تحصیل پزشکی در چین

در سال‌های اخیر بسیاری از دانشگاه‌های معتبر چین امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین الملل فراهم کرده‌اند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در چین به مراتب پایین‌تر از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است. این در حالی است که کیفیت آموزش و اعتبار دانشگاه‌های چین دست کمی از بهترین دانشگاه‌های اروپا یا آمریکا ندارد. با گذر از دوره شش ساله پزشکی در چین، دانشجویان می‌توانند مدرک فارغ التحصیلی خود را در این رشته، از یکی از بهترین داتشگاه‌های جهان کسب نمایند.

medicine-in-China

پزشکی رشته‌ای است که در تمام جهان طرفداران بسیاری دارد. در عین حال یکی از سخت‌ترین رشته‌ها نیز به حساب می‌آید. در این میان تحصیل پزشکی در چین در سال‌های اخیر طرفداران بیشتری پیدا کرده است. با توجه به این که بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی چین از سمت وزارت بهداشت ایران و سازمان‌های بزرگ جهانی مورد تأیید واقع شده‌اند، روز به روز به تعداد افرادی که متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در چین هستند، افزوده می‌شود. اما سؤال اینجاست که چرا در میان صدها کشور مختلف، چین این چنین مورد استقبال قرار گرفته است؟ در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ این سؤال را روشن کنیم. سپس با تمام جزئیات مورد نیاز در مورد تحصیل پزشکی در چین، آشنا خواهیم شد.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

چرا دانشگاه‌های چین در صدر لیست قرار گرفته‌اند؟

university-in-china
university-in-china

می‌توان گفت دیگر همه دنیا شاهد قدرت و پیشرفت روزافزون چن در حوزه‌های مهم اقتصاد و تجارت بوده‌اند و از این جهت کشور چین به عنوان یک ابرقدرت در آسیا و چه بسا به زودی در کل جهان شناخته می‌شود. اما این کشور حرکت رو به جلو خود را تنها به حیطه اقتصاد محدود نکرده است. بلکه تلاش کرده در سایر زمینه‌ها نیز حرفی برای گفتن داشته باشد. به همین دلیل دولت چین در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای را معطوف آموزش و سیستم آموزشی دانشگاه‌های خود کرده است. نتیجه این اقدام افزایش تقاضا برای تحصیل پزشکی در چین بوده است.

اگر نگاهی به فعالیت‌های اخیر دولت چین بندازیم متوجه می‌شویم پروژه‌های گوناگونی را راه‌اندازی کرده که هدف آن‌ها ارتقاء سیستم آموزشی کشور است. بسیاری از دانشگاه های چین با این پروژه‌ها در حال همکاری هستند و به کمک دولت در زمینه‌های مختلف آموزشی و تحقیقاتی با مراکز بزرگ جهان نیز در ارتباط هستند. به این ترتیب می‌توان آینده‌ای روشن برای سیستم آموزشی این کشور متصور شد که جرقه‌های آن قبلاً زده شده است. می‌توان گفت همین امروز نیز دانشگاه‌های چین در سطح آسیا، اعتبار ویژه‌ای یافته و به برترین دانشگاه‌ها تبدیل شده‌اند. در این میان هر چند رشته‌های مختلف مورد توجه هستند اما تحصیل پزشکی در چین بیش از سایر رشته‌ها طرفدار پیدا کرده است.

تحصیل رشته پزشکی در چین چه مزایایی به همراه دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم رشته پزشکی یکی از دشوارترین رشته‌ها و البته حساس‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. به همین دلیل بدون شک انتخاب یک دانشگاه مناسب برای تحصیل در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است. چین دلایل زیادی به شما می‌دهد تا دانشگاه‌های آن را برای تحصیل در این رشته انتخاب کنید. می‌توان گفت علاوه بر کسب علم، با تحصیل پزشکی در چین می‌توانید امتیازات دیگری نیز به دست آورید که به نوبه خود ارزشمند هستند. در ادامه به شما خواهیم گفت چرا باید برای تحصیل در رشته پزشکی، چین را انتخاب کنید.

در چین می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید

بزرگ‌ترین دلیلی که باعث شده تحصیل رشته پزشکی در چین مورد توجه قرار گیرد، تحصیل به زبان انگلیسی است. همگی می‌دانیم که زبان انگلیسی زبانی بین المللی است و در اکثر کشورهای دنیا به آن پرداخته می‌شود. حتی می‌توان گفت زبان دوم بسیاری از افراد در کشورهای مختلف به شمار می‌رود. حتی برای ایرانیان نیز یاد گرفتن زبان انگلیسی و تسلط یافتن بر آن آسان‌تر از بسیاری از دیگر زبان‌ها است. با این حساب بدیهی است که تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی نکته بسیار مهمی به حساب می‌آید که نباید نادیده گرفته شود.

در طی سال‌های اخیر به تدریج به تعداد دانشگاه‌های چینی که رشته‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند افزوده شده است. رشته پزشکی نیز یکی از مهم‌ترین رشته‌هایی است که به زبان بین المللی انگلیسی ارائه می‌گردد. به همین دلیل دانشجویان بسیاری چین را به عنوان مقصد خود برای تحصیل پزشکی انتخاب می‌کنند.

پزشکی را در دانشگاه‌های سطح بالا و بیمارستان‌های مجهز آموزش می‌بینید

باید اذعان کرد تلاش دولت چین برای ارتقاء سیستم آموزشی کشورش بی‌نتیجه نبوده است. زیرا بسیاری از دانشگاه‌های چین در زمره بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند و از اعتبار بالایی برخوردارند. با این حساب یکی از مزایای تحصیل پزشکی در چین، تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیاست که برترین‌های آسیا نیز محسوب می‌شوند. بسیاری از این دانشگاه‌ها در رتبه بندی‌های جهانی جایگاه زیر 1000 و حتی زیر 100 را به دست آورده‌اند. در بخش‌های بعد شما را با دانشگاه‌های مطرح چین بیشتر آشنا خواهیم کرد.

می‌توانید با هزینه کم در دانشگاهی خوب تحصیل کنید

study-in-china
study-in-china

بدون شک تعداد دانشگاه‌های معتبر در دنیا کم نیست. اما هزینه تحصیل در چه تعداد از این دانشگاه‌ها معقول است؟ آنچه اهمیت تحصیل پزشکی در چین را بیشتر می‌کند این است که دانشگاه‌های این کشور با وجود سیستم آموزشی پیشرفته و اساتید برجسته، شهریه بسیار مناسبی را از دانشجویان دریافت می‌کنند. با این حساب اگر دوست دارید در دانشگاهی خوب تحصیل کنید اما بودجه محدودی در اختیار دارید، می‌توانید روی دانشگاه‌های پزشکی چین حساب کنید. نکته اینجاست که مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی بیشتر از سایر رشته‌هاست. به این ترتیب تفاوت هزینه برای تحصیل در دانشگاه های چین نسبت به دانشگاه‌های مطرح آمریکایی و اروپایی، به واقع قابل تأمل است.

با انتخاب دانشگاه‌های چین از بهترین امکانات و تجهیزات بهره ببرید

بدون شک دانشگاهی که توانسته جایگاه جهانی خوبی به دست آورد، در تمام زمینه‌ها قوی عمل کرده است. با این حساب تحصیل پزشکی در چین یعنی تحصیل در دانشگاهی مجهز با امکانات کافی و حتی عالی که بستر لازم را برای بهترین شکل یادگیری فراهم می‌نماید. بهترین آزمایشگاه‌ها و مجهزترین بیمارستان‌ها زیر نظر دانشگاه‌های چین در حال فعالیت هستند. این موضوع فرصتی عالی برای دانشجویان است تا بتوانند در علم پزشکی هرآنچه لازم است را در کامل‌ترین شکل ممکن بیاموزند.

فرصت خواهید داشت در دل تاریخی اصیل و چند هزار ساله زندگی کنید

china-flag
china-flag

نباید این نکته را از یاد برد که چین با تاریخ چند هزار ساله خود یکی از جذاب‌ترین کشورهای جهان است که از فرهنگ قدیمی و اصیل خود تا به امروز نیز به خوبی نگهداری کرده است. بدون شک تحصیل پزشکی در چین باعث می‌شود آنچه در جهان بی‌مثال است را ببینید و تجربه‌ای منحصر به فرد از زندگی در یک کشور آسیایی به دست آورید. به عبارتی زندگی در چین شما را دنیا دیده خواهد کرد و بدون شک جهان بینی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

پزشکی، علم و حرفه‌ای رو به رشد در چین

هر چند به طور کلی تحصیل در کشور چین مزایای زیادی به همراه دارد، اما به طور خاص تحصیل پزشکی در چین می‌تواند انتخابی هوشمندانه باشد. زیرا چین در سال‌های اخیر در حال توسعه پزشکی بوده است تا جایی که می‌توان گفت تا سال 2010 توانسته پیشرفتی 10 تا 15 درصدی در این زمینه داشته باشد. امروزه چین در زمینه پزشکی در جهان پنجمین بازار بزرگ را از آن خود کرده است و نام آن بعد از کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن، فرانسه و آلمان قرار می‌گیرد. بدون شک تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های چین می‌تواند فرصتی عالی برای پیشرفت باشد.

آیا برای تحصیل رشته پزشکی در چین باید در آزمون شرکت کنید؟

study-in-chinese-universities
study-in-Chinese-universities

یکی از مزایای مهم تحصیل پزشکی در چین که در بخش قبل به آن اشاره نشده، امکان پذیرش در دانشگاه بدون نیاز به قبولی در آزمون است. خوشبختانه چیزی به نام کنکور یا آزمون ورودی برای رشته پزشکی در دانشگاه‌های چین وجود ندارد. با این حساب برای این که وارد دانشگاه‌های این کشور شوید و در رشته پزشکی به ادامه تحصیل بپردازید تنها باید درخواست خود را ارائه دهید. در صورتی که شرایط لازم را دارا باشید دانشگاه شما را به عنوان دانشجوی خود می‌پذیرد. درباره شرایط پذیرش در بخش‌های بعد به طور مفصل‌تر توضیح خواهیم داد.

آشنایی با دوره تحصیل پزشکی در چین برای دانشجویان خارجی

در چین دوره‌ای به نام کارشناسی پزشکی و جراحی وجود دارد که مورد توجه بسیاری از متقاضیان خارجی زبان است. این دوره که به اختصار MBBS نیز نامیده می‌شود، از حدود 17 سال پیش، یعنی از سال 2004 تا به اکنون، به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین الملل برگزار می‌گردد. در طول این سال‌ها به تدریج به تعداد دانشگاه‌هایی که این دوره را ارائه می‌دهند اضافه شده است. تا جایی که امروزه می‌توان گفت 49 دانشگاه در چین مشغول به فعالیت هستند که دوره‌های انگلیسی زبان MBBS را زیر نظر آموزش و پرورش چین، برای دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. در حال حاضر حدود 10 هزار دانشجوی بین الملل در این دانشگاه‌ها در حال تحصیل هستند.

با تحصیل پزشکی در چین، لیسانس MBBS را دریافت خواهید کرد که در بسیاری از کشورهای جهان دارای اعتبار کافی است زیرا توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز مورد تأیید قرار گرفته است. لازم است بدانید مقطع کارشناسی پزشکی در چین، دوره‌ای شش ساله است و سال آخر آن به کارآموزی در بیمارستان اختصاص دارد.

دوره‌های تخصصی پزشکی در چین

medical-students-in-china
medical-students-in-china

علاوه بر کارشناسی پزشکی و جراحی، امکان تحصیل دوره‌های تخصصی نیز در چین وجود دارد که این دوره‌ها نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌گردند. در حال حاضر حدود 18 دانشگاه در چین وجود دارد که این دوره‌ها را برگزار می‌کنند. اگر دوست دارید بعد از اتمام تحصیل پزشکی در چین در مقطع کارشناسی، مقطع تخصص را در پیش بگیرید، می‌توانید یکی از دوره‌های زیر را انتخاب کنید:

 • اپیدمیولوژی
 • اطفال
 • مغز و اعصاب
 • پزشکی داخلی
 • روانپزشکی
 • داروسازی
 • توانبخشی
 • بی‌هوشی
 • ایمونولوژی
 • اورژانس
 • پوست و مو
 • فیزیوتراپی
 • گوش و حلق و بینی
 • انکولوژی
 • پزشکی ورزشی
 • زنان و زایمان
 • فارماکولوژی و …

نکته‌ای مهم در خصوص معادل‌سازی مدرک رشته‌های حوزه درمان در ایران

اگر قصد تحصیل در رشته‌های تخصصی را دارید باید ابتدا بررسی کنید که آیا مدرک تحصیلی این رشته‌ها در ایران نیز دارای اعتبار کافی است یا خیر. برای تحصیل پزشکی در چین در برخی تخصص‌ها امکان معادل‌سازی وجود دارد. برای برخی دیگر ممکن است لازم باشد چند واحد اضافه‌تر نیز در ایران پاس کنید. اما رشته‌هایی نیز وجود دارند که به هیچ عنوان در ایران معادل‌سازی نمی‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از هر گونه اقدام حتماً در این باره به اندازه کافی تحقیق نمایید.‌

آیا برای تحصیل پزشکی در چین، گذراندن دوره کالج لازم است؟

در بسیاری از کشورهای جهان برای ورود به مقاطع کارشناسی در رشته‌های مختلف و خصوصاً پزشکی، متقاضی باید در آزمون شرکت کند و یا ابتدا دوره‌ای کوتاه را در کالج پشت سر بگذارد. در بخش‌های قبل گفتیم که در چین آزمونی به عنوان آزمون ورودی وجود ندارد. خبر خوب این است که حتی ملزم به شرکت در دوره‌های کالج یا پیش آمادگی نیز نیستید. اگر شرایط شما برای تحصیل پزشکی در چین مورد تأیید قرار گیرد می‌توانید از ابتدا وارد دوره اصلی MBBS شوید.

لیست دانشگاه‌های مورد تأیید ایران برای تحصیل در رشته پزشکی در چین

Reputable-Chinese-universities-for-medicine
Reputable-Chinese-universities-for-medicine

خوشبختانه اغلب دانشگاه‌هایی که در چین رشته پزشکی را برای دانشجویان بین الملل نیز ارائه می‌دهند مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز هستند. هر چند تعداد این دانشگاه‌ها بسیار است، با این حال چند مورد از آن‌ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد تا برای انتخاب دانشگاه جهت تحصیل پزشکی در چین، با اطمینان بیشتری تصمیم بگیرید:

آشنایی با امکانات دانشگاه‌های چین برای دانشجویان بین الملل

خوشبختانه دانشگاه‌های چین اغلب دارای امکانات بسیار عالی برای دانشجویان هستند، امکاناتی از قبیل زمین‌های ورزشی، رستوران و غذاخوری، کتابخانه‌های غنی و از همه مهم‌تر خوابگاه‌های دانشجویی. خصوصاً برای دانشجویان بین الملل که تحصیل پزشکی در چین را انتخاب کرده‌اند، وجود چنین امکاناتی، یک امتیاز بی‌نظیر محسوب می‌شود، خصوصاً خوابگاه‌های دانشجویی.

خوابگاه‌هایی که توسط دانشگاه‌ها در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شوند، آنچه را یک دانشجو برای زندگی ساده دانشجویی خود نیاز دارد، فراهم می‌نمایند. تخت خواب، میز مطالعه، کمد شخصی، تلویزیون و … از جمله امکاناتی هستند که در خوابگاه‌ها وجود دارد. برخی از اتاق‌ها تک‌نفره و برخی دیگر دو یا سه نفره و حتی بیشتر هستند.

بسیاری از این خوابگاه‌ها در داخل محوطه دانشگاه واقع شده‌اند و به این ترتیب دانشجویان از دردسر رفت و آمد میان خانه تا دانشگاه نیز خلاص می‌شوند. از همه مهم‌تر برای افرادی که باید برای تحصیل پزشکی در چین حدود شش سال در این کشور زندگی کنند، سکونت در خوابگاه می‌تواند یک موقعیت عالی برای صرفه جویی در هزینه‌ها باشد. زیرا هزینه اقامت در خوابگاه (هر چند با توجه به نوع اتاق متفاوت است)، بسیار کمتر از آپارتمان‌ها داخل شهر است، خصوصاً درباره شهرهای بزرگ و گران، این مسئله از اهمیت بیشتری برخوردار است.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های چین چقدر است؟

The-cost-of-medical-education-in-China
The-cost-of-medical-education-in-China

پیش از این نیز درباره مناسب بودن هزینه تحصیل در چین نسبت به سایر کشورهای مطرح دنیا، صحبت شد. به طور کلی شهریه دانشگاه‌های چین مقدار مشخصی ندارد. در واقع هر دانشگاه مبلغ خاصی را به عنوان شهریه معین می‌کند که با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی نیزم تفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت تحصیل پزشکی در چین نسبت به سایر رشته‌ها هزینه بالاتری در پی دارد. اما با این حال از دیگر نقاط جهان کمتر است.

به طور حدودی می‌توان گفت شهریه دانشگاه برای تحصیل در رشته پزشکی در چین حدود 30 هزار دلار تا 50 هزار دلار در سال است. این در حالی است که برای تحصیل پزشکی در آمریکا سالیانه باید 160 هزار تا 200 هزار دلار هزینه کرد. البته در کنار شهریه دانشگاه باید دیگر هزینه‌ها را نیز در نظر گرفت که در ادامه به صورت تقریبی آن‌ها را محاسبه خواهیم کرد:

 • هزینه بیمه: 600 یوان
 • هزینه ثبت نام در دانشگاه: 800 یوان
 • هزینه خوابگاه: حداقل 600 RMB در ماه
 • هزینه اخذ اقامت: 800 یوان
 • هزینه معاینات پزشکی: 600 یوان
 • هزینه کتاب: 3 هزار یوان
 • سایر هزینه‌ها از جمله خوراک، پوشاک و …:  500 یوان

شرایط بورسیه پزشکی در چین چیست؟

خوشبختانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویانی که تحصیل پزشکی در چین را انتخاب می‌کنند، وجود دارد. این بورسیه به میزان زیادی و حتی گاهی به طور کامل، هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین را پوشش می‌دهد. بورسیه‌های تحصیلی که دانشجویان بین الملل می‌توانند برای دریافت آن‌ها درخواست دهند متفاوت‌اند و از طرف منابع گوناگونی تأمین می‌شوند. بورسیه دولت چین، بورسیه دولت محلی، بورسیه دانشگاه، بورسیه مؤسسه کنفوسیوس و … از جمله انواع بورسیه‌ای هستند که در اختیار دانشجویان گذاشته می‌شود. البته دریافت این کمک هزینه‌ها منوط به داشتن امتیازاتی است که شما را در رقابت با سایر دانشجویان خارجی ممتاز جلوه دهد. با این حساب می‌توان گفت همه دانشجویان بین الملل خواستار تحصیل پزشکی در چین، موفق به دریافت بورسیه نخواهند شد، اما افرادی که دارای سوابق علمی مورد توجهی باشند، بدون شک شانس بیشتری خواهند داشت.

در بسیاری از موارد دانشجویان پس از ثبت نام در دانشگاه و شروع ترم برای اخذ بورسیه اقدام می‌کنند. داشتن نمرات بالا و رزومه علمی قوی از جمله شرایط مهمی است که برای اخذ بورسیه ضروری به نظر می‌رسد.

شرایط اولیه تحصیل پزشکی در چین چیست؟

بدون شک برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر چین لازم است شرایط اولیه‌ای را داشته باشید که در ادامه عنوان خواهند شد:

 • باید دارای حداقل مدرک دیپلم باشید.
 • لازم است خصوصاً در دروس اختصاصی حداقل 60 و در مواردی 70 درصد نمره ماکزیمم را دریافت کرده باشید.
 • شرایط سنی حداقل 17 و حداکثر 26 سال، از دیگر شرایطی است که برای تحصیل پزشکی در چین اهمیت دارد. البته برخی دانشگاه‌ها تا 30 و 31 سال را نیز مجاز می‌دانند.

لازم به ذکر است شرایط و قوانین دقیق با جزئیات کافی (خصوصاً درباره شرایط سنی) در سایت هر دانشگاه نوشته شده است. با مراجعه به بخش بین الملل سایت می‌توانید آن‌ها را مطالعه نمایید.

برای درخواست پذیرش پزشکی در چین، به چه مدارکی نیاز دارید؟

Apply-for-medicine-in-China
Apply-for-medicine-in-China

اگر فکر می‌کنید شرایط و آمادگی لازم را برای پذیرش در دانشگاه‌های چین دارید، باید جهت ارائه درخواست خود برای تحصیل پزشکی در چین، مدارک زیر را آماده نمایید:

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • انگیزه نامه و رزومه
 • مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریزنمرات (ترجمه شده)
 • گواهی سلامت
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل با توجه به درخواست دانشگاه
 • و …

پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارائه درخواست حتماً اطلاعات مورد نیاز خود را از سایت دانشگاه مطالعه نمایید یا از کارشناسان ما راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. زیرا در صورت کسری مدارک درخواست شما مورد بررسی کامل قرار نخواهد گرفت.

آیا تسلط بر زبان انگلیسی برای تحصیل پزشکی در چین کافیست؟

پیش‌تر گفتیم به دلیل ارائه دوره پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های چین، این کشور به عنوان مقصدی محبوب برای متقاضیان تحصیل در این رشته شناخته می‌شود. اما لازم است این نکته را بدانید که هر چند بخش آکادمیک تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد، بدان معنا نیست که نیازی به زبان چینی نخواهید داشت. به دو دلیل:

 • اولاً

قرار است شش سال از زندگی خود را در کشوری دیگر سپری کنید. بدون شک عدم آشنایی با زبان آن کشور برای شما دردسرساز خواهد بود. حتی اگر اغلب مردم به زبان انگلیسی نیز مسلط باشند.

 • دوماً

همان‌طور که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد، سال آخر دوره پزشکی در چین به کارآموزی می‌گذرد. به این معنی که باید در بیمارستان و در کنار سایر پزشکان و همین‌طور بیماران به فعالیت بپردازید. با این حساب بدون شک به دانش زبان چینی نیاز خواهید داشت.

به همین دلیل به طور معمول دانشجویان بین المللی که برای تحصیل پزشکی در چین پذیرفته می‌شوند، در طول دوران تحصیل باید زبان چینی را نیز بیاموزند. حتی برخی از دانشگاه‌ها دانشجویان را ملزم به یادگیری زبان پیش از آغاز دوره تحصیلی پزشکی می‌نمایند. به این ترتیب باید خود را برای یادگیری این زبان ارزشمند که به عنوان یکی از زبان‌های رسمی سازمان ملل متحد نیز شناخته می‌شود، آماده سازید.

چگونه باید برای اخذ ویزا اقدام کنید؟

China-Student-Visa
China-Student-Visa

خوب است بدانید ویزای دانشجویی چین با عنوان ویزای X شناخته می‌شود که دو نوع X1 و X2 دارد. افرادی که قصد دارند برای تحصیل پزشکی در چین عازم این کشور شوند، باید برای دریافت ویزای X1 اقدام کنند. زیرا این ویزا اجازه اقامت تحصیلی در چین، برای بیش از 180 روز را صادر می‌کند. این در حالی است که ویزای X2 مناسب متقاضیان تحصیل در دوره‌های کوتاه مدت است. زیرا با این ویزا می‌توانند حداکثر 180 روز در خاک چین اقامت داشته باشند.

برای دریافت ویزای X1 لازم است مدارکی را آماده کرده و به سفارت چین در ایران ارائه دهید. خوشبختانه اخذ ویزا برای تحصیل پزشکی در چین، فرآیند چندان پیچیده و طولانی مدتی ندارد (حدوداً 7 تا 15 روز کاری). مدارکی که باید ارائه دهید عبارتند از:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گذرنامه معتبر (پاسپورت شما باید حداقل یک سال و نیم اعتبار و 4 صفحه خالی داشته باشد.)
 • فرم‌های مربوط به درخواست ویزای دانشجویی X1 باید از سایت سفارت دریافت شده و به طور دقیق تکمیل شوند.
 • برای متقاضیان تحصیل پزشکی در چین که زیر 18 سال، سن دارند اجازه نامه رسمی والدین الزامی است.
 • ارائه یک عکس رنگی مناسب گذرنامه
 • گواهی سلامت پزشکی که باید توسط مراکز تأیید شده توسط سفارت چین صادر شده باشد.
 • نسخه اصلی مدارک تحصیلی به همراه کپی
 • و …

اطلاعات کامل‌تر در سایت سفارت موجود هستند. لازم به ذکر است هزینه اخذ ویزای همراه به طور معمول 140 دلار است (بدون هزینه‌های اضافی از جمله پست و …). به جز مواردی که متقاضی برای تسریع روند از پست پیشتاز پلاس استفاده می‌کند.

آیا می‌توانید ضمن تحصیل پزشکی در چین، خانواده خود را نیز به همراه ببرید؟

برای اخذ ویزای همراه دانشجویی ابتدا لازم است فرد اصلی وارد چین شود و سپس برای سایر اعضا خانواده یعنی همسر و فرزندان دعوت نامه ارسال کند. در این صورت همراهان دانشجو می‌توانند با دریافت ویزای S1 وارد کشور چین شوند. این نوع ویزا اعتبار بیش  از 180 روز دارد و ویزای همراه از نوع S2 حداکثر دارای اعتبار 6 ماهه است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه عبارتند از:

 • Covering letter
 • دعوت نامه
 • 2 قطعه عکس مناسب
 • پاسپورت معتبر
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • بلیط هواپیما

بررسی امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان بین الملل در چین

international-students-in-china
international-students-in-china

هر چند در برخی از کشورها، دانشجویان بین الملل به میزان محدودی اجازه کار نیز دارند، در کشور چین ماجرا به این شکل نیست. شاید بتوان این مسئله را از جمله معدود معایب تحصیل پزشکی در چین دانست. شما می‌توانید به راحتی به عنوان دانشجو در کشور چین مشغول به تحصیل شوید، اما در طول دوره تحصیلی خود از نظر قانونی اجازه کار نخواهید داشت (مگر این که به کارهای محدود و غیررسمی مانند ترجمه و … دست بزنید که آن نیز محدودیت‌های خود را دارد). با این حساب بهتر است پیش از هر گونه اقدام جدی، حتماً همه جوانب مالی را برای تحصیل در چین در نظر گرفته و بودجه کافی را فراهم نمایید. 

آشنایی با برخی از بهترین دانشگاه‌های چین در زمینه پزشکی

در این بخش می‌خواهیم به طور خاص شما را با چند مورد از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در چین آشنا سازیم که در حوزه رشته‌های مربوط به سلامت و درمان عملکرد بهتری داشته‌اند. همراه ما باشید تا شرایط تحصیلی و کیفیت آموزشی این دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

دانشگاه چینهوا، رتبه اول دانشگاه‌های پزشکی چین

Tsinghua-University
Tsinghua-University

می‌توان گفت برترین دانشگاه چین در زمینه پزشکی و البته سایر رشته‌ها، که رتبه اول را به خود اختصاص می‌دهد، دانشگاه چینهوا در پکن است. این دانشگاه محبوب بر اساس رتبه بندی جهانی Times برای سال 2022، یه عنوان 7 امین دانشگاه جهان انتخاب شده است. با این حساب اگر قصد دارید برای تحصیل پزشکی در چین اقدام کنید، حتماً دانشگاه چینهوا را به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی خود مورد بررسی قرار دهید. خصوصاً اگر ترجیح می‌دهید در شهری بزرگ مشغول به تحصیل و زندگی شوید. در حال حاضر این دانشگاه سالیانه از حدود 40 هزار دانشجو میزبانی می‌کند که از این بین بیش از ده درصد افراد، دانشجویان بین الملل هستند.

دانشگاه پکینگ در پکن

دومین دانشگاهی که قرار است برای تحصیل پزشکی در چین معرفی شود، دانشگاه مشهور پکینگ در شهر هایدیان پکن است. این دانشگاه را می‌توان اولین دانشگاه مدرن چین دانست که در سال 1989 میلادی تأسیس شده است و اکنون به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ در این کشور شناخته می‌شود. مؤسسه Times، دانشگاه پکینگ را در جایگاه 22 ام در میان دانشگاه‌های جهان قرار داده که نشان دهنده اعتبار و کیفیت بالای آموزشی این دانشگاه است. دانشگاه پکینگ چین بیش از 40 هزار دانشجو دارد که حدود 7000 نفر از آنان، دانشجویان بین الملل هستند.

دانشگاه فودان، یکی از قدیمی‌ترین‌های چین

Fudan-University
Fudan-University

دانشگاه فودان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل پزشکی در چین است که در مجموع 4 پردیس اصلی دارد. این پردیس‌ها همگی در شانگهای واقع شده‌اند. این دانشگاه طبق رتبه بندی تایمز، 47 امین دانشگاه برتر جهان به حساب می‌آید. از این رو در میان دانشجویان چینی و بین الملل، طرفداران بسیاری دارد. خوب است بدانید حدود 45 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که 1700 نفر از آنان، دانشجویان خارجی محسوب می‌شوند.

دانشگاه شانگهای جیاتونگ (جیائو تونگ)

یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل پزشکی در چین، دانشگاه شانگهای جیائو تونگ است که تأسیس آن به سال 1896 باز می‌گردد. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های چین در حوزه تحقیقات است که با بهترین اساتید و مراکز تحقیقاتی همکاری دارد. در حال حاضر 2700 دانشجوی بین الملل در این دانشگاه در حال تحصیل در رشته‌های گوناگون هستند. سیستم آموزشی عالی، همکاری با چند بیمارستان وابسته، امکانات بی‌نظیر و … همگی باعث شده‌اند دانشگاه شانگهای جیاتونگ به یکی از بهترین دانشگاه‌های چین تبدیل شود. این دانشگاه بر اساس گزارش مؤسسه تایمز رتبه 71 در جهان را دارد.

دانشگاه ووهان، پنجمین دانشگاه معتبر برای تحصیل پزشکی در چین

Wuhan-university
Wuhan-university

یکی از بهترین دانشگاه‌های آسیا، دانشگاه ووهان است که توانسته در رتبه بندی جهانی جایگاه 74 را به دست آورد. این دانشگاه با بیشتر از 400 مجموعه آموزشی و تحقیقاتی در سرتاسر جهان در حال همکاری است. جالب است بدانید دانشگاه ووهان به دلیل قرار گرفتن در مجاورت دریاچه شرقی و معماری منحصر به فرد خود، به عنوان یکی از زیباترین دانشگاه‌های چین شناخته می‌شود. بیش از 130 رشته مختلف در این دانشگاه تدریس می‌شود که یکی از پرطرفدارترین آن‌ها رشته پزشکی است. بیمارستان‌های وابسته مجهز، مراکز تحقیقاتی فعال و امکانات رفاهی عالی از جمله عواملی هستند که این دانشگاه را به گزینه‌ای عالی برای تحصیل پزشکی در چین تبدیل می‌کنند.

دانشگاه هاست، دانشگاهی سبز در ووهان چین

اگر دوست دارید در یک محیط سرسبز و جنگلی مشغول به تحصیل شوید، دانشگاه هاست مخصوص شماست. این دانشگاه که به دانشگاه جنگل شهرت دارد 80امین دانشگاه برتر دنیا بر اساس گزارش مؤسسه Times است. دانشگاه هاست در سال 1953 میلادی تأسیس شده است و گستره متنوعی از رشته‌های گوناگون را برای دانشجویان داخلی و بین المللی ارائه می‌دهد. در حال حاضر حدود 3000 دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که بسیاری از آنان پزشکی را انتخاب کرده‌اند. با این حساب دانشگاه هاست می‌توانید یک انتخاب مناسب برای تحصیل پزشکی در چین باشد.

با شهرهای محل تحصیل خود بیشتر آشنا شوید

علاوه بر دانشگاه، شهر محل تحصیل نیز باید به عنوان یکی از گزینه‌های مهم برای تحصیل مورد بررسی قرار گیرد. خصوصاً وقتی صحبت شش سال زندگی در کشوری غریبه در میان است. به همین دلیل در این بخش قصد داریم به توضیحی مختصر درباره شهرهایی بپردازیم که در بخش قبل نام آن به میان آمد. به این ترتیب می‌توانید با دیدی بازتر برای تحصیل پزشکی در چین اقدام نمایید.

پکن، پایتخت بزرگ چین

Beijing-city
Beijing-city

پکن شهری بزرگ و البته بسیار شلوغ است که دومین شهر پرجمعیت چین به حساب می‌آید. هر چند جمعیت زیاد این شهر شاید برای افرادی که عادت به شلوغی ندارند، کمی غیرعادی باشد. اما در عوض بهترین و پیشرفته‌ترین امکانات در آن یافت می‌شود. البته باید این نکته را در نظر داشت، هر چند پکن شهری پرجمعیت است، در عین حال بسیار منظم است. این موضوع زندگی در آن را آسان می‌کند. اگر برای تحصیل پزشکی در چین، از نظر هزینه زندگی محدودیت خاصی ندارید، می‌توانید یکی از دانشگاه‌های شهر پکن را انتخاب کنید. این شهر 91 دانشگاه گوناگون را در  خود جای داده که برخی از آن‌ها از جمله معتبرترین دانشگاه‌ها در آسیا و دنیا به شمار می‌روند.

شانگهای، پرجمعیت‌ترین شهر چین

Shanghai-city
Shanghai-city

شانگهای بندری بسیار مهم و البته شهری با جمعیت بسیار است که حدود 24 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. اگر برای تحصیل پزشکی در چین، شهر شانگهای را انتخاب کنید می‌توانید تجربه زندگی در شهری مانند نیویورک را به مجموعه تجربه‌های خود بیفزایید. جالب است بدانید این شهر به عنوان نیویورک شرق شناخته می‌شود و قطب اقتصادی چین محسوب می‌گردد. در مجموع 25 دانشگاه در این شهر قرار دارد که بسیاری از آن‌ها از سیستم آموزشی قدرتمندی برخوردار هستند.

ووهان، شهری با تاریخ 3500 ساله

Wuhan-city
Wuhan-city

اگر می‌خواهید برای تحصیل پزشکی در چین، شهری زیبا و مدرن را انتخاب کنید، ووهان گزینه مناسبی برای شما است. این شهر را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای چین دانست که تاریخی چند هزار ساله‌ و ظاهری مدرن دارد. دسترسی مناسب به همه نقاط چین، وجود 35 مرکز آموزشی و دانشگاه، معماری زیبا و دیدنی، وجود دریاچه شرقی و … از جمله عواملی هستند که ووهان را به شهری مناسب و دوست داشتنی برای زندگی تبدیل می‌سازند. 

آینده شما بعد از فارغ التحصیلی از رشته پزشکی در چین، چه خواهد شد؟

china-for-study-abroad
china-for-study-abroad

همان‌طور که پیش‌تر نیز توضیح داده شد، مدرک تحصیلی پزشکی که از دانشگاه‌های چین دریافت خواهید کرد در اغلب کشورهای جهان از جمله ایران دارای اعتبار است. به این ترتیب می‌توانید پس از پایان تحصیل پزشکی در چین، در ایران یا هر کشور دیگر مشغول به کار شوید. البته چین نیز در سال‌های اخیر در زمینه پزشکی بسیار فعال بوده است. با این حال باید در نظر داشته باشید که با اتمام دوره تحصیلی، دیگر اجازه ماندن در خاک این کشور را نخواهید داشت. در این صورت شرایط برای اشتغال کمی پیچیده‌تر خواهد شد. اما با پیدا کردن کار و تأیید کارفرما، می‌توانید با اخذ ویزای کار چین، در این کشور اقامت داشته باشید.

آیا دانشگاه های پزشکی مورد تایید ایران میباشد؟

بله – تمام دانشگاه هایی که ما میگیریم مورد تایید وزارت بهداشت میباشد.

میتوان پس از فارغ التحصیلی در چین کار کرد؟

بله – فقط باید حداقل مدرک اچ اس کی 5 داشته باشین

آیا میشود در طول تحصیل به ایران انتقالی گرفت؟

خیر – از سال 2018 به بعد قانون انتقالی حذف شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021