دانشگاه پزشکی کپیتال

یکی از معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی چین، دانشگاه پزشکی کپیتال در پکن است که در سال 1960 میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه 6 پردیس اصلی و حدود 10 دانشکده در حوزه‌های مختلف درمان و پزشکی را شامل می‌شود. دوره پزشکی بالینی MBBS برای دانشجویان بین الملل و به زبان انگلیسی در دانشگاه پزشکی کپیتال چین ارائه می‌گردد.

Capital-Medical-University-in-china
Capital-Medical-University-in-china
تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

30000

شهر
شهر

پکن

رنک دانشگاهی
رنک دانشگاهی

300-400

سال تاسیس
سال تاسیس

1960

اگر حوصله خواندن مقاله را ندارین به پادکست زیر گوش کنین

دانشگاه پزشکی کپیتال چین (CAPITAL MEDICAL UNIVERSITY = CMU) که سابق با نام کالج پزشکی دوم پکن شناخته می‌شد، در سال 1960 و در شهر پکن تأسیس شده است. مؤسس اولیه این دانشگاه پروفسور وو جیپینگ بود که یکی از معروف‌ترین و موفق‌ترین اورولوژیست‌های جهان به شمار می‌رود و یکی از اعضای آکادمی‌های علوم و مهندسی چین بوده است. دانشگاه کپیتال در حال حاضر یکی از برترین دانشگاه‍‌های چین در زمینه پزشکی محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه در ادامه مطلب همراه ما بمانید.

درباره دانشگاه پزشکی کپیتال چقدر می‌دانید؟

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی، در یک کشور آسیایی را دارید، بدون شک این دانشگاه می‌تواند یکی از گزینه‌های مهم برای شما باشد. دانشگاه کپیتال مدیکال پکن حدوداً 20 هزار کارمند دارد که 3000 نفر از آنان در گروه اساتید و دانشیاران قرار می‌گیرند. این دانشگاه در مجموع 14 بیمارستان وابسته را پشتیبانی می‌کند و دارای 10 دانشکده فعال است. تعداد دانشجویان دانشگاه پزشکی کپیتال به طور تقریبی 9000 نفر تخمین زده می‌شود که نشان دهنده وسعت و فعالیت پویای این دانشگاه است. دوره‌های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و … در دانشگاه کپیتال برگزار می‌شوند. همچنین سمینارها و دوره‌های ویژه آموزشی متعددی (داخلی و خارجی) برای دانشجویان پزشکی در نظر گرفته می‌شود.

خوب است بدانید سازمان بهداشت جهانی دانشگاه کپیتال مدیکال چین را در فهرست جهانی دانشگاه‌های پزشکی قرار داده است.

فعالیت‌های تحقیقاتی ملی و بین المللی

Capital-Medical-University-building
Capital-Medical-University-building

خوب است بدانید دانشگاه پزشکی کپیتال چین از نظر تحقیقات، یک دانشگاه قوی و فعال به شمار می‌رود، تا جایی که آزمایشگاه‌های بسیار و بستری مناسب برای تحقیقات پس از دکتری را فراهم نموده است. مؤسسه‌های آموزشی و تحقیقاتی بسیاری در سطح ملی توسط این دانشگاه ایجاد شده‌اند که در زمینه‌های مختلف مرتبط با درمان و سلامت مشغول فعالیت هستند، زمینه‌هایی مانند پزشکی عمومی و بالینی، چشم پزشکی، سم شناسی، اعصاب، قلب، مهندسی پزشکی، طب سنتی، اورولوژی و … دانشگاه پزشکی کپیتال در حوزه‌های مختلف در سطح ملی و بین المللی مرکزی شناخته شده به حساب می‌آید، از جمله جراحی قلب، پیوند کلیه، جراحی مغز، عصب شناسی، چشم پزشکی، گوارش، ایمونولوژی، بیماری‌های تنفسی، جراحی فک و صورت و …

خوب است بدانید این دانشگاه برنامه‌های مشترک بسیاری را با کشورها مختلف جهان (بیش از 20 کشور) پایه گذاری کرده است. این برنامه‌ها شامل آموزش، تحقیقات، تبادل دانشجویان و اساتید و … هستند.

پردیس‌های دانشگاه CMU را بشناسید

دانشگاه پزشکی کپیتال در مجموع دارای 6 پردیس است:

 • پردیس اصلی (در فنگ تای)
 • پردیس دانشجویان بین الملل (در فنگ تای)
 • پردیس وان شو لو (در هایان دیان)
 • پردیس دانگ سی شی تیائو (در دونگ چنگ)
 • پردیس هی پینگ لی (در دونگ چنگ)
 • پردیس شان یین (در شان یین)

آشنایی با دانشکده‌ها

Capital-Medical-University-campus
Capital-Medical-University-campus

در ادامه شما را با ده دانشکده‌ دانشگاه پزشکی کپیتال در پکن آشنا خواهیم کرد:

 • دانشکده علوم پزشکی پایه
 • دانشکده طب سنتی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده مدیریت و آموزش بهداشت
 • دانشکده علوم دارویی و بیوشیمیایی
 • دانشکده بهداشت عمومی و بهداشت خانواده
 • دانشکده مهندسی پزشکی
 • کالج پزشکی یان جینگ
 • دانشکده بین المللی CCMU
 • دانشکده آموزش حرفه‌ای
 • و …

امکانات دانشگاه پزشکی کپیتال

این دانشگاه علاوه بر این که به کیفیت آموزش خود اهمیت زیادی می‌دهد، تمام تلاش خود را به کار بسته تا امکانات تفریحی و فرهنگی مناسبی را نیز برای دانشجویان فراهم آورد. برای مثال می‌توان به کتابخانه دانشگاه پزشکی کپیتال اشاره کرد که دانشجویان می‌توانند برای دسترسی به منابع مطالعاتی مورد نیاز خود به آن مراجعه کنند. علاوه بر این انواع فضاهای ورزشی مانند سالن بسکتبال، زمین تنیس، استخر شنا، زمین فوتبال و … برای دانشجویان فراهم شده است. علاوه بر این چندین سالن غذاخوری و رستوران‌های گوناگون نیز در محوطه دانشگاه دیده می‌شوند.

در کنار تمام موارد گفته شده، آپارتمان‌های دانشجویی را می‌توان از جمله بزرگ‌ترین امکانات این دانشگاه دانست که تا حد زیادی به دانشجویان برای صرفه جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند. خوابگاه‌های دانشگاه پزشکی کپیتال در قالب استودیو، تک اتاق، دو اتاق و سه اتاق در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند که هر کدام هزینه‌های متفاوتی دارند:

 • هزینه اقامت در آپارتمان دانشجویی با سه اتاق: 20 تا 30 RMB
 • هزینه اقامت در آپارتمان دانشجویی با دو اتاق: 22 تا 45 RMB
 • هزینه اقامت در آپارتمان دانشجویی با یک اتاق: 44 RMB
 • هزینه اقامت در استودیو دانشجویی: 27 RMB

تفاوت استودیو دانشجویی با آپارتمان دانشجویی چیست؟

استودیو را می‌توان به عبارتی، سوئیت دانست، یعنی یک فضای کوچک یکپارچه که برای زندگی چند نفر کنار هم می‌تواند مناسب باشد. در استودیوها معمولاً برای ایجاد فضاهای مجزا از دیوار استفاده نمی‌شود و همه چیز حالت مینیمال دارد.

تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه کپیتال پکن

Capital-Medical-University-hospital
Capital-Medical-University-hospital

ابتدا خوب است بدانید این دانشگاه یکی از 50 دانشگاه چین است که در رشته پزشکی دانشجوی بین الملل می‌پذیرد. دوره پزشکی بالینی یا MBBS در دانشگاه پزشکی کپیتال یک دوره آموزشی شش ساله است. یک سال اول تحصیل دانشجویان آموزش‌های مقدماتی را دریافت می‌نمایند. دو سال بعد به آموزش پزشکی پایه اختصاص دارد. سال چهارم و پنج مربوط به آموزش بالینی در دانشگاه و بیمارستان‌ها است. در نهایت یک سال آخر تحصیل مختص دوره کارآموزی در بیمارستان خواهد بود.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه کپیتال با متخصصان ما تماس بگیرید

شهریه دانشگاه کپیتال مدیکال چین

اگر در نظر دارید در یک دانشگاه خارجی مشغول به تحصیل شوید، اما می‌خواهید هزینه پایین‌تری نسبت به دانشگاه‌های اروپایی یا آمریکایی بپردازید، دانشگاه‌های چین، از جمله دانشگاه پزشکی کپیتال، گزینه بسیار مناسبی برای شما هستند. شهریه سالیانه تحصیل در دانشگاه پزشکی کپیتال در مقاطع مختلف عبارتست از:

 • دوره کارشناسی: 17 هزار تا 50 هزار یوان
 • دوره کارشناسی ارشد: 18 هزار تا 35 هزار یوان
 • دوره دکتری: 25 هزار یوان
 • دوره‌های بدون مدرک: 2 هزار تا 4 هزار یوان

لازم به ذکر است میزان شهریه بستگی زیادی به رشته تحصیلی نیز دارد. برای مثال رشته‌هایی مانند داروسازی و پرستاری معمولاً شهریه کمتری نسبت به رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی دارند.

بورسیه تحصیلی چین

CMU-in-china
CMU-in-china

خبر خوب برای دانشجویان بین الملل این است که دولت چین امکانی را فراهم کرده تا این افراد بتوانند از کمک هزینه تحصیلی در طول دوره آموزشی خود در دانشگاه پزشکی کپیتال استفاده کنند. البته برای دریافت این بورسیه باید از قبل درخواست خود را اعلام نمایید تا مورد بررسی قرار گیرد. این بورسیه بخش بزرگی از هزینه‌های دانشگاه، خوابگاه، بیمه درمانی، خدمات پزشکی و … را تأمین می‌نماید.

لازم است به این نکته توجه نمایید که هر چند شهریه دانشگاه کپیتال مدیکال نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های دیگر در دنیا کمتر است و همچنین با وجود بورسیه‌های دانشجویی، هزینه تحصیل در پکن می‌تواند بالاتر از سایر شهرهای چین باشد. زیرا این شهر به عنوان یکی از گران‌ترین پایتخت‌های جهان شناخته می‌شود و بدون شک هزینه زندگی در آن بالا خواهد بود. متأسفانه دانشجویان بین الملل حین تحصیل در چین اجازه کار نیز ندارند و تنها می‌توانند مبالغی محدود از طریق کار ترجمه و … تأمین نمایند. به همین جهت لازم است پیش از شروع دوران تحصیل خود در دانشگاه پزشکی کپیتال، محاسبه دقیقی از هزینه‌های زندگی کرده و تمکن مالی کافی را فراهم نمایید.

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی که دولت پکن برای دانشجویان بین الملل در نظر می‌گیرد محدود است. یعنی تنها تعداد خاصی از دانشجویان برای استفاده از این بورسیه پذیرفته می‌شوند. برای استفاده از این بورسیه باید حداقل یک سال تحصیلی را با موفقیت در دانشگاه پزشکی کپیتال پشت سر گذاشته باشید تا بتوانید برای اخذ بورسیه درخواست دهید. مدارک و شرایطی که لازم است آماده نمایید عبارتند از:

 • سلامت جسمی یکی از اولین شروطی است که برای اخذ بورسیه دولت پکن الزامی محصوب می‌شود.
 • متقاضیان بورسیه باید شرایط سنی خاصی داشته باشند که برای دوره‌های مختلف تحصیلی متفاوت است. اگر می‌خواهید برای دوره کارشناسی بورسیه بگیرید باید دوره دبیرستان را با نمرات نسبتاً خوبی پشت سر گذاشته و حداکثر سی سال، سن داشته باشید. برای دوره کارشناسی ارشد شرایط سنی به 35 سال افزایش می‌یابد و ارائه مدرک لیسانس الزامی است. اگر متقاضی بورسیه دکتری هستید نیز باید کمتر از 40 سال، سن داشته باشید و لازم است مدرک کارشناسی ارشد خود ار ارائه دهید.
 • افرادی که می‌خواهند برای دوره‌های تحصیلی عمومی دانشگاه پزشکی کپیتال اقدام کنند، باید حداکثر 50 ساله باشند، دارای مدرک لیسانس بوده و یا حداقل دو سال را در دانشگاه گذرانده باشند.
 • دریافت همزمان دو بورسیه امکان پذیر نیست.
 • دانش زبان کافی که توسط دانشگاه تعیین می‌شود یکی دیگر از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دولت چین است.
 • و …

اخذ پذیرش در دانشگاه کپیتال مدیکال چین

Capital-Medical-University-international-school
Capital-Medical-University-international-school

برای این که بتوانید پذیرش تحصیلی این دانشگاه (وبسایت دانشگاه) را اخذ نمایید، ابتدا باید فرم درخواست خود را تکمیل کرده و سپس مدارک زیر را آماده کنید:

 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی که نشان می‌دهد از توان مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در چین و البته شهریه دانشگاه برخوردار هستید.
 • نسخه کپی پاسپورت
 • گواهی سلامت جسمی که عبارتست از یک گزارش معتبر از شرایط فیزیکی شما، شامل آزمایش خون و …
 • نسخه کپی آخرین مدرک تحصیلی که دریافت کرده‌اید، به همراه ریزنمرات
 • و …

باید دقت داشته باشید که جهت ارسال این مدارک به دانشگاه پزشکی کپیتال، لازم است در محدوده زمانی خاصی اقدام نمایید. در غیر اینصورت درخواست شما بررسی نخواهد شد. در این باره می‌توانید به طور دقیق از طریق سایت دانشگاه از آن باخبر شوید. همچنین باید هزینه‌ای را نیز تحت عنوان هزینه ثبت نام پرداخت کنید که قابل استرداد نیست.

آیا حین تحصیل میشود به ایران انتقالی گرفت؟

خیر – متاسفانه امکان انتقالی از دانشگاه های خارجی به ایران از سال 2018 به بعد حذف شده است

آیا پس از فارغ التحصیلی امکان مهاجرت به کشور های اروپایی وجود دارد؟

بله – دانشگاه کپیتال مورد تایید تمام کشور های های اروپایی میباشد.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021