تحصیل کارشناسی ارشد در چین

کشور چین با اقتصاد پیشرفته و تاریخ اصیل خود به عنوان قدرتمندترین کشور آسیا شناخته می‌شود که در زمینه آموزش دانشگاهی نیز به جایگاه خوبی در دنیا دست یافته است. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، چین را برای ادامه تحصیل، خصوصاً در مقطع کارشناسی ارشد، انتخاب می‌کنند. با توجه به هزینه‌های پایین تحصیل و همچنین جایگاه بسیار عالی دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی، تحصیل کارشناسی ارشد در چین می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو باشد.

study-in-china
study-in-china

چین، کشور بزرگ و پیشرفته آسیایی است که در سال‌های اخیر سروصدای زیادی در دنیای تجارت به پا کرده است. این روزها این کشور به عنوان مقصد پرطرفدار تحصیلی نیز شناخته می‌شود. تحصیل کارشناسی ارشد در چین می‌تواند فرصتی استثنایی برای بهره‌مندی از بهترین خدمات آموزشی در کشوری قدرتمند باشد. دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و رشته‌های گوناگون کشور چین را انتخاب می‌کنند. زیرا این کشور اقتصادی موفق، سیستم آموزشی معتبر و شرایط زندگی مقرون به صرفه‌ای را فراهم کرده است.

اگر قصد ادامه تحصیل در چین را دارید، این مطلب برای شماست. در ادامه تمامی اطلاعاتی که لازم است درباره کارشناسی ارشد در چین بدانید، در اختیار شما گذاشته خواهد شد.

چرا چین به مقصد محبوب دانشجویان تبدیل شده است؟

china-for-study-abroad
china-for-study-abroad

تحصیل در چین، خصوصاً در مقاطع تحصیلات تکمیلی مزایای بسیاری دارد که باعث شده سالیانه بیش از 500 هزار دانشجوی بین الملل، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

با هزینه پایین تحصیل کنید

یکی از مهم‌ترین چالش‌های تحصیل در یک کشور خارجی، مسئله تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی است. یک از دلایلی که باعث شده تحصیل کارشناسی ارشد در چین طرفداران بسیاری داشته باشد، شهریه‌های معقول دانشگاه‌های چین است. نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی، دانشگاه‌های چین هزینه پایین‌تری بابت ارائه خدمات آموزشی دریافت می‌کنند. این خود یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور به حساب می‌آید.

از آن‌جایی که برای تحصیل فوق لیسانس در چین لازم است چند سالی را در این کشور زندگی کنید، لازم است هزینه‌های مربوط به یک زندگی دانشجویی را در نظر بگیرید. علاوه بر هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در چین، هزینه زندگی نیز در این کشور به مراتب پایین‌تر از بسیاری از دیگر کشورهای جهان است. با این حساب تا اینجای کار، چین گزینه‌ای بسیار مناسب برای ادامه تحصیل به شمار می‌رود.

از خدمات آموزشی با کیفیت بالا بهره ببرید

دولت چین در سال‌های اخیر تمرکز زیادی را بر افزایش کیفیت سیستم آموزشی این کشور قرار داده است. با کمی بررسی می‌توان متوجه شد که بسیاری از دانشگاه‌های این کشور جایگاه بسیاری خوبی در میان دانشگاه‌های جهان دارند و سال به سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در رتبه این دانشگاه‌ها مشاهده می‌شود. با این حساب با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین می‌توانید از سیستم آموزشی بسیار معتبر و همچنین اساتید حرفه‌ای و دانشمندان برجسته، بهره ببرید.

می‌توانید از کمک هزینه‌های تحصیلی دولت چین کمک بگیرید

چین از جمله کشورهایی است که بورسیه‌های تحصیلی گوناگونی را برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته است. اگر از بابت هزینه‌های تحصیل با محدودیت مواجه هستید، می‌توانید روی کمک هزینه دولت و دانشگاه‌های چین نیز حساب کنید.

با تحصیل کارشناسی ارشد در چین با یکی از مهم‌ترین زبان‌های دنیا آشنا خواهید شد

benefits-of-masters-study-in-china
benefits-of-masters-study-in-china

از آن جایی که چین روز به روز اعتبار بیشتری در تمام جهان به دست می‌آورد، بدون شک زبان چینی نیز که به زبان ماندارین شهرت دارد، از اعتبار و ارزش خاصی برخوردار است. در حال حاضر این زبان یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل متحد به شمار می‌رود. این زبان می‌تواند دریچه‌های مهمی را در جهت کسب و کار جهانی برای شما باز کند. همچنین تعامل شما را با بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر دنیا تسهیل می‌نماید.

about-china
about-china

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد چین یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان به شمار می‌رود که روز به روز جایگاه خود را در سطح بین المللی ارتقا می‌بخشد. زندگی و تحصیل کارشناسی ارشد در چین می‌تواند فرصتی عالی برای رشد و پیشرفت به شمار رود که نباید آن را نادیده گرفت. همچنین اگر در شهرهایی مانند پکن یا شانگهای مشغول به تحصیل شوید، می‌توانید تجربه زندگی در یکی از بزرگ‌ترین و پویاترین شهرهای جهان را نیز به زندگی خود اضافه کنید.

برای کسب بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد با متخصصان ما تماس بگیرید

خود را برای ورود به بازارهای جهانی آماده می‌کنید

از آن‌جایی که چین یکی از کشورهای پیشرو جهان در اقتصاد و تکنولوژی به حساب می‌آید، تحصیل کارشناسی ارشد در چین می‌تواند فرصتی عالی برای ورود به عرصه‌های بزرگ بین المللی باشد. خصوصاً که بعد از اتمام تحصیل می‌توانید در شرکت‌های چینی نیز مشغول به کار شوید و چشم انداز شغلی بی‌نظیری را در پیش داشته باشید. علاوه بر این تحصیل و زندگی در چنین کشور ابرقدرتی می‌تواند یک گزینه مثبت در رزومه شما به شمار رود.

با فرهنگ و تاریخ چینی آشنا خواهید شد

چین را تاریخ و فرهنگی اصیل و منحصر به فرد دارد. بدون شک تحصیل کارشناسی ارشد در چین نه تنها از نظر علمی شما را به جلو پیش می‌راند، بلکه تجربه‌ای شگفت انگیز و منحصر به فرد در زندگی شخصی‌تان به حساب خواهد آمد. زندگی در چنین کشوری، دیدگاهی به مراتب وسیع‌تر به شما خواهد بخشید و به این ترتیب آمادگی لازم را برای رویایی با چالش‌ها و تغییرات بزرگ دیگر، در شما ایجاد خواهد کرد.

درباره تحصیل در مقطع فوق لیسانس در چین چقدر می‌دانید؟

china-university-classroom
china-university-classroom

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین، به دو الی سه سال زمان نیاز دارد. این زمان بسته به نوع رشته و تلاش دانشجو متفاوت است. سیستم آموزشی در این مقطع تحصیل ممکن است به دو شکل اجرا شود: آموزش محور و پژوهش محور. نوع سیستم بستگی به رشته انتخابی شما خواهد داشت. به طور کلی دانشگاه‌های چین ارتباطات زیادی با سایر مراکز آموزشی دنیا دارند. از این جهت می‌توان گفت فرصت بسیار خوبی برای برخورداری از علم روز دنیا برای دانشجویان فراهم کرده‌اند.

جایگاه دانشگاه‌های چین در رنکینگ جهانی

اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین اقدام کنید، خوب است بدانید این کشور علاوه بر این که در حوزه اقتصاد جایگاه بسیار خوبی در جهان به دست آورده است، در زمینه آموزش نیز رتبه خوبی در دنیا دارد. بسیاری از دانشگاه‌های چین در رنکینگ جهانی در زمره 100 دانشگاه برتر به شمار می‌روند و به همین دلیل دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا متقاضی پذیرش در این مراکز آموزشی معتبر هستند.

از جمله ده دانشگاه برتر چین طبق رتبه بندی جهانی QS می‌توان به دانشگاه‌های چینهوا، پکینگ، فودان، جیائوتونگ شانگهای، ژجیانگ، دانشگاه علم و فناوری چین، نانجینگ، ووهان، تونگجی و مؤسسه تکنولوژی هاربین اشاره کرد.

آیا مدرک کارشناسی ارشد در چین، در ایران نیز اعتبار دارد؟

renmin-university-of-china
renmin-university-of-china

می‌توان گفت اغلب دانشگاه‌های چین، که تعداد آن‌ها کم نیست، مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند. حتی اگر می‌خواهید در رشته‌های مرتبط با درمان از جمله پرستاری، داروسازی، پزشکی و … نیز در چین مشغول به تحصیل شوید، جای نگرانی نیست. زیرا وزارت بهداشت و درمان ایران نیز بسیاری از دانشگاه‌های چین را تأیید کرده است. با این حساب به راحتی می‌توانید با مدرک دریافتی خود از یک دانشگاه چینی، در ایران مشغول ادامه تحصیل یا کار شوید. (دانشگاه های مورد تایید ایران)

برای تحصیل کارشناسی ارشد چین باید چه شرایطی داشته باشید؟

اولین شرط برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در چین، داشتن شرایط سنی حداکثر 35 سال است. این شرط سنی برای اغلب رشته‌‎ها و دانشگاه‌ها صدق می‌کند. با این حال رشته‌هایی نیز وجود دارند که بدون شرط سنی دانشجو می‌پذیرند. برای کسب اطلاعات دقیق در این باره می‌توانید با ما تماس بگیرید.

علاوه بر این برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس در چین باید دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی باشید. داشتن دانش کافی زبان انگلیسی یا چینی نیز یکی دیگر از شرایط الزامی ورود به دانشگاه‌های این کشور است. نوع دانش زبان مورد نیاز برای کارشناسی ارشد در چین بستگی به این دارد که رشته انتخابی شما به زبان چینی ارائه می‌گردد یا زبان انگلیسی. با توجه به آن، دانشگاه داشتن حداقل نمره قبولی HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi) یا آیلتس/تافل را جزء شرایط پذیرش قرار می‌دهد.

تحصیل کارشناسی ارشد در چین برای چه رشته‌هایی امکان پذیر است؟

International-students-in-China
International-students-in-China

خبر خوب این است که دانشگاه های چین امکان تحصیل در رشته‌های گوناگون را، از علوم انسانی گرفته تا پزشکی، مهندسی و … برای دانشجویان بین الملل فراهم کرده‌اند. با این حساب می‌توان گفت مشکلی از بابت تحصیل در رشته دلخواه در چین نخواهید داشت. هر چند به طور معمول حوزه‌های مهندسی و ریاضی طرفداران بیشتری نسبت به علوم انسانی دارند.

علاوه بر این‌ها، هر دانشگاه در حوزه‌های مشخصی بهتر عمل کرده است. به همین دلیل برخی رشته‌ها در برخی دانشگاه‌های خاص طرفداران بیشتری دارند. برای مثال اگر خواهان تحصیل کارشناسی ارشد در چین در رشته مهندسی مکانیک هستید، می‌توانید روی دانشگاه  HUST حساب کنید. اگر می‌خواهید در رشته MBA ادامه تحصیل دهید، دانشگاه چینهوا گزینه مناسبی برای شما به نظر می‌رسد. در حوزه فیزیک کاربردی نیز دانشگاه فودان شهرت و اعتبار بیشتری دارد.

چه رشته‌هایی به زبان انگلیسی ارائه می‌گردند؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، بسیاری از دانشگاه‌های چین رشته‌هایی را نیز به زبان انگلیسی ارائه میدهند. به این ترتیب بدون دانش بالای زبان چینی نیز می‌توان برای پذیرش در این دانشگاه‌ها اقدام کرد. رشته‌های انگلیسی زبان کارشناسی ارشد در چین بیشتر در حوزه مهندسی، پزشکی، علوم کامپیوتر و تکنولوژی، بازاریابی و تجارت است. با این حساب اگر قصد دارید در این حوزه‌ها در چین ادامه تحصیل دهید، از شانس بالایی برای پذیرش به زبان انگلیسی برخوردار خواهید بود.

نکته: درباره رشته پزشکی پیچ و خم‌هایی نیز وجود دارد. زیرا دروس تئوری این رشته را می‌توانید به زبان انگلیسی آموزش ببینید. اما برای دوره کارآموزی خود در بیمارستان‌های چین به دانش زبان چینی احتیاج دارید. به همین دلیل در بسیاری از موارد لازم است حین تحصیل، زبان چینی را نیز بیاموزید.

آشنایی با هزینه‌های تحصیل فوق لیسانس در چین

university-in-china
university-in-china

برای تحصیل فوق لیسانس در چین، باید هزینه‌های گوناگونی را در نظر بگیرید. از جمله شهریه دانشگاه، بیمه دانشجویی، ویزا، ثبت نام، معاینات پزشکی، محل اقامت و البته هزینه‌های جانبی یک زندگی دانشجویی. درباره هر کدام در ادامه به اختصار توضیحاتی ارائه خواهد شد:

شهریه دانشگاه

به طور کلی شهریه دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد چین، با توجه به نوع رشته و دانشگاه متفاوت است. اما میزان حدودی 20 هزار تا 60 هزار یوان را می‌توان در نظر گرفت. با این حال هزینه تحصیل در برخی رشته‌ها مانند MBA ممکن است از این محدوده نیز بالاتر برود.

بیمه سلامت

دانشجویان بین الملل مقطع کارشناسی ارشد در چین موظف هستند بیمه جراحت، حوادث شخصی و پزشکی را برای طول مدت اقامت در چین، تهیه نمایند که مقدار حدودی 130 دلار در سال را می‌توان برای آن در نظر گرفت.

معاینات پزشکی

انجام معاینات پزشکی یکی از شروط ورود به دانشگاه است که هزینه تقریبی 100 دلار در پی خواهد داشت.

ویزا

دانشجویان برای اقامت در چین باید ویزای تحصیلی دارای اعتبار کافی داشته باشند که هزینه اخذ آن با توجه به شهر محل تحصیل متفاوت است. اما به طور متوسط می‌توان مبلغی حدود 140 دلار را برای یک سال در نظر گرفت.

اقامت

برای اقامت در طول مدت تحصیل می‌توانید آپارتمان شخصی خود را اجاره نمایید که هزینه بیشتری در پی خواهد داشت. اما انتخاب اغلب دانشجویان، اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه‌ است. این خوابگاه‌ها بسته به این که اتاق تک نفره یا چند نفره در اختیار شما قرار بدهند، هزینه‌های متفاوتی دارند اما سالیانه مبلغی بین 8000 تا 9000 یوان را می‌توان برای آن در نظر گرفت.

هزینه‌های جانبی زندگی و تحصیل در چین

Tuition-fees-in-China
Tuition-fees-in-China

علاوه بر موارد گفته شده در بالا، می‌توان سایر هزینه‌های تحصیل کارشناسی ارشد در چین و زندگی در این کشور را نیز به صورت زیر تخمین زد:

هزینه‌های حمل و نقل

هزینه حمل و نقل برای یک دانشجو، چیزی حدود ماهیانه 15 تا 20 دلار است. البته این هزینه بستگی زیادی به محل اقامت دانشجو دارد. بدون شک دانشجویانی که در خوابگاه‌های داخل کمپ دانشگاه مستقر هستند، هزینه حمل و نقل کمتری نسبت به دانشجویانی پرداخت می‌کنند که آپارتمان شخصی بیرون از دانشگاه اجاره کرده‌اند.

هزینه خرید کتاب

یک دانشجوی کارشناسی ارشد در چین باید برای هر ترم مبلغی حدود 30 تا 50 دلار را برای خرید کتاب و ملزومات آموزشی در نظر بگیرید.

هزینه خوراک

هزینه تهیه مواد غذایی برای یک دانشجو چندان زیاد نخواهد بود و به طور تقریبی 170 تا 200 دلار در ماه تخمین زده می‌شود.

به طور کلی هزینه زندگی در شهرهای ارزان چین را می‌توان حداقل 2000 یوان در ماه در نظر گرفت که برای شهرهای بزرگی مانند شانگهای یا پکن، این مقدار به 3000 و 4000 یوان نیز می‌رسد.

بورسیه کارشناسی ارشد در چین

اگر فکر می‌کنید تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین برای شما مشکل‌ساز است، می‌توانید از بورسیه استفاده کنید. دولت چین، دانشگاه‌ها و برخی سازمان‌های خاص در این کشور شرایطی را فراهم آورده‌اند تا دانشجویان مستعد بتوانند از کمک هزینه تحصیلی برخوردار شوند. این کمک هزینه به تمام دانشجویان تعلق نخواهد گرفت و افرادی موفق به دریافت آن خواهند شد که در بررسی‌های انجام شده امتیازات علمی لازم را به دست آورند.

بورسیه تحصیلی فوق لیسانس در چین با توجه به منبع تأمین آن ممکن است مقادیر مختلفی داشته باشد. اما به طور معمول هزینه‌هایی مانند شهریه دانشگاه، هزینه اقامت در خوابگاه و همچنین سایر هزینه‌های یک زندگی دانشجویی را پوشش می‌دهد. برای دریافت این بورسیه می‌توانید همزمان با درخواست پذیرش، درخواست دهید. یا حتی کمی بعد از شروع تحصیل خود در دانشگاه برای دریافت آن اقدام نمایید.

برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در چین چه باید کرد؟

masters-students-in-china
masters-students-in-china

مدارکی که باید آماده کنید

مدارک اصلی که برای درخواست پذیرش در دانشگاه باید آماده کنید، متعدد هستند. از جمله مدرک زبان (با توجه به رشته و شرایط دانشگاه)، توصیه نامه، مدرک تحصیلی قبلی، گواهی سلامت پزشکی و پاسپورت دارای اعتبار. پس از تأیید پذیرش شما در دانشگاه نیز، برای ثبت نام به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

  • نامه پذیرش دانشگاه
  • بیمه سلامت
  • پاسپورت دارای اعتبار
  • عکس با سایز عکس پاسپورت
  • مدرکی مبنی بر پرداخت شهریه
  • فرم ثبت نام اقامت موقت

فرآیند اخذ ویزا و اقامت دانشجویی در چین

Student-residency-in-China
Student-residency-in-China

هنگامی که تأیید دانشگاه را برای تحصیل کارشناسی ارشد در چین دریافت کردید، باید برای اخذ ویزا اقدام نمایید. توجه داشته باشید دریافت ویزا ممکن است چند هفته و حتی بیشتر زمان ببرد. پس به شکلی برنامه ریزی نمایید که برای آغاز ترم تحصیلی در چین با مشکل مواجه نشوید.

ویزایی که به شما برای ورود به کشور چین به عنوان یک دانشجو داده می‌شود، به ویزای X1 معروف است. برای دریافت این ویزا لازم است مدارکی را آماده نمایید. از جمله پاسپورت معتبر (با اعتبار حداقل 6 ماه و عکس جدید)، نامه پذیرش دانشگاه، فرم تکمیل شده درخواست برای ویزا و … با دریافت ویزای X1 می‌توانید وارد کشور چین شوید. اولین کاری که باید به محض ورود برای تحصیل کارشناسی ارشد در چین انجام دهید، اجاره محل اقامت است. (خوابگاه دانشجویی یا آپارتمان خصوصی) به این ترتیب می‌توانید فرمی به عنوان فرم ثبت نام اقامت موقت را دریافت کنید. به کمک این فرم سایر مراحل ثبت نام در دانشگاه و همچنین اخذ اقامت یک ساله در چین را پیش خواهید برد.

شرایط کار دانشجویان در چین

در بسیاری از کشورها دانشجویان به طور محدود از امکان اشتغال کنار تحصیل برخوردار هستند. برای دانشجویان کارشناسی ارشد در چین، این مسئله به دانشگاه بستگی دارد. در واقع سیاست‌های دانشگاه مبنی بر کار کردن دانشجویان با هم متفاوت است. برخی دانشگاه‌ها تا هفته‌ای 12 ساعت به دانشجویان اجازه کار کردن می‌دهند اما این موضوع از دانشگاهی به دانشگاهی دیگر می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. با این حساب بهتر است در این باره از دانشگاه مورد نظر خود سؤال کنید.

چشم انداز تحصیل فوق لیسانس در چین

Employment-in-China
Employment-in-China

پس از پایان دوره تحصیل کارشناسی ارشد در چین، راه‌های متفاوتی پیش روی شماست. اغلب دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید ایران هستند. با این حساب می‌توانید با مدرک تحصیلی تازه خود در ایران مشغول به کار شوید. انتخاب دیگر می‌تواند اشتغال به کار در چین باشد. از آن‌جایی که چین یک قطب بزرگ اقتصادی در جهان به حساب می‌آید، می‌توانید با شرکت‌های متعددی که یک شعبه در چین افتتاح کرده‌اند، آشنا شده و به عنوان یک نیروی خارجی تحصیل کرده مشغول به فعالیت شوید. بدون شک از این طریق به راحتی قادر خواهید بود بعد از اتمام تحصیل کارشناسی ارشد در چین، ارتباط خود را با بازار کار جهانی حفظ کنید و در آینده موقعیت‌های شغلی خوبی به دست آورید.

بدیهی است کار کردن برای یک شرکت چینی یا شرکت خارجی مستقر در چین به خودی خود می‌تواند نکته قابل توجهی در رزومه کاری شما محسوب شود.

محدودیت‌هایی که باید برای آن آماده باشید

Limitations-of-living-in-China
Limitations-of-living-in-China

مزایای تحصیل در چین به قدری زیاد است که می‌توان از محدودیت‌های مختصر آن به راحتی چشم پوشی کرد. با این حال اگر قرار است چند سال از زندگی خود را برای تحصیل کارشناسی ارشد در چین سپری کنید، خوب است برای برخی مسائل خود را آماده کرده باشید:

  • در نظر بگیرید که قرار است در کشوری بسیار پرجمعیت و شلوغ زندگی کنید. خصوصاً اگر در ایران ساکن شهرهای نسبتاً کم جمعیت باشید، حتماً باید خود را برای زندگی کشور شلوغ چین آماده کنید.
  • اگر قرار است در یک شهر بزرگ ساکن شوید، آلودگی هوا را نیز به شلوغی شهر اضافه کنید.

با وجود تمام این موارد، تحصیل در چین می‌تواند فرصتی عالی برای پیشرفت باشد که نباید آن را به سادگی از دست داد.

طول دوره کارشناسی ارشد در چین چقدر است؟

طول دوره کارشناسی ارشد در چین 2-3 ساله میباشد که بسته به دانشگاه و رشته متفاوت میباشد.

آیا میتوان حین تحصیل کارشناسی در چین کار کرد؟

خیر – متاسفانه در چین به دانشجو اجازه کار کردن داده نمیشود.

میتوان پس از تحصیل در چین کار کرد؟

بله – پس از فرغ التحصیل شدن شما براحتی میتوانید در شرکت های چینی کار کنین البته لازم به ذکر است که معمولا کار کردن در چین مستلزم مهارت در زبان چینی میباشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021