دانشگاه چینهوا

دانشگاه چینهوا بهترین دانشگاه در آسیا و به نقل از بسیاری از منابع، بهترین دانشگاه در چین است. این دانشگاه از بهترین اساتید و امکانات و یک سیستم آموزشی فوق العاده برای پیشبرد اهداف آموزشی خود بهره گرفته تا جایی که به یکی از 20 دانشگاه برتر جهان تبدیل شده است. تحصیل در دانشگاه تسینگ هوا می‌تواند فرصتی عالی برای رشد و رویارویی با موقعیت‌های جدید و عالی باشد.

tsinghua-university-in-china
tsinghua-university-in-china
شهر
شهر

پکن

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

53000

رنک جهانی
رنک جهانی

15

سال تاسیس
سال تاسیس

1911

چین به خوبی نشان داده است که نه فقط در حیطه اقتصاد و تجارت، بلکه در زمینه آموزش نیز می‌تواند با اطمینان کافی روی آن حساب کرد. شاهد این ادعا دانشگاه چینهوا (tsinghua university) است که به عنوان یکی از 20 دانشگاه برتر جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه با حدود 100 سال سابقه آموزش و پژوهش، می‌تواند بهترین و موفق‌ترین مرکز آموزش عالی در چین محسوب شود که نه فقط در داخل این کشور، بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز، طرفداران بسیار دارد. تعداد دانشجویان بین المللی که از ده‌ها کشور مختلف، تحصیل در چین و تحصیل در این دانشگاه را انتخاب می‌کنند، نشان می‌دهد دانشگاه چینهوا چین جایگاهی بی‌نظیر در دنیا دارد.

اگر تحصیل در یک دانشگاه معتبر خارجی، انتخاب اصلی شما برای پیشرفت و حرکت رو به جلو است، پیشنهاد می‌کنیم حتماً دانشگاه تسینگ هوا چین را به عنوان یکی از اولین گزینه‌های خود در نظر بگیرید. با اطلاعاتی که در ادامه این مطلب، درباره این دانشگاه ارائه خواهیم کرد، علت این پیشنهاد را متوجه خواهید شد.

آشنایی با دانشگاه چینهوا در پکن

هنگامی که صحبت از دانشگاه‌های چینی یا آسیایی باشد، بدون شک یک طرف صحبت درباره دانشگاه تسینگ هوا در چین خواهد بود. زیرا این دانشگاه طی سال‌ها توانسته خود را به رتبه برتر آسیا و جهان تبدیل سازد. بخصوص در رشته‌های مهندسی و علوم مرتبط با کامپیوتر، این مرکز آموزش عالی چینی اسم و رسمی شناخته شده دارد که باعث محبوبیت آن در کل جهان شده است.

پایه گذاری و شروع به کار دانشگاه بزرگ چینهوا به سال 1911 میلادی، در شمال غربی پکن، باز می‌گردد. در آن زمان این مرکز به عنوان کالج سلطنتی شناخته می‌شد. اما طی سال‌ها تغییر نام یافت و از سال 1928 تا کنون، به طور رسمی دانشگاه چینهوا نامیده می‌شود. در حال حاضر این دانشگاه یک دانشگاه جامع تحقیقاتی است که رشته‌هایی بسیار متنوع در حیطه‌های مختلف را ارائه می‌دهد.

رتبه و اعتبار دانشگاه چینهوا در چین و دنیا

tsinghua-university-campus
tsinghua-university-campus

اگر نگاهی به رتبه بندی دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر بیندازید، دانشگاه تسینگ هوا در چین همواره به عنوان گزینه اول یا دوم معین شده است. برای مثال مطابق با رده بندی معتبر QS در سال 2022، دانشگاه محبوب چینهوا، رتبه اول در چین و رتبه 15 در دنیا را به دست آورده است. همچنین سیستم رنکینگ Times در همین سال، این دانشگاه را به عنوان دانشگاه دوم در چین و 16 ام در دنیا معرفی کرده است.

چنین جایگاهی در دنیا نشان دهنده اعتبار بالا و کیفیت آموزشی بی‌نقص دانشگاه چینهوا است. خوب است بدانید در برخی سال‌ها این دانشگاه در حوزه کامپیوتر از دانشگاهی مانند MIT آمریکا نیز پیشی گرفته است. همچنین جالب است بدانید دانشگاه تسینگ هوا به دلیل مناظر دیدنی، در سال 2010 عنوان زیباترین دانشگاه جهان را نیز به دست آورده است. (به نقل از مجله فوربز)

رشته‌ها و گروه‌های آموزشی

پیش‌تر نیز گفتیم که دانشگاه چینهوا در حوزه‌های مختلف به ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی در تمام مقاطع مشغول است. این دانشگاه 21 دانشکده و 59 دپارتمان گوناگون دارد که عبارتند از:

 دانشکده معماری

دپارتمان‌های: علوم ساختمان، معماری منظره، معماری، طراحی فضای شهری

دانشکده مهندسی عمران

دپارتمان‌های: مهندسی عمران، مهندسی هیدرولیک، مدیریت ساخت و ساز

دانشکده اقتصاد و مدیریت

دپارتمان‌های: اقتصاد، حسابداری، علوم و مهندسی مدیریت، مالی، منابع انسانی و رفتار سازمانی، بازاریابی، قوانین و استراتژی کسب و کار، نوآوری و کارآفرینی

دانشکده محیط زیست

دپارتمان‌های: علوم محیط زیست، مهندسی محیط زیست، مدیریت و طراحی محیط زیست

دانشکده علوم انسانی دانشگاه چینهوا

دپارتمان‌های: فلسفه، تاریخ، ادبیات و زبان چینی، ادبیات و زبان‌های خارجی، تاریخ علوم

دانشکده علوم اجتماعی

دپارتمان‌های: روان شناسی، جامعه شناسی، علوم سیاسی، روابط بین الملل، مؤسسه اقتصاد، مؤسسه فناوری علوم و جامعه شناسی

دانشکده مهندسی هوافضا

دپارتمان‌های: مهندسی مکانیک، هوانوردی و مهندسی هوانوردی

آکادمی هنر و طراحی

دپارتمان‌های: هنر و صنایع دستی، مجسمه سازی، نقاشی، طراحی سرامیکی، تاریخ هنر، طراحی هنر محیطی، طراحی صنعتی، طراحی روابط دیداری، طراحی و هنر اطلاعات، طراحی پارچه و مد

دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه چینهوا

دپارتمان‌های: مهندسی مکانیک، ابزار دقیق، مهندسی صنایع، مهندسی انرژی و برق، وسیله نقلیه، مرکز بنیادی آموزش صنعتی

دانشکده تکنولوژی و علوم اطلاعات

دپارتمان‌های: تکنولوژی و علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، اتوماسیون

دانشکده مدارهای مجتمع

دپارتمان‌های: نرم افزار، مؤسسه تحقیقاتی تکنولوژی اطلاعات، مؤسسه علوم شبکه و فضای سایبری

دانشکده علوم

دپارتمان‌ها: فیزیک، نجوم، علوم ریاضیات، شیمی، علوم سیستم زمین

دانشکده پزشکی

دپارتمان‌های: مهندسی پزشکی، علوم پایه پزشکی، مرکز تحقیقاتی سلامت عمومی

دانشکده مهندسی و علوم مواد

دیگر دانشکده‌ها و دپارتمان‌های دانشگاه چینهوا عبارتند از:

 • مهندسی برق
 • فیزیک مهندسی
 • مهندسی شیمی
 • مؤسسه تکنولوژی هسته‌ای و انرژی جدید
 • دانشکده علوم دارویی
 • مؤسسه آموزش
 • روزنامه نگاری و ارتباطات
 • حقوق
 • مارکسیسم
 • مدیریت و قوانین عمومی
 • و …

تحصیل در دانشگاه چینهوا چین

study-in-tsinghua-university
study-in-tsinghua-university

این دانشگاه در مجموع بیش از 50 هزار دانشجوی تمام وقت و پاره وقت دارد. از این تعداد بیشتر از 3000 دانشجو، دانشجوی بین الملل محسوب می‌شوند. دوره‌های تحصیلی مختلف در دانشگاه تسینگ هوا در قالب ترم‌های بهار، پاییز و زمستان ارائه می‌گردند. ترم‌های بهار و پاییز ترم‌های 18 ماهه و ترم‌های تابستانه 10 یا 12 ماهه (کوتاه مدت) هستند.

دوره تحصیلی لیسانس در اغلب رشته‌ها، دوره‌ای 4 ساله است به جز معماری و مجسمه سازی که نیاز به تحصیل 5 ساله دارد. همچنین دوره کارشناسی پزشکی در دانشگاه چینهوا، دوره‌ای 8 ساله است که اواخر آن به کارآموزی اختصاص دارد.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه چینهوا با ما تماس بگیرید

تحصیل در دانشگاه تسینگ هوا به چه زبانی امکان پذیر است؟

از جمله مهم‌ترین مزایای تحصیل در چین، امکان دریافت خدمات آموزشی به زبان انگلیسی است. زیرا فراگیری سایر زبان‌ها خصوصاً زبان چینی، اصلاً کار آسانی نیست. در دانشگاه چینهوا بسیاری از رشته‌ها در مقاطع گوناگون به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. جهت پذیرش در این رشته‌ها داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی تافل یا آیلتس با حداقل نمره مورد قبول که دانشگاه تعیین کرده، الزامی است. برای سایر رشته‌ها که به زبان چینی ارائه می‌شوند نیز باید مدرک HSK ارائه نمایید.

جهت تحصیل در برخی از حوزه‌ها مانند پزشکی ممکن است بتوانید تنها با مدرک زبان انگلیسی از دانشگاه چینهوا پذیرش بگیرید. اما در ادامه کار، خصوصاً حین کارآموزی به دانش زبان چینی نیز نیاز خواهید داشت. به همین دلیل در مواردی دانشگاه کلاس‌های آموزش زبان چینی را نیز به موازات کلاس‌های درس برای شما برقرار می‌سازد.

امکانات رفاهی و فرهنگی دانشگاه چینهوا برای دانشجویان

tsinghua-university-library
tsinghua-university-library

این دانشگاه تمام امکانات لازم برای یک زندگی دانشجویی آسوده را برای دانشجویان فراهم کرده است. از جمله آن می‌توان به چندین سالن غذاخوری در محوطه دانشگاه، کتابخانه‌ای بزرگ و غنی، زمین‌ها و سالن‌های ورزشی و از همه مهم‌تر خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد. بدون شک یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان خارجی، اقامت حین تحصیل است. از آن‌جایی که پکن شهری بزرگ، پیشرفته و شلوغ محسوب می‌شود، هزینه‌های زندگی مانند اجاره آپارتمان در آن پایین نیست. در چنین شرایطی اقامت در خوابگاه دانشگاه می‌تواند یک امتیاز بزرگ برای دانشجویان بین الملل به حساب بیاید.

خوابگاه دانشجویان بین الملل دانشگاه چینهوا با نام Zijing شناخته می‌شود و شامل اتاق‌های تک نفره و دونفره است. اتاق‌های دو نفره خود به دو دسته تقسیم می‌شوند: اتاق‌هایی با حمام خصوصی و اتاق‌هایی با حمام مشترک در یک طبقه. هزینه اتاق‌های تک نفره 80 یوان در روز و اتاق‌های دونفره 40 یوان در روز تخمین زده می‌شود. تمام این اتاق‌ها دارای لازم برای زندگی دانشجویی از جمله تخت خواب، اینترنت، میز مطالعه، تهویه هوا و … به دلیل محدود بودن تعداد اتاق‌ها باید به محض دریافت پذیرش برای گرفتن اتاق اقدام نمایید.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه چینهوا در پکن چین

مدارک و شرایطی که برای پذیرش در این دانشگاه لازم است را می‌توانید از بخش بین الملل سایت دانشگاه به طور دقیق جویا شوید. در ادامه کلیاتی از این مدارک را ذکر خواهیم کرد:

 • حداقل سن 18 سال
 • مدرک زبان HSK 5 و یا تافل/آیلتس
 • فرم اپلای
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات دوره‌های قبل
 • کپی پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • گواهی سلامت جسمی از مراکز معتبر
 • عدم سوء پیشینه
 • تمکن مالی
 • توصیه نامه (تحصیلات تکمیلی)
 • و …

هزینه تحصیل در دانشگاه تسینگ هوا

education-costs
education-costs

شهریه دانشگاه چینهوا به طور کلی از دانشگاه‌های مطرح غربی بسیار مناسب‌تر است. اما نمی‌توان عدد و رقم دقیقی برای آن مشخص کرد. زیرا با توجه به رشته و مقطع انتخابی، میزان هزینه‌ها نیز تفاوت دارد. برای مثال شهریه رشته‌هایی مانند مدیریت و پزشکی از رشته‌های علوم انسانی بالاتر است. با این حساب می‌توان مقادیر حدودی زیر را برای مقاطع گوناگون در نظر گرفت:

هزینه‌های دیگری مانند 800 یوان در سال به عنوان بیمه، هزینه خوراک، حمل و نقل، کتاب‌های درسی و … را نیز باید در نظر داشته باشید.

انواع بورسیه دانشگاه چینهوا و دولت برای دانشجویان بین الملل

اگر فکر می‌کنید برای تأمین هزینه‌های تحصیل در دانشگاه تسینگ هوا به مشکل بر خواهید خورد، پیشنهاد می‌کنیم از بورسیه‌های تحصیلی مختلفی که در این دانشگاه ارائه می‌گردد کمک بگیرید. این بورسیه‌ها متعدد هستند. یکی از پرطرفدارترین آن‌ها، بورسیه دولت مرکزی چین است. این بورسیه، یک کمک هزینه تحصیلی کامل است یعنی تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی، از جمله شهریه، بیمه، خوابگاه، خوراک و … را تأمین می‌نماید.

بورسیه تحصیلی پکن یکی دیگر از بورسیه‌هایی است که به دانشجویان بین الملل دانشگاه چینهوا تعلق می‌گیرد. این نوع فاند تحصیلی اغلب به دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس اختصاص دارد و در دو نوع کامل یا جزئی ارائه می‌گردد. اگر متقاضی تحصیل در دوره دکتری هستید می‌توانید از بورسیه زیمنس استفاده کنید. البته این کمک هزینه مختص 12 حوزه تحصیلی ویژه است از جمله: هوش مصنوعی، رباتیک، اتوماسیون، مکاترونیک، امنیت IT و … کمک هزینه زیمنس به طور معمول هزینه‌های تحصیل و زندگی را توأمان پوشش می‌دهد و چیزی حدود 30 هزار دلار در سال است.

اخذ ویزا و سفر به چین

study-in-china
study-in-china

پس از دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی از دانشگاه چینهوا، می‌توانید به سادگی برای دریافت ویزا اقدام کنید. ویزای دانشجویی X1 مختص افرادی است که قرار است در دوره‌های تحصیلی بلند مدت یعنی بیش از 6 ماه، شرکت کنند. این ویزا معمولاً طی مدتی کوتاه (عموماً دو هفته) صادر می‌گردد.

آیا دانشگاه چینهوا مورد تایید وزارت بهداشت میباشد؟

بله – این دانشگاه کاملا مورد تایید وزارت بهداشت میباشد

آیا در دانشگاه چینهوا میتوان رایگان تحصیل کرد؟

بله – این دانشگاه دارای انواع مختلفی از بورسیه هاست که به متقاضیانی که رزومه خوبی ارائه دهند اعطا میشود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021