دانشگاه فودان چین

دانشگاه فودان چین یکی از معتبرترین دانشگاه های این کشور است که در رتبه بندی جهانی دانشگاه‌ها، جایگاه 34 ام را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در رشته‌های مختلف خصوصاً پزشکی، به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های چین شناخته می‌شود و هر ساله از حدود 1700 دانشجوی بین الملل نیز میزبانی می‌کند.

Fudan-University-in-china
Fudan-University-in-china
شهر
شهر

شانگهای

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

45000

رنک دانشگاهی
رنک دانشگاهی

34

سال تاسیس
سال تاسیس

1905

اگر حوصله خواندن مقاله را ندارید به این پادکست گوش کنین

یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های تحقیقات عمومی چین، دانشگاه فودان چین است که در سال 1905 میلادی تأسیس شد. جالب است بدانید این دانشگاه اولین دانشگاه مستقلی محسوب می‌شود که توسط خود مردم چین راه‌اندازی شده است. دانشگاه فودان یکی از دانشگاه‌های زیر نظر آموزش و پرورش چین با کلاس درجه یک دوگانه چین است و یکی از اعضا انجمن نخبگان C9 نیز به شمار می‌رود.

دانشگاه فودان چین در زمینه‌های آکادمیک، دانشگاهی سختگیر به حساب می‌آید که توانسته با جدیت تمام تأثیراتی مهم بر توسعه کشور، پیشرفت در علوم مختلف و حتی رفاه جامعه داشته باشد. مطالعات پزشکی، علوم طبیعی و علوم انسانی سه حوزه پراهمیتی هستند که این دانشگاه با تکیه بر آن‌ها به یکی از بهترین مراکز علمی چین تبدیل شده است. در ادامه این مطلب همراه ما بمانید تا به طور دقیق‌تر با این دانشگاه و چگونگی پذیرش در آن آشنا شوید.

درباره دانشگاه فودان چین چقدر می‌دانید؟

Fudan-University-outview
Fudan-University-outview

چین از جمله کشورهایی است که دانشگاه‌های معتبر بسیاری دارد. خصوصاً در سال‌های اخیر افراد بسیاری از دیگر کشورها خواهان تحصیل در دانشگاه های چین هستند. این دانشگاه خدمات آموزشی خود را در قالب 5 کالج ارائه می‌دهد و در کل چهار پردیس در شانگهای دارد که عبارتند از:

Handan

پردیس اصلی دانشگاه که در محله یانگ‌پو شانگهای واقع شده، پردیس هندان است. اغلب دانشکده‌ها و بخش‌های دیگر دانشگاه فودان چین در این پردیس قرار دارند و اکثر دانشجویان تازه وارد، دوران تحصیل خود را در این پردیس آغاز می‌کنند. پردیس هندان خود از چهار بخش فرعی (پردیس شمالی، پردیس جنوبی، پردیس غربی، پردیس شرقی) تشکیل می‌شود.

Fenglin

دانشگاه پزشکی فودان چین در واقع در این پردیس و در منطقه Xuhui شانگهای قرار دارد. این مرکز به عنوان دانشگاه پزشکی سابق شانگهای نیز شناخته می‌شود.

Zhangjiang

برخی از دانشکده‌های دانشگاه فودان چین از جمله میکروالکترونیک، نرم افزار، علوم و فناوری کامپیوتر و داروسازی در این پردیس قرار دارند.

Jiangwan

این پردیس در نزدیکی پردیس اصلی، حدود سه کیلومتری آن قرار دارد. پردیس جیانگوان را می‌توان جدیدترین پردیس دانشگاه فودان شانگهای دانست که به تازگی چند دانشکده به آن نقل مکان کرده‌اند. (دانشکده‌های زبان و ادبیات خارجی، علوم زندگی، سیاست عمومی و توسعه اجتماعی)

جالب است بدانید در پردیس هندان دانشگاه فودان، دبیرستانی وابسته به همین دانشگاه واقع شده است که در زمره بهترین دبیرستان‌های چین قرار دارد. همچنین برج‌های دوقلو به نام گوانگوا که در همین پردیس دیده می‌شوند، در کل آسیا بلندترین برج‌هایی هستند که در  یک مجموعه دانشگاهی ساخته شده‌‍‌اند و در کل دنیا نیز رتبه دوم را دارند.

رتبه دانشگاه فودان چین در جهان

Fudan-University-campus
Fudan-University-campus

در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌های چین رنکینگ بالایی در رتبه‌بندی‌های معتبر جهان دارند که دانشگاه معتبر فودان یکی از آن‌هاست. طبق رتبه‌بندی QS، این دانشگاه توانسته در چین جایگاه سوم و در کل آسیا جایگاه ششم را به دست آورد. همچنین رتبه جهانی دانشگاه در این رتبه‌بندی در سال 2021 برابر با 34 است که میزان اعتبار و موفقیت این دانشگاه را نشان می‌دهد. به طور کلی می‌توان گفت دانشگاه فودان چین در سال‌های اخیر، در رتبه‌بندی‌های گوناگون جهان از جمله Times و QS همواره در زمره صد دانشگاه اول قرار داشته است.

آشنایی با فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه

این دانشگاه نه فقط در زمینه آموزش بلکه در زمینه تحقیقات نیز فعالیت مستمر و مؤثری داشته است. به طور کلی نزدیک به 200 مرکز تحقیقاتی مختلف، 17 بیمارستان وابسته و 5 آزمایشگاه کلیدی ملی زیر نظر دانشگاه فودان چین در حال فعالیت هستند. این دانشگاه در مجموع 2600 مدرس دارد که از این بین بیش از 1300 نفر استاد و استادیار هستند که بسیاری از آن‌ها از جمله اساتید برجسته و ممتاز چینی به شمار می‌روند.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه فودان با متخصصان ما تماس بگیرید

درباره امکانات دانشگاه معتبر فودان بیشتر بدانید

Fudan-University-building
Fudan-University-building

در این بخش قرار است درباره دو بخش مهم از این دانشگاه یعنی کتابخانه و خوابگاه صحبت کنیم. به این ترتیب به شکل جامع‌تری با امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه فودان چین آشنا می‌شوید.

کتابخانه

کتابخانه این دانشگاه برای اولین بار و به طور رسمی در سال 1922 مشغول به کار کرد. البته تا پیش از آن نیز به عنوان سالن مطالعه مورد استفاده قرار می‌گرفت. در حال حاضر این کتابخانه یک مجموعه 29 هزار متر مربعی متشکل از سه بخش متفاوت است: کتابخانه پزشکی، کتابخانه علوم و کتابخانه هنرهای لیبرال. این کتابخانه‌ها در مجموع حدود چهار و نیم میلیون جلد کتاب و مجله را در خود جای داده‌اند که در واقع می‌توان آن‌ها را گنجینه‌ای عظیم در نظر گرفت. کتابخانه دانشگاه فودان چین، دارای 19 سالن مطالعه تخصصی و دو سالن مطالعه عمومی است که در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

خوابگاه

یکی از مزیت‌های بسیار مهم این دانشگاه ایجاد امکان اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی برای دانشجویان بین الملل است. دانشگاه فودان نیز مجموعه خوابگاه‌های دانشجویی مخصوصی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته که حداقل امکانات لازم را برای یک زندگی دانشجویی فراهم کرده است. به این ترتیب دانشجویان بین الملل علاوه بر این که می‌توانند در نزدیکی محل تحصیل خود اقامت داشته باشند، در هزینه‌ها نیز به میزان خوبی صرفه جویی خواهند کرد. این خوابگاه‌ها در دو پردیس هندان و فنگلین واقع شده‌اند. اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه فودان چین با توجه به نوع اتاق، هزینه مشخصی دارند. اما با این وجود هزینه اقامت در خوابگاه به مراتب از هزینه اجاره خانه در شانگهای پایین‌تر است.

تحصیل در دانشگاه بزرگ فودان

این دانشگاه در مجموع از بیش از 45 هزار دانشجو میزبانی می‌کند. از این تعداد حدود 1700 نفر، دانشجوی بین الملل هستند. می‌توان گفت از جهت پذیرش دانشجویان خارجی، دانشگاه فودان چین دومین دانشگاه در این کشور به حساب می‌آید. این دانشگاه 17 دانشکده و 69 دپارتمان مجزا دارد که رشته‌های بسیار گوناگونی را در مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین در دوره‌های تحصیلی آن‌لاین ارائه می‌دهند. در دانشگاه فودان چین، در مقطع کارشناسی حدود 70 رشته، در کارشناسی ارشد نزدیک به 230 رشته و در مقطع دکتری به طور تقریبی 187 رشته تدریس می‌شود.

تحصیل در دانشگاه پزشکی فودان

Fudan-University-students
Fudan-University-students

رشته پزشکی این دانشگاه در 6 سال تحصیلی و به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. در 4 سال اول دروس در دانشگاه تدریس می‌شوند و داشتن دانش زبان انگلیسی برای یادگیری می‌تواند کافی باشد. اما دو سال آخر تحصیل، دانشجویان باید به کارآموزی در بیمارستان بپردازند. به همین دلیل است که زبان چینی یکی از لازمه‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه فودان چین محسوب می‌شود. در برخی موارد دانشجویان می‌توانند حین تحصیل، با گذراندن واحدهای مربوطه، زبان چینی را نیز بیاموزند. ولی گاهی دانشگاه پیش از آغاز دوران تحصیل با برگزاری آزمون HSK مهارت زبان چینی متقاضیان را می‌آموزد.

هزینه تحصیل در دانشگاه فودان چین

شهریه این دانشگاه با توجه به مقطع تحصیلی و رشته متفاوت است که در ادامه مقداری تقریبی از آن را ارائه خواهیم داد:

 • شهریه تحصیل در دوره کارشناسی: 23 هزار تا 75 هزار یوان در سال
 • شهریه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد: 8 هزار تا 135 هزار یوان در سال
 • شهریه تحصیل در دوره دکتری: 30 هزار تا 60 هزار یوان در سال
 • شهریه تحصیل در دوره‌های کوتاه مدت: 5 هزار و 66 یوان تا 78 هزار یوان در سال

لازم به ذکر است هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه فودان چین نیز حدوداً سالیانه 925 یوان است. به این هزینه‌ها باید هزینه خوراک، اینترنت، پوشاک، بیمه و … را نیز اضافه کنید.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین الملل فودان

خبر خوب این است که اگر فکر می‌کنید هزینه‌های تحصیل در چین و زندگی در آن برای شما کمی سنگین است می‌توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه امتحان کنید. دولت چین هر ساله مبلغی را تحت عنوان بورسیه تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که یک امتیاز بسیار خوب برای تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. مقدار این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دانشگاه فودان چین معمولاً به اندازه‌ای است که هزینه‌هایی مانند شهریه، بیمه، خوابگاه و … را پوشش می‌دهد. در مواردی مبلغی نیز برای سایر هزینه‌ها در اختیار دانشجویان (کارشناسی ارشد و دکتری) قرار می‌گیرد. شرط اولیه دریافت این بورسیه داشتن سن مناسب است:

 • کارشناسی زیر سی سال
 • کارشناسی ارشد زیر سی و پنج سال
 • دکتری زیر چهل و پنج سال

علاوه بر این نمرات و سوابق علمی شما نیز بر میزان شانس دریافت بورسیه تأثیرگذار است.

اخذ پذیرش از دانشگاه فودان چین

abroad-study-in-fudan-university
abroad-study-in-fudan-university

لازم است بدانید، این دانشگاه تنها دو رشته پزشکی و اقتصاد را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. برای اخذ پذیرش در سایر رشته‌ها باید از ابتدا با زبان چینی به حد کافی آشنا باشید. درخواست پذیرش باید از طریق (وبسایت دانشگاه) و در موعد مقرر مشخص شده توسط دانشگاه انجام شود. علاوه بر ارائه فرم درخواست باید مدارک زیر را نیز برای دانشگاه ارسال نمایید:

 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان (آیلتس حداقل 6 و نیم و تافل حداقل 90)
 • مدرک زبان چینی برای مقاطع و رشته‌هایی که به دانش زبان چینی نیاز دارند (HSK حداقل 5)
 • مدارک تحصیلی دوره قبلی به همراه ریزنمرات (ترجمه شده)
 • تصویری از پاسپورت دارای اعتبار کافی
 • گواهی سلامت و …

لازم به ذکر است برای ارائه درخواست پذیرش لازم است چند مدرک دیگر نیز ارائه نمایید. این مدارک عبارتند از: گواهی تمکن مالی، مدرک آزمون‌های SAT، IB یا ACT) و … علاوه بر این‌ها باید در مصاحبه دانشگاه نیز شرکت نمایید. از میان تمام دانشجویان رشته پزشکی یک دوره، دو نفر اول می‌توانند از بورسیه تحصیلی چین استفاده کنند.

به طور کلی اگر قصد دارید در یک کشور آسیایی تحصیل کنید، دانشگاه فودان چین و دیگر دانشگاه‌های این کشور می‌توانند گزینه‌هایی عالی برای شما باشند. زیرا علی‌رغم اعتبار بالا، شهریه کمتری دارند و امکانات و بورسیه‌های گوناگونی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

قوی ترین رشته ی دانشگاه فودان چه رشته ای می باشد ؟

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های خاص چین برای تحصیل رشته ی پزشکی می باشد

آیا مدرک این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد ؟

بله . مدرک دانشگاه فودان مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد

امکان ارسال دیدگاه جدید وجود ندارد.

تماس: 28424824-021