تحصیل دکتری در چین

شاید بسیاری از ما چین را تنها به عنوان یک کشور قدرتمند در حوزه اقتصاد و تجارت بشناسیم. اما واقعیت این است که کشور چین در سایر زمینه‌ها از جمله آموزش نیز به سطح بسیار بالایی در دنیا دست یافته است. به همین دلیل است که امروزه دانشجویان بسیاری، دانشگاه‌های بزرگ و عالی چین را برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری انتخاب می‌کنند. تحصیل دکتری در چین به منزله تحصیل در کشوری پیشرفته با سیستم آموزشی بسیار قوی است که آینده‌ای روشن و پرامید را به دنبال دارد.

phd-study-in-china
phd-study-in-china

عجیب نیست اگر چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ و قدرتمند دنیا، در حوزه سیستم آموزشی نیز پیشرفتی شگرف داشته باشد. به همین دلیل است که تحصیل دکتری در چین روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. جالب است بدانید افرادی که به عنوان دانشجوی بین الملل، چین را به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، لزوماً آسیایی نیستند. بلکه از کشورهای گوناگون جهان برای تحصیل در مقطع دکتری عازم این کشور می‌شوند.

امکان استفاده از بورسیه تحصیلی دکتری در چین، خدمات آموزشی با کیفیت بالا، هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی، تحصیل به زبان انگلیسی و … از جمله مزایایی است که دانشجویان را به این کشور جذب می‌نماید. اگر به دنبال یک دانشگاه خارجی معتبر برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً این مطلب را تا پایان دنبال کنید و اطلاعات بیشتری درباره تحصیل دکترا در چین به دست آورید.

چین، ابرقدرت اقتصاد آسیا

study-in-chinese-universities
study-in-chinese-universities

در سالهای اخیر کشور چین در حوزه‌های مختلف موفق شده است، نامی از خود به جا بگذارد و حال نوبت به حوزه آموزش است. تحصیل در مقطع دکتری در چین،(خدمات موسسه اوستا) یعنی تحصیل و زندگی در یک کشور مترقی و پیشرفته که روز به روز به دستاوردهای بیشتری در سطح بین المللی دست می‌یابد. دولت چین در سال‌های اخیر تمام تلاش خود را به کار بسته است تا سیستم آموزشی دانشگاه‌های خود را به سرعت ارتقا بخشد که نتیجه آن ایجاد مراکز آموزش عالی برجسته، تربیت اساتید ممتاز، پیشبرد پژوهش‌های موفق، همکاری با بزرگ‌ترین مراکز علمی و تحقیقاتی دنیا و البته افزایش شمار دانشجویان بین الملل در این کشور است. می‌توان گفت از سال 1998 تا 2010، حدود 170 درصد به تعداد دانشجویان دانشگاه های چین افزوده شده که این موضوع نشان دهنده رشد سریع سیستم آموزشی در این کشور است.

اعتبار و رتبه دانشگاه‌های چین در دنیا

international-students-in-china
international-students-in-china

اگر به عنوان گزینه‌ای جدی، به تحصیل دکتری در چین فکر می‌کنید، باید بگوییم انتخاب مناسبی را در نظر گرفته‌اید. چندین سال است که دولت چین با سرمایه گذاری بر سیستم آموزشی کشور تحت پروژه‌های متعددی مانند پروژه 985، تلاش بر ارتقاء سطح کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها داشته است. همین امر باعث شده امروزه بسیاری از دانشگاه‌های چین به عنوان دانشگاه‌های معتبر و برتر در سطح جهانی شناخته شوند.

اگر هنوز جهت تصمیم گیری برای تحصیل دکتری در چین مردد هستید، خوب است سری به لیست رتبه بندی جهانی دانشگاه‌ها در سیستم QS بزنید. در این لیست چندین دانشگاه چینی را خواهید یافت که جایگاه خود را میان 100 دانشگاه برتر دنیا حفظ کرده‌اند. برای مثال در سال 2021، دانشگاه چینهوا رتبه 15، دانشگاه پکینگ (قدیمی‌ترین دانشگاه چین) رتبه 23، دانشگاه فودان رتبه 34، دانشگاه جیائو تونگ شانگهای رتبه 47، دانشگاه ژجیانگ رتبه 45 و دانشگاه علوم و فناوری چین رتبه 93 را در جهان به دست آورده‌اند.

اعتبار دانشگاه‌های چین در ایران

در ایران نیز، دانشگاه‌های کشور چین اغلب مورد تأیید قرار گرفته‌اند. وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران در اغلب موارد مدرک دکتری در چین را به رسمیت می‌شناسند. این بدین معناست که شما می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی یکی از معتبرترین دانشگاه‌های چین را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید و پس از فارغ التحصیلی با خیالی آسوده در ایران مشغول به فعالیت در حوزه تحصیلی خود شوید.

از جمله دانشگاه‌های برتر چین که مورد تأیید ایران قرار گرفته‌اند می‌توان به دانشگاه فودان، دانشگاه تونگجی، دانشگاه ووهان، دانشگاه جائو تونگ شانگهای، دانشگاه چینهوا، دانشگاه علوم و فناوری چین، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه نرمال پکن، دانشگاه پکینگ و … اشاره کرد.(لیست دانشگاه های تایید ایران)

چه مزایایی برای تحصیل دکتری در چین وجود دارد؟

benefits-of-phd-study-in-cina
benefits-of-phd-study-in-cina

برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در چین، خصوصاً در مقطع دکتری مطابق موارد زیر هستند:

شهریه مناسب دانشگاه‌ها

بر خلاف بسیاری از دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آمریکایی، شهریه تحصیل در دانشگاه های چین چندان بالا نیست. به این ترتیب می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای معقول در دانشگاه‌های معتبر و برتر دنیا مشغول به تحصیل شوید.

هزینه مناسب زندگی

علاوه بر شهریه دانشگاه جهت تحصیل دکتری در چین، هزینه زندگی در این کشور نیز از بسیاری از دیگر کشورها کمتر است. البته این موضوع بستگی زیادی به شهر انتخابی شما نیز دارد. بدیهی است زندگی در شهرهای بزرگ و پیشرفته‌تری چون پکن و شانگهای، هزینه‌های بالاتری نسبت به شهرهای کوچک دارد. با این وجود به طور متوسط یک زندگی دانشجویی در چین هزینه بالایی ندارد.

سیستم آموزشی عالی

تحصیل دکتری در چین می‌تواند موقعیتی عالی برای استفاده از بهترین خدمات آموزشی باشد. دولت چین سال‌هاست طی برنامه‌های مشخص سعی در جذب دانشجویان بین الملل بیشتری داشته است و این یعنی کیفیت آموزش در چین روز به روز در حال پیشرفت است.

امکان کسب تجربه‌های منحصر به فرد

هنگامی که تصمیم می‌گیرید برای ادامه تحصیل دکترا در چین اقدام کنید، یعنی قرار است چند سال را در این کشور بزرگ و پرجمعیت زندگی نمایید. زندگی در چین یعنی زندگی در کشوری با فرهنگ و تاریخچه بسیار قدیمی و چند هزار ساله که بدون شک شبیه آن را در هیچ کجای دنیا پیدا نخواهید کرد.

ارتباط با شرکت‌های بزرگ دنیا

بعد از اتمام دکتری در چین می‌توانید با بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا که در چین نیز شعبه فعال دارند همکاری داشته باشید. در واقع تحصیل در چین می‌تواند به منزله راهی برای ورود به عرصه‌های جهانی در حوزه‌های گوناگون باشد.

جمع آوری یک رزومه موفق

مطمئناً در هر کجای جهان که قصد زندگی و کار داشته باشید، تحصیل در یک دانشگاه معتبر چینی می‌تواند نقطه پررنگ رزومه شما باشد. به وسیله آن قادر خواهید بود به راحتی افراد را تحت تأثیر قرار دهید. خوب است بدانید آشنایی با زبان چینی که بدون شک تحفه چند سال زندگی و تحصیل دکتری در چین خواهد بود، به خودی خود یک امتیاز بزرگ برای شما محسوب خواهد شد. زیرا زبان چینی یکی از پراستفاده‌ترین زبان‌های دنیا و حتی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است.

آنچه لازم است درباره تحصیل در چین، در مقطع دکتری بدانید

university-in-china
university-in-china

دوره تحصیلی دکتری در چین، درست مانند بسیاری از دانشگاه‌های دنیا، دوره‌ای سه تا چهار ساله است که مدت زمان دقیق آن به بستگی به نوع رشته و البته تلاش دانشجو دارد. البته به دانشجویان در مواردی فرصت 5 ساله نیز داده می‌شود. هر سال تحصیلی درست مانند ایران، دارای دو ترم است، یکی در بهار و دیگری در پاییز. لازم به ذکر است این برنامه تحصیلی مختص دوره‌های تمام وقت است. دانشجویان بین الملل اغلب نمی‌توانند در دوره‌های نیمه وقت دکتری در چین شرکت نمایند، زیرا ویزایی که دریافت می‌کنند، ویزای X1 است که تنها 5 سال اعتبار دارد.

مقطع دکترا در چین، هم توسط دانشگاه‌های خصوصی و هم دانشگاه‌های دولتی، ارائه می‌گردد. دانشگاه‌های دولتی با بودجه دولتی اداره می‌شوند و قوانین مشخصی دارند. اما دانشگاه‌های خصوصی هر کدام شرایط خاصی برای پذیرش دارند و از نظر مالی نیز به طور مستقل از دولت به فعالیت می‌پردازند. اغلب متقاضیان، ابتدا برای ورود به مراکز آموزش عالی دولتی تلاش می‌کنند و در صورتی که پذیرفته نشوند به سراغ مراکز خصوصی می‌روند.

رشته‌های ارائه شده برای دانشجویان بین الملل در چین

می‌توان گفت برای تحصیل در دوره دکتری در چین محدودیت چندانی در انتخاب رشته وجود ندارد. پس می‌توانید برای اغلب رشته‌ها درخواست پذیرش دهید. با این وجود برخی از رشته‌ها بازار کار بهتری در کشور چین دارند. با این حساب اگر قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در این کشور مشغول به کار شوید، تحصیل در این رشته‌ها شانس شما را برای پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب بالا می‌برد. این رشته‌ها عبارتند از:

 • مهندسی مواد
 • مهندسی مکانیک
 • فیزیک
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی صنایع
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • مدیریت بازرگانی
 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی اپتیک
 • مهندسی اطلاعات و ارتباطات
 • علوم و مهندسی کنترل
 • مدیریت مالی
 • مدیریت کسب و کار و …

برنامه تحصیلی دکتری در چین

phd-Program-in-China
phd-Program-in-China

دانشجویان دکتری اغلب دو تا سه سال اول خود را در فضای آکادمیک سپری می‌کنند. ارائه سخنرانی‌ها، شرکت در کلاس‌ها و امتحانات و … از جمله فعالیت‌هایی است که در سال‌های اول تحصیل انجام می‌شود. البته در کنار این نحوه آموزش، دانشجویان کار روی پروژه تحقیقاتی خود را نیز آغاز کرده و پیش می‌‌برند. در واقع دوره دکتری با ارائه یک پایان نامه حدوداً 120 هزار کلمه‌ای به اتمام می‌رسد که دانشجو باید از آن به طور شفاهی در برابر اساتید متخصص دفاع کند.

زبان تحصیل دوره دکترا در چین، برای دانشجویان بین الملل

مقطع دکترا در چین به هر دو زبان انگلیسی و چینی ارائه می‌گردد که در هر مورد لازم است دانشجو مدارک مورد نیاز را جهت اثبات دانش زبان خود ارائه دهد. لازم است بدانید شهریه دانشگاه‌ها اغلب برای تحصیل به زبان چینی پایین‌تر از زبان انگلیسی است. پس چنانچه ترجیح می‌دهید با هزینه کمتری تحصیل نمایید و یا تصمیم دارید پس از اتمام دوره دکتری، در چین مشغول به کار شوید، خوب است زبان چینی را به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب کنید.

هزینه تحصیل دکتری در چین چقدر است؟

universities-of-china
universities-of-china

بدون شک این سؤال را نمی‌توان تنها با یک عدد خاص پاسخ گفت. زیرا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف و رشته‌های گوناگون، متفاوت است. در واقع هر دانشگاه می‌تواند بنا بر نظر خود مبلغی را به عنوان شهریه در نظر بگیرید. اما به طور معمول اغلب دانشگاه‌ها از الگویی خاص برای تعیین هزینه‌ها پیروی می‌کنند. برای مثال می‌توان گفت رشته‌هایی که در حوزه هنر یا علوم انسانی قرار می‌گیرند، شهریه کمتری نسبت به رشته‌های مهندسی، فنی و علوم پایه دارند.

می‌توان بازه‌های تقریبی زیر را برای هزینه تحصیل دکتری در چین در نظر گرفت:

 • برای رشته‌های علوم و مهندسی: 18 هزار تا حدود 33 هزار یوان در سال
 • برای رشته‌هایی مانند هنر، ورزش و پزشکی: 25 هزار تا 52 هزار یوان در سال
 • برای رشته‌های علوم انسانی:  10 هزار تا 26 هزار یوان در سال

هزینه‌های زندگی در چین در طول زمان دانشجویی

بدون شک شهریه دانشگاه تنها بخشی از هزینه‌هایی است که یک دانشجو باید برای زندگی و تحصیل دکتری در چین در نظر بگیرد. هزینه‌های دیگری از جمله بیمه، اجاره آپارتمان یا خوابگاه، خرید کتاب‌ها و ملزومات درسی، حمل و نقل، خوراک و پوشاک و … از دیگر مواردی هستند که باید در نظر گرفت. برای مثال هزینه اقامت اقامت در خوابگاه با توجه به نوع اتاق (اتاق تک نفره، دونفره و …) متفاوت است اما می‌توان مبلغی حدود 9000 یوان در سال را به آن اختصاص داد. همچنین هزینه بیمه درمان و حوادث برای هر دانشجو حدود 800 یوان در سال خواهد بود.

به طور کلی هزینه زندگی برای یک دانشجوی دکتری در چین پایین‌تر از بسیاری از دیگر کشورها است. اما با این وجود به شهر محل زندگی و تحصیل نیز بستگی دارد. طبیعی است که زندگی در شهرهای بزرگ و پیشرفته‌تر هزینه‌های بیشتری نیز در پی دارد. به طور حدودی می‌توان گفت یک دانشجو باید ماهیانه 1500 تا 3000 هزار یوان را برای زندگی و تحصیل در چین بپردازد.

درباره بورسیه دکتری در چین چقدر می‌دانید؟

students-of-phd-in-china
students-of-phd-in-china

اگر نگران هزینه‌های زندگی خود در چین هستید، دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند یک فرصت عالی برای شما باشد. هر چند این بورسیه به تمامی دانشجویان بین الملل تعلق نمی‌گیرد. اما اگر سوابق علمی خوبی داشته باشید می‌توانید برای کم کردن بخش بزرگی از هزینه‌ها از این فاند تحصیلی تا سه سال استفاده نمایید. فاند دکتری در چین در دو نوع ارائه می‌شود: بورسیه جزئی و بورسیه کامل که در ادامه توضیح داده خواهد شد:

بورسیه کامل

این نوع بورسیه تمام هزینه‌هایی مانند ثبت نام و شهریه، بیمه و هزینه‌های پزشکی (حدود 600 یوان در سال)، اقامت و … را پوشش می‌دهد و گاهاً مبلغی را به عنوان کمک هزینه زندگی نیز در اختیار دانشجو می‌گذارد.

بورسیه جزئی

بورسیه‌های جزئی به طور معمول حداقل شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهند.

موارد گفته شده در بالا مربوط به بورسیه‌های دولتی هستند. دانشجویانی که موفق به دریافت این نوع بورسیه تحصیلی دکتری در چین نمی‌شوند، می‌توانند در ماه مارس، برای دریافت بورسیه‌های دانشگاهی درخواست دهند و معمولاً نتیجه آن در جولای اعلام می‌گردد.

برای کسب بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری با متخصصان ما تماس بگیرید

روند درخواست پذیرش برای مقطع دکتری در چین

apply-for-phd-in-china
apply-for-phd-in-china

برای در خواست بورسیه چین باید در قدم اول رزومه شما توسط کارشناسان ما بررسی شود اگر شرایط لازمه رو داشته باشین دانشگاه های مورد پسند خود را انتخاب میکنین و ما کار های پذیرشتان را انجام خواهیم داد.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای درخواست پذیرش دکتری در چین

chinese-university-entrance
chinese-university-entrance

شرایط هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. با این وجود چند مورد کلی برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در این کشور وجود دارد که در ادامه عنوان خواهد شد:

 • برای پذیرش در مقطع دکتری حتماً باید دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد در حوزه مرتبط با رشته درخواستی خود باشید.
 • ارائه دو توصیه نامه از استاد برای پذیرش الزامی است.
 • برای تحصیل دکتری در چین باید با یک استاد در دانشگاه مورد نظر صحبت نموده و تأیید او را برای سرپرستی پروژه خود دریافت کنید.
 • اگر متقاضی تحصیل در رشته‌های حوزه هنر هستید لازم است نمونه‌ای از کارهای خود را نیز ارائه دهید.
 • در برخی موارد به جز ارائه مدارک و مکاتبه با دانشگاه باید در آزمون ورودی نیز شرکت نمایید.

مدرک زبان یکی دیگر از مدارک مهمی است که باید ارائه دهید. اگر رشته شما به زبان چینی ارائه می‌گردد، باید حداقل نمره 5 را در آزمون زبان چینی HSK کسب نمایید. در غیر اینصورت باید ابتدا یک سال، زبان چینی بیاموزید و سپس وارد دوره اصلی دکتری در چین شوید. اگر دوره تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود احتمالاً به مدرک آیلتس یا تافل نیاز خواهید داشت که توسط دانشگاه اعلام می‌گردد.

نکته اول

در نظر داشته باشید که در برخی موارد دانشگاه ترجیح می‌دهد با متقاضی مصاحبه‌ای را نیز ترتیب دهد. این مصاحبه به صورت آنلاین انجام می‌شود. در این مصاحبه لازم است ایده پیشنهادی خود را برای پروژه دکتری در چین به خوبی معرفی کنید. همچنین باید درباره مهارت‌های خود برای پیشبرد پروژه‌ای که دانشگاه مد نظر دارد، صحبت نمایید.

نکته دوم

همان‌طور که گفته شد، تأیید یک استاد برای سرپرستی پروژه شما جهت پذیرش در دانشگاه ضروری است. ولی خبر خوب این است که موسسه ما با بیش از 100 استاد در ارتباط میباشد و میتواند نسبت به پورپوزال شما استاد مناسبییدا کند.

نکاتی درباره اخذ ویزای دانشجویی چین

study-abroad-in-china
study-abroad-in-china

ویزای دانشجویی چین در دو نوع ارائه می‌گردد، ویزای X1 و ویزای X2. ویزای X2 برای افرادی مناسب است که قرار است در دوره‌ای کمتر از شش ماه در چین مشغول تحصیل باشند. اما برای تحصیل دکتری در چین شما به ویزای X1 نیاز خواهید داشت که حدود 650 یوان هزینه دارد. این ویزا در واقع به شما اجازه می‌دهد تا مدت 5 سال در چین اقامت داشته باشید. البته به محض ورود به چین باید تا حداکثر 30 روز از طریق اداره مربوطه مجوز اقامت را دریافت نمایید. از جمله مدارکی که برای اخذ ویزای X1 مورد نیاز شما خواهد بود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامه پذیرش دانشگاه برای مقطع دکتری در چین
 • نامه تأیید سلامت
 • پاسپورت دارای اعتبار کافی به همراه کپی
 • عکس پاسپورتی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای X1

ویزای همراه برای دانشجویان چینی

یک نکته بسیار مهم برای افرادی که خواهان تحصیل دکتری در چین هستند و می‌خواهند خانواده خود را به همراه ببرند، نحوه صدور ویزای همراه است. به طور کلی کشور چین برای همسر و فرزند (زیر 18 سال) ویزای همراه صادر می‌کند. اما بهتر است دانشجو ابتدا ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده و وارد چین شود. پس از مدتی برای اخذ ویزای همراه خانواده خود اقدام نماید. از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گواهی ازدواج برای همسر
 • گواهی هویتی برای فرزند
 • تمکن مالی
 • پاسپورت دارای اعتبار کافی (برای همراهان)
 • مدارک هویتی شخص دانشجو
 • عکس استاندارد همراهان
 • فرم‌های تکمیل شده درخواست ویزا همراه

آیا امکان کار دانشجویی برای دانشجویان دکتری در چین وجود دارد؟

متأسفانه دانشجویان بین الملل در چین اجازه کار همزمان با تحصیل ندارند. به همین خاطر لازم است از ابتدا تمام محاسبات مالی جهت تأمین هزینه‌های زندگی طی مدت تحصیل خود را با دقت انجام داده باشید. البته برخی دانشگاه‌ها مجوز کارآموزی حین تحصیل را به دانشجو می‌دهند.

امکان کار پس از تحصیل

after-graduation
after-graduation

دانشجویان بین الملل پس از فارغ التحصیلی در مقطع دکتری در چین می‌توانند برای اشتغال به کار در این کشور اقدام کنند. البته در این صورت لازم است ویزای تحصیلی خود را به ویزای نوع Z تبدیل نمایند. برای این کار کافیست نامه استخدام از یک کارفرمای چینی داشته باشند. پس از آن می‌توانند در یک شرکت یا مجموعه در چین مشغول کار شوند.

این در واقع یک موقعیت عالی برای ورود به بازار بزرگ و جهانی کسب و کار است. در نظر بگیرید که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معتبر دنیا در چین نیز شعبه‌ای دارند. از این طریق می‌توانید پس از اتمام دوره دکتری در چین آینده کاری بسیار روشن و البته رزومه بسیار قدرتمندی برای خود بسازید.

چینی‌ها منتظر میزبانی از شما هستند

چین با فرهنگ 5 هزار ساله خود یک مقصد پرطرفدار برای مسافرانی از جای جای جهان به شمار می‌رود. به همین دلیل است که چینی‌ها به میزبانان خوبی تبدیل شده‌اند. در واقع پذیرش مردم چین نسبت به مهاجران، مسافران و دانشجویان بین الملل، از بسیاری از دیگر کشورها بالاتر است. با این حساب می‌توانید بدون هیچ گونه نگرانی برای تحصیل در مقطع دکتری در چین خود را آماده کنید و بزرگ‌ترین تجربه زندگی خود را آغاز نمایید.

آیا گرفتن بورسیه کامل دکتری در چین سخت است؟

خیر – اگر زیر نظر یک استاد چینی اقدام کنید بالای 70% شانس پذیرش دارین.

حین تحصیل دکتری در چین میتوان کار کرد؟

خیر – در چین با ویزایی دانشجویی نمیتوان کار کرد.

آیا گرفتن بورسیه کامل دکتری در چین سخت است؟

بله – براحتی میتوانین پس از فارغ التحصیلی در چین بمانید و کار کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021