب به طور کامل به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت.

چین، کشوری با دانشگاه‌های عالی و بورسیه‌های فوق العاده

china
china

قبل از هر چیز خوب است درباره جایگاه دانشگاه های چین در دنیا بیشتر بدانیم. به این ترتیب متوجه می‌شویم چرا بسیاری از افراد به دنبال دریافت یک بورسیه معتبر مانند بورسیه کنفسیوس برای تحصیل در چین هستند.

بسیاری از ما چین را به عنوان بزرگ‌ترین قطب اقتصادی آسیا و یکی از موفق‌ترین کشورها در حوزه تجارت می‌شناسیم. اما تجارت و اقتصاد تنها یکی از حوزه‌هایی است که چین در آن با قدرت ظاهر شده است. اگر کمی دقت داشته باشیم متوجه می‌شویم در سال‌های اخیر به مرور تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های چین افزایش یافته است. از طرفی رتبه این دانشگاه‌ها در رتبه بندی‌های معتبر جهانی، مدام در حال افزایش است. دانشگاه‌های چینی بسیاری را می‌توان یافت که جزء صد دانشگاه برتر در جهان شناخته می‌شوند. به عبارتی می‌توان گفت چین در زمینه آموزش و علم نیز در حال رقابت با بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دنیا است. بدون شک این میزان پیشرفت بدون حساب و کتاب نبوده است. مواردی مانند:

 • اعطای بورسیه‌های عالی مثل بورسیه کنفسیوس
 • تسهیل شرایط پذیرش برای دانشجویان ممتاز
 • فراهم نمودن امکانات اقامتی و رفاهی بسیار خوب برای دانشجویان بین الملل
 • تجهیزات آموزشی و تحقیقاتی عالی
 • استخدام اساتید برجسته و ممتاز
 • شهریه پایین تحصیل و …

همگی دست به دست هم داده‌اند تا چین بتواند سیستم آموزشی قوی و موفقی را برای خود رقم بزند. به همین دلیل است که روز به روز به تعداد افرادی که دانشگاه‌های چین را به دانشگاه‌های مشهور اروپایی و آمریکایی ترجیح می‌دهند، افزوده می‌شود.

آشنایی با مؤسسه و بورسیه کنفسیوس

Confucius-institute-logo
Confucius-institute-logo

مؤسسه کنفوسیوس یک نهاد دولتی در کشور چین است که با یک هدف اصلی و مهم به فعالیت میپردازد. این هدف، ترویج فرهنگ و زبان چینی در کل دنیا است. بورسیه‌هایی که این نهاد در اختیار متقاضیان می‌گذارد نیز در همین جهت برنامه ریزی شده‌اند.

بورسیه موسسه کنفوسیوس برای دوره‌های مختلف تحصیلی و تحقیقاتی در زمینه زبان و فرهنگ چینی در نظر گرفته شده است. اگر بخواهید برای تحصیل در هر یک از مقاطع دانشگاهی در چین، دوره‌های تحقیقاتی، شرکت در سمینارها و کنفرانس‌های بزرگ بین المللی و … اقدام کنید می‌توانید از بورسیه کنفسیوس برای تأمین هزینه‌ها کمک بگیرید. این بورسیه می‌تواند به طور کلی نگرانی‌های شما را بابت هزینه‌های تحصیل، اقامت، سلامت و … رفع نماید. در بخش‌های بعد به طور دقیق‌تر در این باره توضیح خواهیم داد.

بورسیه موسسه کنفوسیوس چه مزایایی به همراه دارد؟

یک سؤال مهم این است که این نوع بورسیه چه مزایایی دارد که آن را در میان دانشجویان به یک بورسیه پرطرفدار تبدیل کرده است؟

خبر خوب این است که بورسیه کنفسیوس تمام هزینه‌های یک دانشجو، از قبیل شهریه دانشگاه، هزینه اقامت، بیمه درمانی و … را که در رشته زبان و فرهنگ چینی مشغول به تحصیل است، پوشش می‌دهد. حتی یک کمک هزینه مشخص برای سایر مخارج دانشجو به طور ماهیانه در اختیار او گذاشته می‌شود که می‌توان گفت کاملاً مناسب و کافی است. این کمک هزینه برای مقاطع مختلف متفاوت است:

مقطع کارشناسی

مقدار کمک هزینه ماهیانه برای دانشجویان مقطع کارشناسی رشته زبان و فرهنگ چینی معادل 2500 یوان است. (به عبارت دیگر 350 دلار در ماه)

مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه کنفسیوس مبلغ 3000 یوان در ماه را برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد زبان و فرهنگ چینی در نظر گرفته است. (به عبارتی دیگر 420 دلار درماه)

خوب است بدانید اخیراً کمک هزینه‌ای معادل 700 یوان نیز برای دانشجویانی که بیرون از دانشگاه اقامت دارند، لحاظ می‌شود. همچنین برای دانشجویان بین المللی که این بورسیه را دریافت کرده‌اند، هزینه پرواز به/ از کشورشان نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

بورسیه موسسه کنفوسیوس چند ساله است؟

Confucius-institute

بورسیه کنفسیوس انواع مختلفی دارد که هر کدام مدت زمان خاصی دارند. برای مثال در برخی موارد این بورسیه برای یک سال در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. اما در پایان دوره، دانشجو می‌تواند منتظر تمدید آن باشد. اگر نمرات و امتیازات علمی او تا حد خوبی بالا باشد، می‌تواند بورسیه را به مدت یک سال دیگر دریافت کند. این روند برای سال‌های بعدی تحصیل نیز ادامه دارد. در صورتی که نمرات دانشجو از حد متوسط پایین‌تر باشد، بورسیه برای او تمدید نمی‌شود. لازم به ذکر است بورسیه‌های یک ساله در واقع برای 11 ماه در نظر گرفته می‌شوند.

نوع دیگری از بورسیه کنفسیوس به صورت ترمی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. در چنین مواردی مدت زمان بورسیه 5 ماه است. (ترم زمستان یا ترم تابستان). نوع آخر نیز، بورسیه‌های یک ماهه یا چهار هفته‌ای هستند که به تعطیلات تابستانی یا زمستانی اختصاص دارند. از آن‌جایی که مدت زمان تحصیل در رشته زبان و فرهنگ چینی در مقاطع مختلف، متفاوت است، نوع بورسیه‌ای که مؤسسه کنفسیوس در اختیار دانشجو قرار می‌دهد نیز متفاوت خواهد بود. اطلاعات دقیق‌تر در این باره را می‌توانید در سایت اصلی مؤسسه مطالعه نمایید.

چگونه می‌توان برای دریافت بورسیه کنفسیوس اقدام کرد؟

scholarship
scholarship

فرآیند اولیه درخواست برای دریافت این بورسیه به صورت آنلاین انجام می‌شود. اگر دانشجوی مؤسسه کنفسیوس باشید، کار برای شما بسیار آسان خواهد بود. زیرا تنها باید فرم آنلاین را تکمیل کرده و مدارک خود را به مؤسسه ارسال نمایید. اما اگر قرار است در یکی از دانشگاه‌های چین مشغول به تحصیل شوید باید مراحل دیگری را نیز پشت سر بگذارید.

انتخاب دانشگاه

ابتدا باید دانشگاهی را پیدا کنید که بورسیه کنفسیوس را در اختیار شما می‌گذارد. بیش از 150 دانشگاه در چین وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می‌کنند. تنها باید جستجویی دقیق انجام دهید تا بتوانید چند دانشگاه معتبر را برای ادامه تحصیل در چین انتخاب کنید. لازم به ذکر است مؤسسه کنفسیوس به شما اجازه می‌دهد برای بیش از یک دانشگاه اقدام کنید تا شانس بیشتری برای دریافت بورسیه داشته باشید.

ثبت آنلاین درخواست بورسیه کنفسیوس

در این مرحله باید وارد سایت رسمی مؤسسه شوید و فرم مخصوص درخواست بورسیه را به طور دقیق تکمیل و ارسال نمایید. ممکن است لازم باشد بخشی از مدارک خود را از طریق پست به دست مؤسسه یا سفارت چین در ایران برسانید. تمام اطلاعات مورد نیاز شما در سایت مؤسسه قید شده است.

ارسال درخواست آنلاین برای پذیرش در دانشگاه

حال باید برای پذیرش در دانشگاه‌های مورد نظر خود اقدام کنید. فرم درخواست پذیرش نیز در سایت دانشگاه در اختیار شما قرار گذاشته می‌شود. پس این مرحله از درخواست بورسیه کنفسیوس را نیز می‌توانید به صورت اینترنتی انجام دهید. حتماً مطمئن شوید که دانشگاه انتخابی شما از بورسیه مورد نظرتان پشتیبانی می‌کند.

منتظر پاسخ درخواست یا تاریخ مصاحبه بمانید

پس از ارسال درخواست خود به دانشگاه باید منتظر نتیجه بمانید. در برخی موارد دانشگاه از شما می‌خواهد در یک مصاحبه آنلاین نیز شرکت کنید و پس از آن نتیجه نهایی را مشخص خواهد کرد.

منتظر پاسخ درخواست یا تاریخ مصاحبه بمانید

هنگامی که دانشگاه پذیرش شما را با بورسیه کنفسیوس تأیید کند، می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام نمایید. در این مرحله باید مدارک مورد نیاز را به سفارت چین تحویل داده و فرم درخواست ویزای دانشجویی را تکمیل نمایید. معمولاً پس از دو هفته کاری نتیجه درخواست شما اعلام خواهد شد. با این حساب نمی‌توان با اطمینان در این باره نظر داد. پس خود را برای انتظار بیشتر نیز آماده کنید.

موعد درخواست برای بورسیه کنفسیوس چه زمانی است؟

scholarship-application
scholarship-application

با توجه به این که قصد دارید برای ترم تابستان درخواست دهید یا زمستان، موعد درخواست بورسیه متفاوت خواهد بود. با این حساب اگر قرار است ترم تحصیلی خود را از سپتامبر آغاز کنید، تا روز اول ماه مه برای ثبت درخواست مهلت خواهید داشت. همچنین اگر ترم تحصیلی شما از مارس شروع می‌شود باید تا اول ماه نوامبر درخواست خود را ارائه کرده باشید.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای دریافت بورسیه مؤسسه کنفسیوس چیست؟

اگر می‌خواهید از بورسیه کنفسیوس برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در چین استفاده کنید، باید با مدارک و شرایط زیر آشنا باشید.

ملیت غیرچینی

بسیاری از بورسیه‌های چین از جمله این بورسیه، تنها برای دانشجویانی در دسترس است که ملیت غیرچینی داشته باشند. البته مدارک هویتی شما به راحتی این موضوع را اثبات خواهد کرد.

سلامت جسمی و روحی

افرادی که متقاضی تحصیل در چین و دریافت بورسیه کنفسیوس برای بیش از شش ماه هستند، باید سلامت جسمی و روحی خود را به اثبات برسانند. برای این کار شما به یک گواهی معتبر سلامت نیاز خواهید داشت. در بسیاری از موارد با ورود به دانشگاه و انجام معاینات پزشکی، این گواهی برای شما صادر می‌شود.

بازه سنی مجاز

یکی دیگر از شرایط مورد نیاز برای دریافت بورسیه و تحصیل در دانشگاه های چین، داشتن سن مناسب است. به طور کلی بازه سنی 16 تا 35 سال مد نظر است. اما اگر متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی باشید، نباید سن شما از 20 سال بالاتر باشد. همچنین برای آن دسته از متقاضیان بورسیه کنفسیوس که در حال اشتغال به عنوان معلم زبان چینی هستند، این بازه سنی تا 45 سال افزایش می‌یابد.

مدرک معتبر زبان چینی

اگر می‌خواهید از بورسیه موسسه کنفوسیوس استفاده کنید، حتماً باید مدرک زبان چینی داشته باشید. به طور معمول مدارکی که مورد قبول قرار می‌گیرند HSK یا BCT کتبی و شفاهی هستند. (بسته به دانشگاه و مقطع مورد نظر ممکن است متفاوت باشد) همچنین امتیاز مورد قبول نیز بستگی به نوع بورسیه کنفسیوس دارد. برای مثال اگر به این بورسیه برای شرکت در یک دوره آکادمیک زبان و فرهنگ چینی نیاز دارید، باید حداقل امتیاز 180 در HSK3 و 60 در HSK شفاهی را به دست آورده باشید. البته برای مقاطع بالاتر، امتیاز بیشتری مورد نیاز است.

مدارک و سوابق تحصیلی

international-students-in-china
international-students-in-china

این مورد نیز بستگی به مقطع تحصیلی درخواستی شما دارد. برای مثال اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین اقدام کنید باید مدارک مربوط به دیپلم و لیسانس خود را ارائه دهید. اما اگر می‌خواهید برای تحصیل در دوره کارشناسی بورسیه کنفسیوس را دریافت کنید، تنها باید مدرکی برای اثبات اتمام دوره دبیرستان ارائه نمایید. لازم به ذکر است این مدارک باید به زبان انگلیسی یا چینی، به طور رسمی، ترجمه شده باشند.

توصیه نامه

برای بورسیه کارشناسی یک و برای بورسیه کارشناسی ارشد دو توصیه نامه مورد نیاز است.

انگیزه نامه

یکی از مدارکی که برای درخواست بورسیه کنفسیوس مورد نیاز خواهد بود انگیزه نامه است. سعی کنید انگیزه نامه خود را کوتاه اما تأثیرگذار و صادقانه بنویسید. به عبارتی تنها کافیست با زبان و قلم شخصی خود، دلایل و اهدافتان را برای تحصیل در چین بیان کنید.

پاسپورت معتبر

داشتن پاسپورتی که دارای اعتبار کافی باشد از جمله مدارک الزامی برای دریافت بورسیه کنفسیوس است که باید نسخه اسکن شده آن را برای مؤسسه ارسال نمایید.

نداشتن سابقه تحصیل در چین

اگر متقاضی بورسیه ترمی یا چهار هفته‌ای هستید، نباید پیش از این در چین تحصیل کرده باشید.

رضایت نامه از والدین

برای متقاضیانی که کمتر از 18 سال سن دارند، ارائه مدرک معتبر مبنی بر رضایت والدین جهت ادامه تحصیل در چین و دریافت بورسیه الزامی است.

کدام یک از دانشگاه‌ها بورسیه موسسه کنفوسیوس را ارائه می‌دهند؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، تعداد بسیار زیادی از دانشگاه‌های معتبر و برتر چین، از بورسیه کنفسیوس پشتیبانی می‌کنند. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید وارد سایت دانشگاه مورد نظر شده و اطلاعات قید شده درباره بورسیه‌ها را مطالعه نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب دانشگاه بیشترین دقت را به کار ببرید. درست است که تأمین هزینه‌های مالی برای تحصیل در کشوری بیگانه، اهمیت بسیاری دارد. اما مد نظر داشته باشید که قرار است چند سال از زندگی خود را در این کشور سپری نمایید. پس دانشگاهی را انتخاب کنید که هم از نظر علمی اعتبار کافی داشته باشد و هم امکانات رفاهی و آموزشی خوبی را در اختیار شما قرار دهد. همچنین در کنار این که روی دریافت بورسیه کنفسیوس تمرکز دارید، به شهری که قرار است در آن تحصیل کنید نیز، توجه ویژه‌ای داشته باشید. چین کشوری بسیار پرجمعیت است. بدون شک زندگی در شهرهای شلوغ و بزرگ آن مانند پکن یا شانگهای آسان نخواهد بود. پس تمام نکات ریز و درشت را در انتخاب دانشگاه مد نظر بگیرید و مورد بررسی قرار دهید.

آشنایی با چند دانشگاه معتبر که بورسیه موسسه کنفوسیوس را ارائه می‌دهند

در این بخش به طور مختصر شما را با چند دانشگاه برتر در چین که از بورسیه کنفسیوس نیز پشتیبانی می‌‎کنند، آشنا خواهیم کرد.

دانشگاه چینهوا Tsinghua University

Tsinghua-University
Tsinghua-University

یکی از بهترین دانشگاه‌های چین، دانشگاه مشهور چینهوا در پکن است. این دانشگاه در سال 2021 به عنوان 15امین دانشگاه برتر جهان طبق رتبه بندی QS انتخاب شده است. اگر به دنبال یک دانشگاه بسیار معتبر هستید که امکان دریافت بورسیه کنفسیوس را نیز برای شما فراهم کند، این دانشگاه بهترین گزینه برای شماست. دانشگاه چینهوا در حال حاضر حدود 35 هزار دانشجو دارد.

دانشگاه پکینگ Peking University

Peking-University
Peking-University

دومین دانشگاهی که قرار است به شما معرفی کنیم، دانشگاه پکینگ است که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزش عالی در چین شناخته می‌شود. خبر خوب این است که اگر این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنید می‌توانید از مزایای دریافت بورسیه کنفسیوس نیز بهره‌مند شوید. لازم به ذکر است در سال 2021 این دانشگاه توانست رتبه 23 را در میان تمام دانشگاه‌های معتبر دنیا به دست آورد. هم‌اکنون بیش از 30 هزار دانشجو در دانشگاه پکینگ مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد، بیشتر از 5000 نفر، دانشجوی بین الملل به حساب می‌آیند.

دانشگاه فودان Fudan university

fudan-university
fudan-university

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که بورسیه کنفسیوس را ارائه می‌دهند، دانشگاه فودان است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های چین به حساب می‌آید که بیشتر از 100 سال سابقه آموزشی دارد. 30000 دانشجو در رشته‌های مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و نزدیک به 2000 نفر به عنوان اعضای هیئت علمی در دانشگاه فودان حضور دارند. اگر می‌خواهید در یک دانشگاه معتبر چینی ادامه تحصیل دهید که شرایط مناسبی را از نظر تحصیلی و رفاهی برای شما فراهم کند، دانشگاه فودان می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

به جز بورسیه کنفسیوس، چه بورسیه‌های دیگری برای تحصیل در چین ارائه می‌شود؟

کشور چین بورسیه‌های متعددی را برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته است. بورسیه موسسه کنفوسیوس تنها یکی از این بورسیه ها است. در این بخش تعدادی از بورسیه‌های معروف دانشگاه‌های چین را به شما معرفی خواهیم کرد.

می‌توان گفت بهترین و پرطرفدارترین بورسیه در چین، بورسیه دولت است که رشته‌های گوناگون و بیش از 270 دانشگاه را در بر می‌گیرد. این نوع بورسیه نیز درست مانند بورسیه کنفسیوس تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. تفاوت اینجاست که مؤسسه کنفسیوس تنها به دانشجویانی بورسیه می‌دهد که زبان و فرهنگ چینی را به عنوان رشته تحصیلی خود انتخاب کرده باشند. اما بورسیه دولتی چین به تمام رشته‌ها تعلق می‌گیرد. از جمله بورسیه‌های دیگری که مورد توجه دانشجویان بین الملل قرار می‌گیرند، بورسیه دولت محلی چین و بورسیه دانشگاهی هستند. این بورسیه‌ها ممکن است تمام هزینه‌ها را پوشش ندهند، اما با این حال کمک بسیار بزرگی به حساب می‌آیند. شرایط دریافت هر کدام از این بورسیه‌ها ممکن است با بورسیه کنفسیوس متفاوت باشد که به طور دقیق در وب‌سایت‌های مربوطه قید شده است.

با این حساب اگر موفق به دریافت بورسیه موسسه کنفسیوس نشوید جای نگرانی نیست. زیرا گزینه‌های دیگری نیز پیش روی شما خواهد بود.

آخرین کاری که باید بعد از پذیرش درخواست بورسیه کنفسیوس انجام دهید

china-visa
china-visa

بعد از گذر از تمام مراحل بالا، زمانی که نامه پذیرش دانشگاه و تأیید بورسیه را دریافت کردید، می‌توانید به سراغ ویزا بروید. اخذ ویزا آخرین کاری است که باید در ایران انجام دهید. برای دریافت آن لازم است ابتدا بدانید چه ویزایی مناسب شماست:

ویزای X1

به طور کلی ویزای نوع X مختص دانشجویانی است که برای تحصیل وارد چین می‌شوند. اما بسته به مدت زمان اقامت، نوع آن تغییر می‌کند. اگر دوره تحصیلی که برای آن پذیرش گرفته‌اید، بیشتر از شش ماه است، باید برای دریافت ویزای X1 اقدام کنید.

ویزای X2

اگر برای یک برنامه تحقیقاتی کوتاه مدت یا دوره چهار هفته‌ای بورسیه کنفسیوس دریافت کرده‌اید و مدت اقامت شما در چین از شش ماه کمتر خواهد بود، باید به سراغ ویزای X2 بروید. دانشجویانی که ویزای X1 را دریافت کرده‌اند باید حداکثر پس از 30 روز که وارد چین می‌شوند، برای دریافت مجوز اقامت موقت به اداره مربوطه در این کشور مراجعه کنند. اما برای دارندگان ویزای X2 این کار اجباری نیست.

مدارک لازم برای دریافت ویزای X

همان‌طور که گفتیم پس از دریافت تأیید بورسیه کنفسیوس و پذیرش در دانشگاه باید برای دریافت ویزا درخواست بدهید. بدین منظور لازم است وارد سایت سفارت چین شوید و فرم مربوط به ویزای مورد نظر خود را تکمیل نمایید. سایر مدارکی که همراه با این فرم باید به سفارت ارائه شوند عبارتند از:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • فرم تکمیل شده JW210 و یا JW202 (برای متقاضیان ویزای X1)
 • پاسپورت دارای حداقل شش ماه اعتبار
 • عکس مناسب
 • و …

نکاتی که باید بدانید

study-abroad-in-china
study-abroad-in-china

علاوه بر تمام اطلاعاتی که درباره بورسیه کنفسیوس، انتخاب دانشگاه، دریافت ویزا و … به دست آوردید، لازم است به چند نکته زیر نیز توجه داشته باشید:

اجازه کار

دانشجویان بین الملل در کشور چین اجازه کار ندارند. مگر کار در دانشگاه یا کارآموزی آن هم با کسب اجازه از مراجع مورد نیاز. با این حساب لازم است قبل از ورود به چین حتماً از بابت تأمین هزینه‌ها مطمئن باشید. زیرا در صورتی که نتوانید بورسیه دریافت کنید، باید مبلغ کافی برای پرداخت تمام هزینه‌های دوران تحصیل را در اختیار داشته باشید.

رقابت در دریافت بورسیه

بورسیه کنفسیوس و به طور کلی تمام بورسیه‌های چین به آن دسته از افرادی تعلق می‌گیرند که سوابق علمی قابل قبولی داشته باشند و بتوانند در مقایسه با سایر متقاضیان، امتیاز خوبی به دست آورند. با این حساب صرفاً ارسال درخواست برای دریافت بورسیه به این معنی نیست که به طور قطع با درخواست شما موافقت می‌شود.

سازگاری با محیط جدید

زندگی در یک کشور غریبه بدون شک چالش‌های بسیاری به همراه دارد، خصوصاً اگر آن کشور، کشوری پرجمعیت و اصیل مانند چین باشد. پس در نظر داشته باشید که بورسیه کنفسیوس تنها چالش‌های مالی شما را برطرف خواهد کرد. اما دست و پنجه نرم کردن با سایر چالش‌ها، از جمله سازگاری با فرهنگ چینی، آموختن زبان جدید، زندگی در محیطی شلوغ و … بر عهده خود شما خواهد بود. البته بدیهی است تحصیل در یک کشور پیشرفته و ابرقدرت مانند چین، به رویارویی با چنین چالش‌هایی می‌ارزد. وبسایت موسسه کنفسیوس (وبسایت)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021