دانشگاه شیان جیاتونگ

دانشگاه شیان جیاتونگ یا شیان جیائوتونگ یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های چین با رنک 307 جهانی است که هر ساله دانشجویان بسیاری را از داخل و خارج کشور می‌پذیرد.

دانشگاه شیان جیاتونگ
شهر
شهر

هانجو (هانژو)

تعداد دانشجو

46000

رنک دانشگاهی

54

آدرس وبسایت

وبسایت دانشگاه

دانشگاه شیان جیاتونگ چین:

دانشگاه شیان جیاتونگ (وبسایت دانشگاه) یکی از 9 دانشگاه اتحادیه C9 چین است که در زمینه‌هایی مانند تکنولوژی، مدیریت، فناوری و علوم زیستی با قدرت ظاهر شده است. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی جامه شناخته می‌شود که نه حیطه هنر، پزشکی، مهندسی، مدیریت، حقوق، آموزش، فلسفه، علم و اقتصاد را شامل می‌گردد. دانشگاه شیان جیائوتونگ دارای 5 آزمایشگاه کلیدی ملی، 4 دانشگاه ویژه ملی و دو مرکز تحقیقاتی مهندسی است.

علاوه بر این 8 بیمارستان آموزشی وابسته به این دانشگاه نیز در چین مشغول به فعالیت هستند که دو تا از این بیمارستان‌ها در زمره 100 بیمارستان آموزشی چین قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره دانشگاه شیان جیاتونگ چین به دست آورید، لطفاً تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.

تاریخچه احداث و فعالیت دانشگاه شیان جیائوتونگ چین

در سال 1896 میلادی، دانشگاه دولتی نانیانگ به دستور امپراتور گوتانگ سو و تحت نظر سازمان تجارت و تلگراف چین در شانگهای احداث شد. این دانشگاه در قالب 4 مدرسه شروع به فعالیت کرد: مدرسه معمولی، مدرسه راهنمایی، مدرسه دبیرستان و مدرسه مطالعات خارجی. خوب است بدانید ایده این مدرسه توسط شخصی به نام شنگ هوانهای به امپراتور پیشنهاد شد که بعدها به عنوان رئیس جمهور نیز منصوب گشت.

به همین دلیل در بسیاری از موارد شنگ هوانهوای به عنوان بنیان‌گذار این مدرسه شناخته می‌شود. البته جان کالوین فرگوسن که یک مربی مبلغ بود نیز همراه او در این مسیر به شمار می‌رود. تاریخچه تأسیس دانشگاه شیان جیاتونگ از همین نقطه آغاز می‌شود زیرا در سال 1921، یعنی 25 سال بعد از تأسیس مدرسه نانیانگ، این مرکز به به دانشگاه جیائوتونگ تغییر نام داد.

رتبه دانشگاه شیان جیائوتونگ در جهان:

احتمالاً می‌دانید یکی از معتبرترین سیستم‌های رتبه بندی دانشگاه‌ها در جهان سیستم QS است که هر ساله لیستی از بهترین دانشگاه‌ها را ارائه می‌دهد. در سال 2020 این دانشگاه اسم و رسم‌دار چین در مقام 307ام این لیست قرار گرفت و لازم به ذکر است در زمینه تحقیقات و پژوهش نیز رتبه‌های بالای کسب کرد. این دانشگاه در سال 2019 نیز به عنوان نودمین دانشگاه معتبر آسیا شناخته شد.

رشته های پرطرفدار

پزشکی شیان جیاتونگ
 • طول دوره: 5 سال
 • شهریه: 40 هزار یوان سالانه
 • خوابگاه : 7-8 هزار یوان سالانه
 • هزینه زندگی: 1000-2000 یوان ماهانه
 • بیمه: 800 یوان سالانه
 • ویزا: 800 یوان سالانه
دندان پزشکی شیان جیاتونگ
 • طول دوره: 6 سال
 • شهریه: 50 هزار یوان سالانه
 • خوابگاه: 8-7 هزار یوان سالانه
 • هزینه زندگی 1000-2000 یوان ماهانه
 • بیمه: 800 یوان سالانه
 • ویزا: 800 یوان سالانه

آشنایی با مدرسه پزشکی دانشگاه شیان جیائوتونگ

بخش پزشکی این دانشگاه قدمتی مربوط به سال 1937 میلادی دارد ولی از سال 1985 رسماً به نام دانشگاه پزشکی شیان شناخته شد و در نهایت در سال 2000 به دانشگاه شیان جیاتونگ پیوست و نام این دانشگاه روی آن گذاشته شد. از آن سال تا به اکنون بیشتر از 2000 پزشک متخصص از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند.

مدرسه پزشکی شیان جیاتونگ دپارتمان‌های مختلفی از جمله دپارتمان بالینی، آموزشی، تحقیق و توسعه پزشکی بیولوژیکی، مرکز آزمایش حیوانات، مرکز اطلاعات پزشکی، آزمایشگاه کلیدی، دندانپزشکی، تحصیلات تکمیلی و … را شامل می‌شود. خوب است بدانید در این دانشگاه، خدمات آموزشی در سطوح مختلف کارشناسی (پزشکی 5 و 7 ساله، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مهندسی پزشکی و ..)، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد که تحصیلات تکمیلی مربوط به دوره‌های تخصص و نوآورانه است. دوره‌های پزشکی در این دانشگاه در هر دو زبان چینی و انگلیسی برگزار می‌شوند.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه شیان جیاتونگ با متخصصان ما تماس بگیرید

سایر رشته‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه شیان جیاتونگ

کمپ اصلی شیان جیاتونگ

همان‌طور که در ابتدای متن نیز به آن اشاره شد این دانشگاه در نه حوزه مختلف به فعالیت می‌بردازد. رشته‌های درسی ارائه شده در این دانشگاه و در مقطع کارشناسی عبارتند از:

 • ریاضیات، تجارت، اقتصاد، حسابداری، علوم محاسباتی
 • علوم مهندسی، مهندسی مکانیک، مهندسی هسته‌ای، مهندسی بیومدیکال، مهندسی الکترونیک و …
 • مدیریت، تجارت الکترونیک
 • پزشکی و …

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد:

 • مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک، تکنولوژی و علوم مواد، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست، مهندسی نرم افزار، مهندسی بیومدیکال
 • علوم کامپیوتر، مدیریت، ریاضیات، شیمی، آمار، زیست شناسی، فیزیک، اقتصاد کاربردی و نظری
 • جامعه شناسی، زبان و ادبیات خارجی، فلسفه
 • معماری، مهندسی عمران، برنامه ریزی شهری و …

رشته‌های ارائه شده در مقطع دکترا در دانشگاه شیان جیاتونگ:

 • مهندسی مکانیک، تکنولوژی و علوم هسته‌ای، تکنولوژی و علوم مواد، مهندسی برق، تکنولوژی و علوم کامپیوتر
 • مهندسی نرم افزار، آمار، ریاضیات، اقتصاد کاربردی، مهندسی ارتباطات و اطلاعات
 • مدیریت، فلسفه
 • بیوشیمی، بیوفیزیک، سیتوبیولوژی، نوروبیولوژی و …

بخش بین الملل دانشگاه شیان جیاتونگ چین

بخش بین الملل شیان جیاتونگ

دانشکده بین الملل این دانشگاه از سال 2006 میلادی شروع به کار کرده است اما سابقه پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه شیان جیائوتونگ به سال‌ها قبل باز می‌گردد. این دانشکده مسئولیت رسیدگی به امور دانشجویان بین الملل، آموزش زبان چینی به آن‌ها و … است. در سال 2020 بیش از 2600 دانشجوی بین الملل از این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی و رشته‌های گوناگون فارغ التحصیل شدند.

همانطور که پیشتر گفتیم دانشگاه شیان جیاتونگ دارای سه کمپ متفاوت است که کمپ های یانتا و شینگ‌کینگ آماده پذیرش دانشجویان خارجی هستند، اولی برای رشته‌های اقتصاد و مالی و همچنین پزشکی و دومی برای سایر رشته‌ها. این دانشگاه خوابگاه‌هایی را نیز در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌دهد که باید از قبل برای رزرو اقدام کرده باشند.

نحوه پذیرش دانشگاه شیان جیاتونگ

برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه باید مدارک مورد نیاز رو اسکن کرده و به موسسه بفرستین. سپس ما مدارک شمارو به دانشگاه میفرستیم و دپارتمان بین الملل دانشگاه شیان جیاتونگ، درخواست‌ها را بررسی کرده و طی یک هفته نتیجه را برای ما ارسال می‌کند. در صورت دریافت پذیرش باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید و با ورود به خاک چین ویزای خود را به اقامت تبدیل نمایید. نکته: در سفر اول خود به چین بهتر است مبلغی معادل 6 تا 10 هزار یوان به همراه داشته باشید تا بتوانید هزینه‌های اولیه ورود به کشور و ثبت نام را تأمین نمایید.

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر

master degree in china

این دانشگاه مبالغی را تحت عنوان شهریه از دانشجویان اخذ می‌نماید که مقادیر حدودی آن به صورت زیر است:

 • شهریه دوره کارشناسی: 30 تا 50 هزار یوان
 • شهریه دوره کارشناسی ارشد: 39 تا 50 هزار یوان
 • شهریه دوره دکتری: 34 تا 50 هزار یوان

علاوه بر این شهریه‌ها، هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی در چین را نیز بین 1000 تا 2000 یوان در نظر بگیرید

براحتی میتوانید در شیان جیاتونگ بورسیه شوید

دانشگاه شیان جیاتونگ طی اعطا بورسیه، شهریه کاملا رایگان همراه با خوابگاه رایگان در اختیار دانشجو ها قرار میدهد همچنین مبالغی معادل 2000 یوان برای دانشجویان لیسانس، 2500 یوان برای دانشجویان فوق لیسانس و 3000 یوان برای دانشجویان دکتری در هر ماه برای دانشجویان در نظر می‌گیرد. البته این میزان با توجه به نوع بورسیه می‌تواند متفاوت باشد. زیرا بورسیه‌های اعطا شده به دانشجویان در این دانشگاه انواع مختلفی دارند و توسط سازمان‌های گوناگونی ارائه می‌گردند. بورسیه دولت چین، بورسیه CSC برای دانشجویان آمریکایی، بورسیه انستیتو کنفوسیوس، بورسیه دانشجویان بین المللی چین و … از جمله انواع بورسیه‌ای هستند که می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه شیان جیاتونگ درخواست دهید.

جهت درخواست برای هر یک از این بورسیه‌ها زمان‌های مقرری وجود دارد و با توجه به نوع آن، باید برای تکمیل مدارک و ثبت درخواست اقدام نمایید

امکانات دانشگاه جیاتونگ چین

خوابگاه شیان جیاتونگ

یکی از بهترین امکانات این دانشگاه مجتمع‌های خوابگاهی آن است که انواع مختلفی دارند. برخی دارای اتاق‌های یک نفره و برخی دیگر دونفره هستند. دانشجویان خوابگاهی به راحتی می‌توانند به کتابخانه دانشگاه، رستوران، زمین‌های ورزشی، ایستگاه اتوبوس و … دسترسی داشته باشند. ودیعه اولیه این خوابگاه‌ها حدود 1000 یوان است که پایان تحصیل به دانشجو برگردانده می‌شود.

کتابخانه دانشگاه شیان جیاتونگ بیشتر از 5 میلیون جلد کتاب را در خود جای داده است. زمین‌ها و سالن‌های ورزشی دارای رشته‌های مختلف تنیس، بسکتبال، فوتبال و … هستند و دانشجویان می‌توانند از استخر دانشگاه نیز استفاده نمایند. همچنین این دانشگاه با مراکز کاریابی ارتباطات مؤثری دارد و دانشجویان بعد از تحصیل در چین و یا حین تحصیل می‌توانند از خدمات این مراکز استفاده کنند.

درباره دانشگاه شیان جیاتونگ چین بیشتر بدانید

این دانشگاه در حال حاضر یکی از مراکز علمی معتبر در چین محسوب می‌شود که از بیش از 50 کشور در جهان، دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه شیان جیائوتونگ با مساحتی نزدیک به دو میلیون متر مربع حدود 37 هزار دانشجو را از نقاط مختلف دنیا و در رشته‌های گوناگون میزبانی می‌کند. این دانشگاه سه کمپ اصلی دارد که رشته‌های مختلف و دانشجویان بین المللی و داخلی در این کمپ ها مشغول به تحصیل و زندگی در خوابگاه‌های آن هستند. خوب است بدانید حدود 2500 استاد در دانشگاه شیان جیاتونگ به تدریس می‌پردازند (دانشگاه مشابه : دانشگاه ژجیانگ)

سوالات پرتکرار:

آیا پس از فارغ التحصیلی میتونیم برگردیم ایران و کار کنیم؟

بله- دانشگاه شیان نه تنها مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده بلکه مورد تایید تمام کشور های اروپایی و حتی آمریکا میباشد و پس از فارق التحصیلی میتونین به تمام کشور ها مهاجرت کنین.

آیا تدریس کاملا به انگیلیسی هست؟

بله – درسته که شما در این دانشگاه کاملا به زبان انگیلیسی تحصیل میکنین اما در کنار درس های اصلی هرساله 2 واحد زبان چینی خواهین داشت تا در دوره اینترن و کار در محیط بیرون دانشگاه به مشکل نخورین

کیفیت خوابگاه ها به چه صورته؟

خوابگاه های این دانشگاه از کیفیت خوبی برخوردارن و معمولا دو نفره هستن و شما میتونین هم خوابگاهی خودتون رو انتخاب کنین سال اول این دانشگاه اجازه اجاره خونه به دانشجویان رو نمیده اما از سال دوم میتونین در صورت ناراضی بودن از خوابگاه خونه بگیرین.

4 دیدگاه

  • چین ارزون ترین کشور برای تحصیل هستش

 • ببخشید امکان داره پس از تحصیل چند ترم میتونیم انتقالی بگیریم؟!

  • متاسفانه قانون انتفالی از 2018 به بعد خذف شده و فقط پس از اتمام میتونین برگردین به ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021