دانشگاه جنوب شرقی چین

دانشگاه جنوب شرقی چین از جمله بهترین دانشگاه‌های این کشور به شمار می‌رود که تحت حمایت دولت چین، در استان جیانگسو مشغول فعالیت است. اولین اقدام برای تأسیس این دانشگاه در سال 1902 میلادی صورت گرفته و در طی سال‌ها ضمن تغییرات و پیشرفت‌های بسیار به یکی از دانشگاه‌های درجه یک چین تبدیل شده است که سالیانه از دانشجویان داخلی و بین الملل بسیاری میزبانی می‌نماید.

southeast-univercity-of-china
southeast-univercity-of-china
شهر
شهر

نانجینگ

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

34000

رنک دانشگاهی
رنک دانشگاهی

493

سال تاسیس
سال تاسیس

1902

اگر حوصله خواندن مقاله رو ندارین به پادکست زیر گوش کنین

یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی برتر چین، دانشگاه جنوب شرقی چین است که به اختصار به نام SEU نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه که در واقع بخشی از یک دانشگاه بسیار قدیمی است در استان جیانگسو قرار دارد و جالب است بدانید اولین دانشگاه مختلط در کشور چین بوده است. دانشگاه جنوب شرق چین در بسیاری از پروژه‌های دولتی از جمله 211 و 985 شرکت دارد و وزارت آموزش و پرورش چین برای تبدیل آن به یکی از بهترین‌های جهان، از این دانشگاه حمایت می‌کند. اگر قصد دارید درباره تحصیل در این دانشگاه بیشتر بدانید، حتماً تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

درباره دانشگاه جنوب شرقی چین چقدر می‌دانید؟

southeast-univercity-biulding
southeast-univercity-biulding

این دانشگاه در ابتدا به عنوان مرکز تحصیلات پیش از دانشگاه و در سال 1902 در قالب کالج سانجیانگ، به شکل دانشگاهی مدرن تأسیس شد. در ادامه در سال 1921 به دانشگاه ملی جنوب شرقی تغییر نام داده شد. در آن زمان این دانشگاه دومین دانشگاه ملی کشور چین به حساب می‌آمد. 7 سال بعد یعنی در سال 1928 نام دانشگاه ملی مرکزی روی آن گذاشته شد و سپس در سال 1949 زمانی که نانجینگ به حزب کمونیست واگذار شد، نام دانشگاه ملی مرکزی نیز به دانشگاه ملی نانجینگ تغییر یافت. در نهایت در سال 1988 میلادی این دانشگاه به طور رسمی دانشگاه جنوب شرقی چین خوانده شد و از آن زمان تا کنون با همین نام در مجامع علمی و بین المللی شناخته می‌شود.

این دانشگاه امروزه یکی از دانشگاه‌های درجه یک چین به شمار می‌رود که در شهر نانجینگ واقع شده است. در کشور چین 32 دانشگاه تحت نظارت مستقیم وزارت آموزش و پرورش به فعالیت می‌پردازند که دانشگاه جنوب شرق چین یکی از آن‌ها است. این دانشگاه در مجموع حدود 16 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و 10 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را میزبانی می‌کند و رشته‌های گوناگونی را ارائه می‌دهد. تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه به 5600 نفر میرسد که از این بین بسیاری عضو انجمن‌های معتبر همچون آکادمی چین، دانشمندان چان‌چیانگ، کمیته مدرک وزارت امور خارجه و … هستند. این دانشگاه از نظر دریافت بودجه تحقیقاتی، جایگاه هفتم را میان دانشگاه‌های معتبر چین به خود اختصاص می‌دهد.

رنکینگ دانشگاه جنوب شرق چین

این دانشگاه تاکنون بیش از 10 هزار پروژه تحقیقاتی موفق را به انجام رسانده است. در رتبه بندی جهانی QS این دانشگاه جایگاه 493 در دنیا را به خود اختصاص داده و در رتبه بندی Times جایگاه 501 تا 600 را به دست آورده است. همچنین در سال 2020 دانشگاه جنوب شرقی رتبه 7 تا 13 ملی را در سیستم ARWU کسب کرده است.

خوب است بدانید وزارت آموزش و پرورش چین برای سنجش اعتبار دانشگاه‌ها یک رتبه بندی موضوعی و با توجه به رشته‌های مختلف تحصیلی ترتیب داده است. در این رتبه بندی دانشگاه جنوب شرقی چین در 8 رشته شهرسازی، معماری، معماری مناظر، مهندسی عمران، تاریخ هنر، مهندسی الکترونیک، مهندسی پزشکی و مهندسی حمل و نقل رتبه سوم ملی را به دست آورده است.

شعبه‌های دانشگاه جنوب شرق چین در نانجینگ

southeast-univercity-view
southeast-univercity-view

این دانشگاه سه پردیس اصلی دارد که در مجموع دارای مساحتی نزدیک به 400 هکتار هستند. این پردیس‌ها عبارتند از:

پردیس Sipailou

اصلی‌ترین پردیس دانشگاه که محل تحصیل دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است، پردیس Sipailou نام دارد. این پردیس از دو سمت با کوه بنفش و دریاچه ژوانو مجاور است. پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با علم و فناوری اغلب در این پردیس دانشگاه جنوب شرقی چین انجام می‌شوند.

پردیس Jiulonghu

این پردیس در حال حاضر ساختمان مرکزی دانشگاه را در خود جای داده و معماری و طراحی خاص و زیبای آن، این پردیس را نسبت به سایرین متمایز کرده است. ساختمان خوابگاه، ساختمان آموزشی و دانشکده‌ها، فضاهای اداری و تحقیقاتی، اقامتگاه اساتید و … همگی در این پردیس و در یک فضای جنگلی و سبز قرار گرفته‌اند.

پردیس Dingjiaqiao

این پردیس سومین شعبه از دانشگاه جنوب شرقی چین است که به طور خاص دانشکده پزشکی و بیمارستان Zhongda وابسته به دانشگاه را در خود جای داده است.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه جنوب شرق چین با متخصصان ما تماس بگیرید

تحصیل در دانشگاه جنوب شرق چین

همانطور که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌‎های کشور چین است و به همین دلیل متقاضیان بسیاری دارد. با این حال می‌توان گفت تنها حدود 2 درصد از فارغ التحصیلان دبیرستان‌های چین شانس ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه جنوب شرقی چین را به دست می‌آورند. اغلب این دانش آموزان به واسطه رشته‌های مهندسی وارد این دانشگاه می‌شوند از جمله مهندسی حمل و نقل، کامپیوتر، عمران، مکانیک و … دیگر افراد نیز  وارد رشته‌هایی چون فیزیک، اتوماسیون و … می‌شوند.

در مجموع بیش از 34 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که از این بین حدود 1500 نفر دانشجویان بین الملل محسوب می‌شوند.

آشنایی با دانشکده‌ها و دپارتمان‌ها

southeast-univercity-departments
southeast-univercity-departments

به طور کلی این دانشگاه حدود 64 رشته کارشناسی، بیش از 200 رشته کارشناسی ارشد و نزدیک به 110 رشته دکتری را ارائه می‌دهد. دانشکده‌های فعال دانشگاه جنوب شرقی چین عبارتند از:

 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی انرژی و محیط زیست
 • دانشکده ریاضیات و مکانیک کاربردی
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده مهندسی پزشکی و علوم زیستی
 • دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده علوم و مهندسی اطلاعات
 • دانشکده علوم و مهندسی مواد
 • دانشکده مدیریت و اقتصاد
 • دانشکده مهندسی الکترونیک
 • دانشکده اتوماسیون
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده شیمی و مهندسی شیمی
 • دانشکده مهندسی برق
 • دانشکده هنر
 • دانشکده مهندسی حمل و نقل
 • دانشکده زبان‌های خارجی
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده مهندسی نرم افزار
 • دانشکده علوم سایبری و …

همچنین کالج چنگ شیان، کالج وو جیان شیونگ، مرکز آموزش کاربردی گالیله و … از دیگر دپارتمان‌هایی است که در دانشگاه جنوب شرقی چین مشغول فعالیت هستند.

با شهر نانجینگ بیشتر آشنا شوید

اگر قصد دارید کشور چین و به طور خاص دانشگاه جنوب شرق چین را برای تحصیل انتخاب کنید خوب است اطلاعاتی نیز درباره شهر محل تحصیل خود یعنی نانجینگ به دست آورید.

نانجینگ یکی از شهرهای معروف استان جیانگسو است. این شهر یک پایتخت تاریخی و باستانی محسوب می‌شود زیرا به اندازه بیش از 10 سلسله قدمت دارد. اگر در حال حاضر در شهری بزرگ و پیشرفته زندگی می‌کنید نگران زندگی در نانجینگ نباشید زیرا این شهر نیز به عنوان یکی از شهرهای مدرن با امکانات حمل و نقلی عالی، شرکت‌های بزرگ داخلی و بین المللی و … شناخته می‌شود. مردم نانجینگ، مردمی بسیار گرم و اهل معاشرت هستند و بدون شک برقراری ارتباط با آنان برای شما دشوار نخواهد بود. دانشگاه جنوب شرقی چین در پایین دست رودخانه یانگ تسه قرار دارد که یکی از نقاط دیدنی شهر و البته یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های چین است.

امکانات دانشگاه جنوب شرق چین

southeast-univercity-campus
southeast-univercity-campus

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه جنوب شرقی چین این است که تنها با محیطی آکادمیک و فقط درسی روبرو نیستید. بلکه می‌توانید در فعالیت‌های اجتماعی نظیر درختکاری، فعالیت‌های ورزشی و … نیز شرکت نمایید. همچنین دانشگاه جهت استفاده دانشجویان و بخصوص دانشجویان بین الملل، رستوران‌هایی را نیز در محوطه دانشگاه راه اندازی کرده است.

مهم‌ترین و بهترین امکانات این دانشگاه را می‌توان خوابگاه‌های دانشجویی دانست. بدون شک تحصیل در کشوری خارجی هزینه‌هایی به دنبال دارد که هزینه اقامت می‌تواند بزرگ‌ترین آن‌ها باشد. اما دانشجویان بین الملل با اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی قادر خواهند بود در بخش بزرگی از هزینه‌های زندگی در چین صرفه جویی نمایند. خبر خوب است این که هر سه پردیس این دانشگاه جنوب شرقی چین دارای خوابگاه هستند. این خوابگاه‌ها بسته به نوع آن‌ها (اتاق تک‌نفره، دو تخته و …) هزینه‌های متفاوتی دارند. به طور کلی می‌توان گفت دانشجویان باید بین 11 هزار تا 15 هزار یوان در سال برای اقامت در خوابگاه بپردازند. این در حالی است که سکونت در آپارتمان‌های مجزا خارج از دانشگاه ماهانه بین هزار تا سه هزار یوان هزینه در بر دارد.

شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در چین

هزینه اقامت در خوابگاه تنها یک بخش از هزینه‌های تحصیل در چین و زندگی در آن است. دانشجویان دانشگاه جنوب شرقی چین باید هزینه‌ای را نیز تحت عنوان شهریه بپردازند که هر چند از شهریه اغلب دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی به مراتب کمتر است، اما باید در نظر گرفته شود. به طور حدودی شهریه مقاطع مختلف را می‌توان به صورت زیر عنوان کرد:

 • کارشناسی: 16 تا 32 هزار یوان
 • شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: 18 تا 45 هزار یوان
 • شهریه سالیانه تحصیل در مقطع دکتری: 28 تا 50 هزار یوان
 • شهریه سالیانه تحصیل در دوره‌های کوتاه مدت: 8 تا 16 هزار یوان

علاوه بر شهریه دانشگاه جنوب شرقی چین باید هزینه‌هایی مانند خوراک، بیمه و … را نیز در نظر بگیرید. اگر وعده‌های غذایی خود را از رستوران دانشگاه یا رستوران‌های اطراف تهیه نمایید باید مبلغی حدود 800 تا 2 هزار RMB در ماه را برای آن کنار بگذارید. البته لازم است بدانید انواع بورسیه های تحصیلی توسط بنیادها و سازمان‌های مختلف چین برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته می‌شود که زمان ثبت نام می‌توانید برای این بورسیه‌ها نیز درخواست دهید. اغلب این بورسیه‌ها بخش زیادی از هزینه‌هایی مانند شهریه، بیمه و … را پوشش می‌دهند.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در دانشگاه جنوب شرقی چین

southeast-univercity-outview
southeast-univercity-outview

ابتدا باید بدانید تمام اطلاعات مورد نیاز در درخواست پذیرش، درخواست بورسیه، بازه زمانی تعیین شده، خوابگاه، میزان هزینه‌ها و … در (وبسایت دانشگاه)در اختیار شما قرار داده می‌شوند. با این وجود یک لیست کلی از مدارک اصلی مورد نیاز جهت ارائه درخواست پذیرش در دانشگاه جنوب شرقی چین در ادامه آورده خواهد شد:

 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • مدرک زبان مورد درخواست دانشگاه (چینی یا انگلیسی)
 • پاسپورت دارای اعتبار کافی
 • گواهی عدم سوء پیشینه و
 • گواهی تأیید سلامت پزشکی
 • مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریزنمرات (ترجمه شده)
 • توصیه نامه و طرح تحقیقی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی
آیا برای تحصیل در این دانشگاه مدرک زبان خاصی لازم است ؟

نخیر . ارایه مدرک زبان الزامی نمی باشد

آیا دانشگاه سوت ایست مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد ؟

بله . این دانشگاه کاملا مورد تایید وزارت بهداشت می باشد .

10 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021