تحصیل دندان پزشکی در چین

دندانپزشکی در تمام دنیا یک رشته پرطرفدار به شمار می‌رود. زیرا در همه جوامع، بازار کار مخصوص خود را دارد. تحصیل دندانپزشکی در چین می‌تواند یک قدم بزرگ برای ساختن آینده‌ای رویایی باشد. دانشگاه‌های پزشکی چین عمدتاً مورد تأیید وزارت بهداشت ایران و سازمان‌های معتبر در کل دنیا هستند. از این رو دانشجویان بسیاری تحصیل در این مراکز را به عنوان هدف خود در نظر می‌گیرند. پرداخت هزینه کم و دریافت خدمات آموزشی عالی، مهم‌ترین مزیت تحصیل در چین، در رشته دندانپزشکی به حساب می‌آید.

study-in-China
study-in-China

چین همان‌طور که توانسته در زمینه اقتصاد و تجارت از بسیاری از کشورهای جهان پیشی بگیرد، در سال‌های اخیر در زمینه تحصیل و آموزش نیز به یکی از بهترین مقاصد دانشجویان تبدیل شده است. امروزه تحصیل دندانپزشکی در چین و البته سایر رشته‌‎ها، به عنوان یکی از انتخاب‌های قابل تأمل برای افرادی به حساب می‌آید که می‌خواهند در کشوری قدرتمند و تحت سیستم آموزشی پیشرفته و قابل اعتماد، به تحصیل بپردازند. مزایایی از جمله سطح بالای دانشگاه‌ها و همچنین هزینه مناسب تحصیل و زندگی، باعث شده است چین روز به روز طرفداران بیشتری در دنیا پیدا کند. به طوری‌که هر ساله چندین هزار دانشجو از کشورهای مختلف برای تحصیل در دانشگاه های چین درخواست می‌دهند.

اگر در فکر تحصیل دندان پزشکی در چین هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا پایان مطالعه نمایید. هر آنچه لازم است در این باره بدانید، اعم از شرایط تحصیل و هزینه، روند اپلای، چگونگی اخذ بورسیه و … در ادامه توضیح داده خواهند شد.

چین، کشوری با پتانسیل‌های ناشناخته فراوان

همه دنیا می‌دانند چین در سال‌های اخیر به خوبی توانسته به یکی از قطب‌های بزرگ اقتصادی جهان تبدیل شود. امروزه محصولات تولید شده توسط چین را می‌توان در هر کشور پیدا کرد. اما از جایی به بعد دولت این کشور تصمیم گرفت علاوه بر اقتصاد، روی سیستم آموزشی دانشگاه‌های خود نیز تمرکز دوچندانی بگذارد. نتیجه این اقدام افزایش تقاضا برای تحصیل در رشته‌های مختلف از جمله تحصیل دندان پزشکی در چین بود. به این ترتیب بود که افزایش سطح کیفی آموزش در برنامه دولت قرار گرفت. پروژه‌های مختلفی مانند پروژه 981، نتیجه این تصمیم دولت برای پشتیبانی از دانشگاه‌ها و بهبود کیفیت سیستم آموزشی هستند.

علاوه بر سیستم آموزشی، سطح کیفی خوبی از زندگی، تکنولوژی به روز، اقتصاد رشد یافته و تجارت فعال، فرهنگ اصیل چینی و … از دیگر عواملی هستند که چین را به گزینه‌ای مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی تبدیل ساخته‌اند.

چرا باید برای تحصیل دندانپزشکی چین را انتخاب کنید؟

Flag-of-China
Flag-of-China

تحصیل دندان پزشکی در چین یعنی سپری کردن بخش مهمی از سال‌های جوانی در این کشور. پس بدون شک هر دانشجو باید انگیزه‌های کافی و دلایل مناسبی برای انتخاب چین به عنوان مقصد تحصیلی خود داشته باشد. هر چند در بخش قبل نیز درباره چین و قدرتمندی آن در حوزه اقتصاد و آموزش صحبت کردیم، با این وجود در این بخش سعی داریم دلایلی کلیدی‌تر برای تحصیل دندانپزشکی در چین عنوان کنیم تا بتوانید با اطمینان کافی در این باره تصمیم بگیرید.

هزینه‌های به صرفه تحصیل

در بسیاری از موارد، اولین عامل برای انتخاب یک کشور و دانشگاه جهت تحصیل، هزینه است. درباره تحصیل دندان پزشکی در چین نیز، هزینه به صرفه اولین دلیل برای انتخاب است. اگر مقایسه‌ای میان دانشگاه‌های مختلف جهان داشته باشید، متوجه می‌شوید میزان شهریه برای هر سال تحصیلی در دانشگاه‌های چینی به مراتب از سایر کشورها کمتر است. هر چند هزینه تحصیل دندان پزشکی در چین نسبت به دیگر رشته‌ها بالاتر است، باز هم در مقایسه با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی، مقرون به صرفه‌تر به نظر می‌رسد. این در حالی است که کیفیت خدمات آموزشی در دانشگاه‌های چینی تا حد بسیار خوبی بالا تلقی می‌شود. در واقع با تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین می‌توانید در دانشگاه‌هایی با رنک بالای جهانی اما شهریه معقول، خدمات آموزشی مورد نیاز را دریافت نمایید.

سیستم آموزشی پیشرفته و به روز

مورد دیگری که تحصیل دندان پزشکی در چین را به خوبی توجیه می‌کند، سیستم آموزشی پیشرفته است. قبل‌تر نیز در این باره صحبت کردیم که دولت چین سرمایه گذاری جدی و برنامه ریزی شده‌ای روی سیستم آموزشی این کشور دارد. به همین دلیل می‌توان گفت امروزه چین یکی از موفق‌ترین کشورها، خصوصاً در قاره آسیا، از نظر خدمات آموزشی به حساب می‌آید.

اعتبار دانشگاه‌ها در سطح جهانی

بدون شک هر دانشجوی بین الملل هنگامی که یک کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کند به اعتبار آن کشور و دانشگاه مورد نظر در سطح جهانی نیز توجه دارد. زیرا در آینده قرار است با مدرک همین دانشگاه مشغول به کار شود. یکی از دلایلی که باعث می‌شود تحصیل دندان پزشکی در چین انتخاب بسیار خوبی به نظر برسد، این است که مدارک دانشگاهی این کشور در اغلب کشورهای دنیا معتبر هستند. با این حساب با تحصیل در چین می‌توانید در بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا به فعالیت شغلی خود ادامه دهید.

اساتید حرفه‌ای و برجسته

بدیهی است که بخش بزرگی از بار آموزشی یک سیستم دانشگاهی بر عهده اساتید آن است. خبر خوب این است که دانشگاه‌های چین از بهترین و حرفه‌ای‌ترین اساتید در کادر آموزشی خود بهره می‌گیرند. حتی با دانشمندان بزرگ داخلی و خارجی نیز همکاری دارند.

آشنایی با زبان چینی

تحصیل دندان پزشکی در چین این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا با یکی از معتبرترین و پراستفاده‌ترین زبان‌های دنیا آشنایی خوبی پیدا کنید. خوب است بدانید زبان چینی یکی از زبان‌های رسمی سازمان بین الملل نیز به حساب می‌آید. با توجه به جایگاه چین در اقتصاد روز دنیا می‌توان حدس زد زبان چینی تا چه حد در جهان اعتبار دارد. آشنایی با این زبان بدون شک یک نکته مثبت در رزومه شما محسوب خواهد شد.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

international-students-in-china
international-students-in-china

هر چند آموختن زبان چینی خود یکی از مزیت‌های تحصیل در چین به حساب می‌آید، اما باید در نظر گرفت که تحصیل به این زبان احتمالاً برای اغلب افراد کار آسانی نخواهد بود. تحصیل دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی، یکی از مهم‌تررین مزایای تحصیل در این کشور است. زیرا آشنایی با زبان انگلیسی برای اغلب دانشجویان بین الملل بسیار آسان‌تر از زبان چینی است و از این زبان می‌توانند در کشورهای دیگر نیز به راحتی استفاده نمایند.

تجهیزات و امکانات عالی آموزشی

رشته دندانپزشکی یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین رشته‌های درسی است که نیاز به خدمات و امکانات آموزشی بی‌نقص دارد. دانشگاه‌های چین بهترین تجهیزات و آزمایشگاه‌ها را برای دانشجویان این رشته فراهم کرده است. با این حساب تحصیل دندان پزشکی در چین می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. کتابخانه‌های غنی با بهترین کتاب‌های رفرنس انگلیسی، از دیگر امکانات به روز دانشگاه‌ها در این کشور به شمار می‌رود.

رنکینگ دانشگاه‌های چین در سطح جهان

study-in-Chinese-universities
study-in-Chinese-universities

در بخش قبل به این نکته اشاره شد که دانشگاه‌های کشور چین در سطح جهانی معتبر هستند. در این بخش قرار است به طور دقیق‌تر درباره جایگاه این دانشگاه‌ها در رتبه بندی‌های مشهور دنیا صحبت کنیم. اگر می‌خواهید برای تحصیل دندان پزشکی در چین اقدام کنید، خوب است بدانید بر اساس بسیاری از سیستم‌های معتبر جهانی، از جمله QS و Times، بسیاری از دانشگاه‌های چین رتبه‌های زیر 100 و 200 را در سطح جهانی به دست آورده‌اند. برای مثال دانشگاه چینهوا بنا بر رتبه بندی QS جایگاه 15 و بنا بر رتبه بندی Times جایگاه 20ام را در میان دانشگاه‌های جهان از آن خود کرده است. پس از آن نیز دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه پکینگ، دانشگاه فودان، دانشگاه علوم و فناوری چین، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه جیائو تونگ شانگهای و … بهترین دانشگاه‌های چین به شمار می‌روند که در زمره 100 دانشگاه برتر جهان نیز به حساب می‌آیند.

چرا چین برای “رشته دندانپزشکی”، گزینه مناسبی است؟

university-in-china
university-in-china

هر چند دانشگاه‌های چین در اغلب رشته‌های دانشگاهی موفق عمل کرده‌اند، اما تحصیل دندان پزشکی در چین خصوصاً جراحی دندان، می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌تری باشد. زیرا دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی ارائه شده در این کشور، شهرت جهانی دارند و از این جهت رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌های پرطرفدار در چین به حساب می‌آید. همچنین وزارت بهداشت ایران نیز مدرک دندان پزشکی اغلب دانشگاه‌های چین را تأیید کرده است. با این حساب فارغ التحصیلان پس از اتمام دوره آموزش می‌توانند با خیالی آسوده به ایران بازگردند و مشغول به کار شوند. در ادامه لیستی از دانشگاه‌های تأیید شده را ارائه خواهیم کرد تا بتوانید با اطمینان کامل برای تحصیل دندان پزشکی در چین اقدام نمایید.

اطلاعاتی درباره رشته دندانپزشکی در چین

dentistry
dentistry

دوره دندانپزشکی در اغلب دانشگاه‌های چین، 5 تا 6 ساله است. می‌توان گفت دو سوم زمان تحصیل به آموزش آکادمیک در دانشگاه و مابقی به کارآموزی در بیمارستان اختصاص دارد. تحصیل دندان پزشکی در چین نیازی به شرکت در آزمون ندارد و پذیرش دانشجویان براساس شرایط دیگری از جمله سوابق علمی انجام می‌شود. خوب است بدانید یک دوره کوتاه نیز با عنوان پیش دندانپزشکی در چین برگزار می‌شود و دانشجویان می‌توانند ابتدا در آن دوره شرکت کرده و خود را برای ورود به دوره اصلی آماده نمایند. در برخی موارد شرکت در این دوره (هر چند برای همه افراد الزامی نیست) می‌تواند شانس پذیرش در دوره اصلی را بالا ببرد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

درست است که تحصیل دندان پزشکی در چین نیازی به شرکت در آزمونی خاص ندارد، اما شرایط اولیه‌ای برای پذیرش وجود دارد که باید به آن توجه کنید. یکی از این شروط، سن متقاضی است که اغلب باید زیر 22 یا نهایتاً 25 سال باشد. همچنین برای شرکت در دوره‌های دندانپزشکی چین باید مدرک دیپلم (پیش دانشگاهی قدیم) در یکی از رشته‌های ریاضی یا تجربی را اخذ کرده باشید. ریزنمرات شما در دروسی مانند ریاضی، زیست شناسی، زبان انگلیسی، شیمی و … نیز باید متوسط به بالا باشد (حداقل 60 درصد نمره کامل) تا شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید.

در بسیاری از موارد دوره آموزشی دندانپزشکی یا جراحی دندان به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌گردد و همین امر باعث افزایش تعداد دانشجویان بین الملل در سال‌های اخیر شده است. با این حساب برای تحصیل دندان پزشکی در چین لازم است مدرک انگلیسی معتبر داشته باشید. بنا بر درخواست دانشگاه می‌توانید آیلتس یا تافل با نمره قابل قبول را ارائه دهید.

شهریه تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، هزینه تحصیل مناسب یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های چین است که رشته دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته شهریه ثابتی برای تمام دانشگاه‌ها وجود ندارد و هر دانشگاه بنا بر تصمیم خود شهریه‌ای مشخص را در نظر می‌گیرد. اما به طور میانگین می‌توان گفت مقدار شهریه تحصیل دندان پزشکی در چین از سالیانه 26 هزار یوان تا 50 هزار یوان متغیر است. البته ممکن است دانشگاه‌هایی را بیابید که شهریه دندانپزشکی در آن‌ها خارج از این بازه باشد.

خبر خوب این است که کمک هزینه‌های از سمت سازمان‌های مختلف و یا دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته شده است که در بخش‌های بعد بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

هزینه کلی تحصیل و زندگی در چین

guilin-medical-university
guilin-medical-university

شهریه دانشگاه تنها بخشی از هزینه‌هایی است که باید برای تحصیل دندان پزشکی در چین در نظر بگیرید. سایر هزینه‌ها از قبیل بیمه، ویزا، محل اقامت، کتاب، خوراک و … نیز باید محاسبه شوند.

هزینه خوابگاه

خوشبختانه دانشگاه‌های چین این امکان را فراهم کرده‌اند تا اغلب دانشجویان بین الملل بتوانند از ابتدا ساکن خوابگاه‌های دانشجویی شوند. هر چند اجاره آپارتمان شخصی خارج از محیط دانشگاه نیز امکان پذیر است، اما بدون شک اقامت در خوابگاه به میزان زیادی موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود. هزینه خوابگاه به نوع اتاق (تک نفره، دونفره و …) بستگی دارد ولی به طور تقریبی می‌توان گفت هر دانشجو سالیانه حدود 8 هزار یوان بابت اقامت در خوابگاه می‌پردازد.

هزینه زندگی

اگر قصد دارید برای تحصیل دندان پزشکی در چین اقدام کنید و به دنبال محاسبه هزینه‌های زندگی هستید باید بدانید شهری که در آن سکونت خواهید داشت تأثیر مهمی بر میزان هزینه‌ها دارد. برای مثال زندگی در شهرهای بزرگی مانند پکن یا شانگهای بدون شک هزینه بالاتری نسبت به شهرهای کوچک‌تر دارد. پس لازم است هنگام انتخاب دانشگاه به این نکته نیز توجه داشته باشید، خصوصاً اگر از نظر هزینه‌ها با محدودیت مواجه هستید. به عنوان مثال می‌توان گفت هزینه زندگی در شهرهای بزرگ ماهیانه حدود 4000 تا 6000 یوان برآورد می‌شود. در صورتی که در یک شهر کم‌جمعیت و کوچک‌تر مانند شاندونگ یا شیان، هزینه ماهیانه زندگی بین 1000 تا 2000 یوان است. خبر خوب این است که دانشگاه‌های دندانپزشکی بسیاری در همین شهرهای کم‌جمعیت واقع شده‌اند که می‌توانند مقصد شما برای تحصیل دندان پزشکی در چین باشند.

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در چین

یکی از دلایلی که باعث شده است بسیاری از دانشجویان بین الملل، چین را برای تحصیل انتخاب کنند بورسیه‌ها و کمک هزینه‌هایی است که از طرف دولت و سازمان‌های مختلف این کشور برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته می‌شود. البته این بورسیه‌ها محدود هستند و به همین دلیل تمامی دانشجویان نمی‌تاونند از آن استفاده کنند. اما اگر سابقه علمی خوبی داشته باشید و دوره تحصیلی خود را با نمرات بالا پشت سر گذاشته باشید شانس خوبی برای دریافت این بورسیه‌ها جهت تحصیل دندان پزشکی در چین خواهید داشت.

خوب است بدانید این بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند. برخی بورسیه کامل هستند و برخی تنها بخشی از هزینه‌های دانشجو را تقبل می‌نمایند. با این وجود حتی بورسیه‌های از نوع دوم نیز تا حد زیادی کمک کننده هستند. دولت محلی، برخی از دانشگاه‌ها و دولت چین هر کدام به طور جداگانه اقدام به اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین الملل می‌نمایند. باید توجه داشته باشید که برای تحصیل دندان پزشکی در چین، هر دانشجو تنها از یک بورسیه می‌تواند استفاده کند. بورسیه‌های کامل، هزینه تحصیل، بیمه و زندگی را تقریباً به طور کامل پوشش می‌دهند. سایر بورسیه‌ها مقادیر متفاوتی دارند اما به طور معمول حداقل شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهند. می‌توانید برای کسب اطلاعات کافی درباره بورسیه‌ها به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید.

در دوره تحصیلی جراحی دندان چین چه دروسی ارائه می‌شوند؟

dental-students-in-china
dental-students-in-china

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد دوره دندانپزشکی یا به طور دقیق‌تر جراحی دندان که به اختصار BDS نامیده می‌شود. اگر قصد تحصیل دندان پزشکی در چین را دارید باید بدانید طی این دوره باید دروس زیر را با موفقیت پشت سر بگذارید:

 • فیزیولوژی
 • داروشناسی
 • بافت شناسی
 • آناتومی عمومی
 • جنین شناسی
 • بیوشیمی
 • آسیب شناسی
 • پزشکی عمومی
 • میکروب شناسی دهان و دندان
 • جراحی عمومی
 • مورفولوژی دندان
 • بیماری‌های دهان و لثه
 • آسیب شناسی دهان
 • دندان پزشکی ترمیمی
 • تعویض و اجرای دندان مصنوعی
 • ارتودنسی
 • علم مواد دندان
 • جراحی فک، دهان و صورت
 • دندانپزشکی پیشگیرانه و …

آشنایی با چند دانشگاه معتبر در زمینه تحصیل دندان پزشکی در چین

هر چند تعداد دانشگاه‌هایی که رشته دندانپزشکی یا جراحی دندان را برای دانشجویان بین الملل ارائه می‌دهند زیاد است، اما در این بخش چند مورد از معروف‌ترین آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. در این بخش علاوه بر دانشگاه‌ها با شرایط زندگی در شهرهای مختلف چین نیز آشنا خواهید شد.

دانشگاه پزشکی ونژو

Wenzhou-Medical-University
Wenzhou-Medical-University

یکی از دانشگاه‌های برتر چین در رابطه با رشته‌های مرتبط با درمان، دانشگاه پزشکی ونژو واقع در استان ژجیانگ است. می‌توانید با پذیرش در این دانشگاه برای تحصیل دندان پزشکی در چین اقدام کنید. شهریه دندانپزشکی این دانشگاه حدود 30 هزار یوان در سال است و امکان استفاده از انواع بورسیه‌های دولت محلی، دانشگاهی و دولتی را برای دانشجویان فراهم می‌آورد. دانشگاه ونژو بیشتر از 15 دانشکده دارد و با 18 بیمارستان در حال همکاری است.

خوب است بدانید بندر ونژو شهری ساحلی در جنوب شرق چین است که به عنوان شهری ثروتمند و البته قدرتمند در حوزه‌های مختلف صنعت و تجارت شناخته می‌شود. آب و هوای معتدل و بارش زیاد، غذاهای خوشمزه دریایی و البته فضای شهری زیبا، از جمله ویژگی‌های مثبت این شهر به شمال می‌روند.

دانشگاه پزشکی دالیان

Dalian-Medical-University
Dalian-Medical-University

گزینه بعدی شما برای تحصیل دندان پزشکی در چین، دانشگاه پزشکی دالیان است. این دانشگاه در استان لیائونیگ قرار دارد و سالیانه حدود 1300 دانشجوی بین الملل را میزبانی می‌کند. دانشگاه دالیان در سال 1947 میلادی تأسیس شده و در حال حاضر رتبه 591 جهانی را در رده بندی QS به دست آورده است. مدرک تحصیلی این دانشگاه مورد تأیید کشورهای مختلف از جمله ایران است. تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه سالیانه حدود 45 هزار یوان هزینه دارد.

اگر برای تحصیل دندان پزشکی در چین، دانشگاه پزشکی دالیان را انتخاب کرده‌اید لازم است درباره شهر محل تحصیل خود نیز بیشتر بدانید. دالیان نیز یک شهر ساحلی بسیار زیبا است که به عنوان مقصد توریستی بسیاری از مسافران در بهار و تابستان شناخته می‌شود. تابستان این شهر شرجی و گرم و زمستان آن سرد و خشک است. در شهر دالیان مشکلی بابت حمل و نقل نخواهید داشت، زیرا یکی از بهترین سیستم‌های حمل و نقل شهری را در چین به خود اختصاص داده است.

دانشگاه پزشکی نانجینگ

Nanjing-Medical-University
Nanjing-Medical-University

سومین دانشگاهی که برای تحصیل دندان پزشکی در چین می‌توانید در نظر بگیرید، دانشگاه پزشکی نانجینگ است. این دانشگاه دو پردیس اصلی در استان جیانگ‌سو دارد و با کمک گرفتن از حدود 1400 نفر هیئت علمی به یکی از برترین دانشگاه‌های چین تبدیل شده است. دانشگاه نانجینگ با حدود 24 بیمارستان وابسته همکاری دارد، کتابخانه غنی و قدیمی ارزشمندی را در اختیار دانشجویان قرار داده و امکانات خوابگاهی خوبی را برای دانشجویان بین الملل فراهم نموده است. شهریه سالانه تحصیل در این دانشگاه حدوداً 34 هزار CNY برآورد می‌شود.

شهر نانجینگ می‌تواند یک انتخاب خوب برای زندگی و تحصیل دندان پزشکی در چین به حساب آید. بعد از شانگهای، این شهر مهم‌ترین شهر تجاری چین به شمار می‌رود که در دوره‌های تاریخی گذشته به عنوان پایتخت چین نیز شناخته می‌شده است. آب و هوای نیمه گرمسیری، طبیعت زیبا، فرهنگ اصیل، حمل و نقل پیشرفته و … از جمله ویژگی‌های این شهر محسوب می‌شوند.

دانشگاه پزشکی کپیتال

Capital-Medical-University
Capital-Medical-University

دانشگاه پزشکی کپیتال در شهر پکن قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه‌های چین در حوزه درمان و سلامت به شمار می‌رود. اگر برای تحصیل دندان پزشکی در چین ترجیح می‌دهید در شهری بزرگ اقامت داشته باشید، این دانشگاه می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. دانشگاه کپیتال 14 بیمارستان وابسته دارد، با هیئتی 3000 نفره از اساتید در حال همکاری است، دارای 6 پردیس و 10 دانشکده گوناگون است. شهریه دوره‌های تحصیلی مختلف در این دانشگاه از 17 هزار تا 50 هزار یوان متغیر است که رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌های نسبتاً گران قیمت محسوب می‌شود.

برای تحصیل دندان پزشکی در چین و در دانشگاه پزشکی کپیتال باید برای حدود 6 سال در شهر پکن زندگی کنید. این شهر را می‌توان دومین شهر پرجمعیت جهان (بعد از شانگهای) به شمار آورد. پکن شهری 3 هزار ساله است که جاذبه‌های بسیاری برای دیدن دارد. تابستان این شهر گرم و مرطوب و زمستان آن خشک و سرد است.

 • دانشگاه چاینا مدیکال
china-Medical-University
china-Medical-University

این دانشگاه اولین مدرسه تخصصی پزشکی در چین بوده که به مرور گسترش یافته است. طبق رتبه بندی جهانی آمریکا در زمینه رشته‌های بالینی، دانشگاه چاینا مدیکال جایگاه 345 را به دست آورده است. با این حساب اگر برای تحصیل دندان پزشکی در چین به دنبال دانشگاهی معتبر هستید می‌توانید روی این دانشگاه نیز حساب کنید. دانشگاه چاینا مدیکال در استان لیائونینگ و در شهر شنیانگ قرار دارد. شهریه تحصیل در این دانشگاه سالیانه 40 هزار یوان است.

شهر شنیانگ شهری صنعتی محسوب می‌شود که خصوصاً در زمینه خودروسازی و تولیدات نظامی زبان‌زد است. البته این بدین معنا نیست که شنیانگ زیبایی شهری منحصر به فردی نداشته باشد. جمعیت این شهر 42 میلیون نفر است و آن را می‌توان شهری چهارفصل نامید.

دانشگاه پزشکی ساوترن

Southern-Medical-University
Southern-Medical-University

دانشگاه 70 ساله ساوترن یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی شما برای تحصیل دندان پزشکی در چین است که در شهر گوانگجو قرار دارد. این دانشگاه در مجموع 16 دانشکده دارد که یکی از آن‌ها دانشکده دندانپزشکی است. شهریه تحصیل در این دانشگاه و در رشته دندانپزشکی به طور تقریبی 40 تا 50 هزار یوان در سال برآورد می‌شود. دانشگاه پزشکی ساوترن با 8 بیمارستان وابسته داخل چین و ده‌ها مرکز تحقیقاتی در سراسر دنیا همکاری دارد.

 شهر گوانگجو شهری بندری در مجاورت رود مروارید است و سومین شهر وسیع چین به حساب می‌آید که سالیانه گردشگران زیادی را به این بخش از چین جذب می‌نماید. اگر برای تحصیل دندان پزشکی در چین، شهر گوانگجو را انتخاب کرده‌اید باید بدانید این شهر، یکی از شهرهای مدرن چین به شمار می‌رود. ولی ترافیک و آلودگی هوای قابل توجهی دارد.

دانشگاه پزشکی سیچوان

Sichuan-University
Sichuan-University

آخرین دانشگاهی که در این بخش به شما معرفی می‌کنیم دانشگاه پزشکی سیچوان است که یکی از بهترین‌های چین به حساب می‌آید و در شهر چنگدو قرار دارد. این دانشگاه سه پردیس آموزشی دارد و در مجموع بیش از 30 دانشکده و کالج را در خود جای داده است. اگر برای تحصیل دندان پزشکی در چین، دانشگاه سیچوان را انتخاب کنید باید سالیانه مبلغی حدود 38 هزار یوان به عنوان شهریه بپردازید. خوشبختانه مدرک این دانشگاه توسط وزارت بهداشت ایران نیز مورد تأیید قرار گرفته است.

چنگدو شهری در غرب چین است که به عنوان یکی از قدرتمندترین شهرهای این کشور شناخته می‌شود. جالب است بدانید این شهر به نام شهر غذا نیز شناخته می‌شود زیرا بهترین مکان برای امتحان کردن غذاهای چینی محسوب می‌شود. چنگدو در زمینه‌های مختلفی از جمله تکنولوژی، بازرگانی، اقتصاد، پزشکی، حمل و نقل و پزشکی پرقدرت ظاهر شده است. آب و هوای این شهر در مجموع گرم و شرجی است. پس اگر می‌خواهید برای تحصیل دندان پزشکی در چین، عازم چنگدو شوید باید خود را برای این آب و هوا و بارش‌های زیاد آماده کنید.

نحوه پذیرش در رشته دندانپزشکی در چین

Dental-admission-in-China
Dental-admission-in-China

تا اینجا به اندازه کافی با رشته دندانپزشکی در چین و دانشگاه‌های ارائه دهنده آن آشنا شدید. اکنون لازم است درباره نحوه پذیرش نیز اطلاعات دقیق‌تری به دست آورید. در بخش‌های قبل در مورد شرایط تحصیل دندان پزشکی در چین توضیح داده شد. اگر فکر می‌کنید شرایط اولیه را دارا هستید می‌توانید با آماده کردن مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست خود به دانشگاه مد نظرتان از طریق موسسه بنیان جهانی اوستا اقدام نمایید. از جمله مهم‌ترین مدارکی که نیاز دارید عبارتند از:

 • مدرک تحصیلی دیپلم به همراه نسخه ترجمه شده
 • پاسپورت معتبر و سایر مدارک هویتی
 • ریزنمرات دوره تحصیلی قبلی (ترجمه شده)
 • گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی سلامت
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل، بنا بر درخواست دانشگاه مورد نظر)

لازم به ذکر است جزئیات مربوط به پذیرش و مدارک مورد نیاز را میتوانین از طریق مشاوران ما دریافت کنید.

نکاتی که بدانید:

اگر قصد دارید برای تحصیل دندان پزشکی در چین اقدام کنید لازم است دو نکته را در نظر بگیرید. اول این که برای ارسال درخواست پذیرش حتماً باید در موعد مقرر شده توسط دانشگاه اقدام کنید. در غیر اینصورت درخواست شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

برای تحصیل دندان پزشکی در چین به چه ویزایی نیاز دارید؟

chinese-visa
chinese-visa

بعد از مکاتبه با دانشگاه و دریافت پذیرش باید برای اخذ ویزا اقدام کنید. خوب است بدانید ویزای تحصیلی چین در دو نوع ارائه می‌گردد: ویزای X1 و ویزای X2.

ویزای X1

ویزا x1 برای افرادی مناسب است که می‌خواهند بیش از 180 روز (شش ماه) در چین اقامت داشته باشند. دقیقاً مانند متقاضیان تحصیل دندان پزشکی در چین.

ویزای X2

ویزای X2 اجازه اقامت کمتر از 180 روز را به متقاضی می‌دهد. با این حساب این ویزا برای متقاضیان دوره شش ساله دندانپزشکی مناسب نخواهد بود. در بسیاری از موارد افرادی که برای دوره آموزشی کوتاه عازم چین می‌شوند این ویزا را دریافت می‌نمایند.

حتی اگر ویزای X1 دریافت کرده باشید لازم است پس از ورود به چین، حداکثر تا 30 روز به بعد به دفتر امنیت مراجعه کرده و مجوزی با عنوان اقامت موقت دریافت نمایید. در واقع تنها اخذ ویزای X1 برای اقامت چند ساله در چین به عنوان دانشجو کافی نیست. همچنین باید برای محاسبه هزینه تحصیل دندان پزشکی در چین، هزینه اخذ ویزا را نیز در نظر بگیرید که حدود 100 تا  140 دلار برآورد می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای چین

اولین مدرکی که برای دریافت ویزای دانشجویی به آن نیاز دارید، نامه پذیرش دانشگاه است. سایر مدارک عبارتند از:

 • مدرک زبان انگلیسی
 • ترجمه مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریزنمرات
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • فرم JW202 یا JW201 (اصل + کپی)
 • عکس مخصوص پاسپورت به صورت تمام رخ
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه نامه
 • مدرک نشان دهنده محل سکونت در چین
 • فیش‌های مربوط به پرداخت هزینه‌های ویزا
 • رزرو بلیط هواپیما

شرایط اخذ ویزای همراه

دانشجویانی که برای تحصیل دندان پزشکی در چین ویزای X1 دریافت می‌کنند می‌توانند پس از ورود به چین دعوت نامه‌ای برای اعضای خانواده (همسر و فرزند زیر 18 سال) ارسال نمایند. همراهان دانشجو می‌توانند با دریافت ویزای S1 برای دیدار با فرد عازم چین شوند.

مدت زمان صدور ویزای X1

خوشبختانه ویزای دانشجویی X1 در اغلب موارد بدون نیاز به مصاحبه حضوری و در مدت 5 تا 7 روز کاری صادر می‌گردد.

یک نکته مهم در خصوص تحصیل دندان پزشکی در چین

chinese-language
chinese-language

قبلاً توضیح داده شد که رشته دندانپزشکی در بسیاری از دانشگاه‌های چین به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌گردد. این موضوع فرصتی عالی را برای تحصیل دانشجویان بین الملل در این کشور فراهم می‌سازد. اما باید این نکته را یادآور شویم که هر چند دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌گردند اما دانشجویان باید تا حدی با زبان چینی نیز آشنا شوند. زیرا بخش پایانی دوره تحصیل دندانپزشکی به کارآموزی در دانشگاه اختصاص دارد که بدون دانش زبان چینی تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل است که برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل دندان پزشکی در چین مدرک HSK4 زبان چینی را نیز از متقاضیان درخواست می‌کنند. برخی دیگر واحدهای زبان چینی را نیز در چارت درسی رشته دندانپزشکی برای دانشجویان بین الملل ارائه می‌دهند.

آیا تحصیل در چین معایبی نیز به همراه دارد؟

Dental-degree--in-China
Dental-degree–in-China

بدون شک تحصیل در یک کشور خارجی چالش‌های مخصوص خود را دارد و سازگاری سالم و کافی را می‌طلبد. تحصیل دندان پزشکی در چین نیز محدودیت‌هایی به همراه خواهد داشت که بدون شک در مقایسه با مزایای آن ناچیز هستند. اما خوب است پیش از اقدام برای پذیرش با این محدودیت‌ها آشنا باشید:

زبان چینی زبان آسانی نیست

شاید به عنوان اولین محدودیت باید به زبان چینی اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید این زبان، هر چند سخت‌ترین زبان دنیا نیست اما چندان هم آسان محسوب نمی‌شود. خصوصاً که ایرانیان هیچ آشنایی قبلی با آن ندارند (بر خلاف زبان انگلیسی). به همین دلیل ممکن است یادگیری زبان چینی برای شما، در ابتدا کمی چالش برانگیز باشد.

فرهنگ متفاوت و قدیمی

دومین چالشی که تحصیل دندان پزشکی در چین برای شما به همراه خواهد داشت، سازگاری با فرهنگ کاملاً متفاوت چینی‌هاست. البته باید این نکته را در نظر گرفت که چین تاریخ و فرهنگی اصیل دارد که بسیار خود ارزشمند است. اما بدون شک آشنایی با این فرهنگ و خو گرفتن با آن نیاز به تلاش و گذر زمان خواهد داشت.

رقابت در پذیرش

هر چند تعداد دانشگاه‌های معتبر چین که اقدام به پذیرش دانشجوی بین الملل کرده‌اند، کم نیست. اما با توجه به افزایش هر ساله متقاضیان، تعداد فرصت‌های موجود بیشتر از تعداد افرادی است که خواستار به دست آوردن این فرصت‌ها هستند. با این حساب می‌توان گفت اخذ پذیرش برای تحصیل دندان پزشکی در چین نیازمند این است که بتوانید در رقابت با سایر متقاضیان، امتیازات خوبی ارائه دهید.

عدم امکان اشتغال به کار در دوران دانشجویی

متأسفانه دانشجویان بین الملل در چین اجازه ندارند حین تحصیل مشغول به کار شوند. به همین دلیل لازم است پیش از هر گونه اقدام از بابت تأمین هزینه‌های خود در شش سال تحصیل دندان پزشکی در چین مطمئن شوید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

آیا دانشگاه های دندان پزشکی چین مورد تایید ایران هستند؟

بله – تمام دانشگاه هایی که ما پذیرش میگیریم مورد تایید وزارت بهداشت هستند.

آیا پس از فارغ التحصیلی میشود در چین کار کرد؟

بله – اگر زبان چینیتون خوب باشه براحتی میتونین چین کار کنین

امکان دریافت بورسیه کامل دندان پزشکی وجود داره؟

بله – اما خیلی سخته تاکنون هیچ ایرانی موفق نشده در دانشگاه تایید بورسیه فول فاند دندان پزشکی قبول بشه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021