دانشگاه شاندونگ چین

دانشگاه شاندونگ یک دانشگاه جامع تحقیقاتی در چین است که یکی از برترین مراکز آموزش عالی در این کشور به شمار می‌رود و با بیش از 70 مرکز آموزشی و تحقیقاتی در سراسر دنیا همکاری دارد. هر ساله حدود 1500 دانشجوی بین الملل توسط این دانشگاه پذیرش می‌شوند.

 shandong-university-outview
shandong-university-outview
شهر
شهر

جینان

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

59000

رنک دانشگاهی
رنک دانشگاهی

435

سال تاسیس
سال تاسیس

1901

اگر حوصله خواندن مقاله رو ندارین به این پادکست گوش کنید

یکی از چندین و چند دانشگاه موفق و معتبر چین، دانشگاه شاندونگ است که در استان شاندونگ و شهر جینان قرار دارد. این دانشگاه که به عنوان یک دانشگاه جامع تحقیقاتی شناخته می‌شود، به طور مستقیم زیر نظر دولت ملی فعالیت می‌کند و از نظر تعداد دانشجو، یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش عالی در چین به حساب می‌آید. دانشگاه بزرگ شاندونگ را می‌توان دومین دانشگاه ملی مدرن چین دانست که تأسیس اولیه آن به سال 1901 میلادی بازمی‌گردد. البته از آن زمان تا کنون، این دانشگاه بارها و بارها و با چندین مؤسسه آموزش عالی ادغام شده است و پس از چندین بار تغییر اسم، به دانشگاه شاندونگ که اکنون می‌شناسیم، تبدیل گشته است.

این دانشگاه مانند بسیاری از دیگر دانشگاه های چین، دانشجویان بین الملل زیادی را برای تحصیل در رشته‌های گوناگون می‌پذیرد. اگر دوست دارید در یک کشور آسیایی تحصیل کنید، خوب است درباره این دانشگاه نیز اطلاعات بیشتری به دست آورید. در ادامه شما را با تمام آنچه لازم است درباره این مرکز آموزش عالی و نحوه تحصیل در آن بدانید، آشنا خواهیم کرد.

درباره دانشگاه شاندونگ

shandong-university-building
shandong-university-building

این دانشگاه با حدود 50 تا 60 هزار دانشجو یکی از بهترین‌های چین محسوب می‌شود و خصوصاً در رشته پزشکی طرفداران بسیاری دارد. از سال 1960 بنا بر تصمیم وزارت آموزش و پرورش به دانشگاه ملی کلیدی چین تبدیل شده است. دانشگاه جامع شاندونگ در مجموع 8 پردیس دارد که دو مورد از آن‌ها در مرکز جینان واقع شده‌اند. این دانشگاه نزدیک به 127 رشته دکتری، 209 رشته کارشناسی ارشد و 104 رشته کارشناسی را در برنامه آموزشی خود قرار داده است. در سال‌های اخیر این دانشگاه با برگزاری کنفرانس‌های ملی و آموزشی تلاش کرده است جایگاه خود را در کشور و همچنین در جهان بالا ببرد و در مقیاس بین الملل به یکی از موفق‌ترین دانشگاه‌ها تبدیل شود.

بیشتر از 1000 استاد در دانشگاه شاندونگ چین مشغول به تدریس هستند که برخی از آن‌ها از جمله بزرگ‌ترین افتخارات چین محسوب می‌شوند و جوایز معتبر بسیاری را به دست آورده‌اند. برای مثال در بین اساتید می‌توانید برندگان جایزه نوبل فیزیک و نوبل ادبیات را نیز ببینید.

رنکینگ دانشگاه شاندونگ

shandong-university-entrance
shandong-university-entrance

رتبه هر دانشگاه در طبقه‌بندی‌های معتبر جهانی، می‌تواند نشان دهنده اعتبار آن دانشگاه باشد. خوب است بدانید دانشگاه جامع تحقیقاتی شاندونگ دارای رتبه 485 در لیست QS است که یکی از مهم‌ترین رتبه‌بندی‌ها برای سنجش اعتبار دانشگاه‌ها به شمار می‌رود. البته این دانشگاه در برخی رشته‌ها موفق‌تر عمل کرده است و توانسته اعتبار زیادی به دست آورد، رشته‌هایی مانند: فلسفه، مهندسی شیمی، نجوم و فیزیک، ریاضیات، علوم مواد و …

دانشکده‌ها و رشته‌های ارائه شده در دانشگاه شاندونگ چین

این دانشگاه تقریباً در تمامی رشته‌ها دانشجو می‌پذیرد و دانشکده‌های متعددی دارد که در ادامه عنوان خواهند شد.

در حوزه علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر:

 • دانشکده مدیریت دولتی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده روزنامه نگاری
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده زبان و ادبیات خارجی
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده فلسفه

در حوزه علوم پایه و مهندسی:

 • دانشکده شیمی و مهندسی شیمی
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده مهندسی مواد
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده علوم و فناوری کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی برق
 • دانشکده علوم و مهندسی محیط زیست
 • دانشکده مهندسی کنترل
 • دانشکده مهندسی انرژی و قدرت

در حوزه پزشکی و درمان:

همکاری‌های بین المللی دانشگاه شاندونگ با سایر مؤسسات

shandong-university-in-china
shandong-university-in-china

این دانشگاه با بیشتر از 70 دانشگاه معتبر از سراسر دنیا (حدود 50 کشور) همکاری و فعالیت مشترک دارد و در این راستا توافق نامه‌هایی را نیز امضا کرده است. همچنین با برخی مدارس راهنمایی و دبیرستان آمریکا نیز قرارداد خواهری بسته است.

در سال 2006 این دانشگاه و دانشگاه سینسیناتی در آمریکا، با همکاری هم مرکز تحقیقاتی مشترکی را احداث کردند، به شکلی که دو شعبه این مرکز در هر دو دانشگاه برقرار شد. همچنین در همکاری با دانشگاه ویرجینیا تک، دانشگاه شاندونگ آزمایشگاه بین المللی معتبری را راه‌اندازی کرد که در سال 2010 به طور رسمی در یکی از شعبه‌های این دانشگاه، افتتاح شد. تمرکز تحقیقات این دانشگاه عمدتاً بر بیوفیزیک و سیستم‌های بیولوژیکی است. علاوه بر این‌ها دانشگاه جامع شاندونگ در برنامه china study، که به وسیله دانشگاه منچستر آمریکا و با پشتیبانی مالی وزارت کار، نوآوری و مهارت‌های انگلستان ایجاد شده است، همکاری دارد.

پذیرش دانشجویان بین الملل در دانشگاه جامع شاندونگ

می‌توان گفت از سال 2008 که امکان ارائه دروس به زبان انگلیسی به برنامه آموزشی دانشگاه اضافه شد، موقعیت تحصیل دانشجویان بین الملل نیز در این دانشگاه فراهم آمد. البته از سال 1980، این دانشگاه پذیرش دانشجویان خارجی را شروع کرده بود اما از سال 2008 به بعد، تحصیل در دانشگاه شاندونگ برای خارجی زبان‌ها، آسان‌تر شد. این دانشگاه هر ساله حدود 1500 دانشجوی خارجی را برای تحصیل می‌پذیرد. این دانشجویان اغلب از 40 کشور متفاوت هستند که درصد زیادی از آن‌ها را دانشجویان آفریقایی و آسیایی تشکیل می‌دهند. اما از دیگر نقاط دنیا، از جمله آمریکا، استرالیا، اروپا و کانادا نیز دانشجو دارد. رشته‌هایی مانند اقتصاد و پزشکی و همچنین زبان چینی، پرطرفدارترین رشته‌های برای دانشجویان بین الملل محسوب می‌شوند.

علاوه بر این دانشگاه بزرگ شاندونگ در برنامه‌های مبادله دانشجوی بین الملل نیز شرکت دارد و از این طریق حدود 2500 دانشجوی خارجی در هر سال از دانشگاه شاندونگ بازدید می‌کنند.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه شاندونگ با متخصصان ما تماس بگیرید

تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پزشکی شاندونگ چین

shandong-university-campus
shandong-university-campus

در سال‌های اخیر تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های معتبر چین، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. زیرا بسیاری از این دانشگاه‌ها رشته پزشکی عمومی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند و همچنین مدرک اخذ شده از این دانشگاه توسط اغلب مراجع کشورهای دیگر، تأیید شده است. در این بین دانشگاه علوم پزشکی شاندونگ چین نیز به عنوان یک مرکز آموزش عالی مناسب برای تحصیل در این رشته محسوب می‌شود که از سال 2002 پذیرش دانشجویان بین الملل را در این رشته آغاز کرده است. در این مورد دانشگاه شاندونگ یکی از اولین‌ها در چین محسوب می‌شود. امروزه از کشورهای متعددی، از بنگلادش و پاکستان گرفته تا آمریکا و انگلستان، برای تحصیل در دوره پزشکی این دانشگاه وارد چین می‌شوند. طول این دوره به طور معمول شش سال است.

البته برای تحصیل در این دانشگاه شما باید حتماً کمتر از 25 سال، سن داشته و دانش زبان انگلیسی نسبتاً بالایی داشته باشید. معمولاً تافل 80 یا آیلتس 6 مورد قبول است. نمرات دوره دبیرستان شما نیز برای پذیرش در این دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. ریزنمرات بالا یکی از شرایط لازم برای تأیید درخواست شما است. همچنین تحصیل پزشکی در این دانشگاه دارای یک دوره کارآموزی است که ترجیحاً در یکی از 8 بیمارستان وابسته به دانشگاه پزشکی شاندونگ، گذرانده می‌شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه جامع شاندونگ

برای تحصیل در دانشگاه شاندونگ چین (وبسایت این دانشگاه) لازم است هزینه‌هایی از قبیل شهریه سالیانه، هزینه خوابگاه یا خانه، خوراک، کتاب، ثبت نام دانشگاه، بیمه و … را در نظر داشته باشید. هزینه زندگی در چین، به طور ماهیانه 2000 تا 2500 یوان تخمین می‌شود و شهریه مقاطع مختلف دانشگاه به طور حدودی معادل موارد زیر است:

 • شهریه سالیانه تحصیل در دوره کارشناسی: 18 هزار تا 45 هزار یوان
 • شهریه سالیانه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد: 22 هزار تا 65 هزار و پانصد یوان
 • شهریه سالیانه تحصیل در دوره دکتری: 26 هزار تا 36 هزار یوان
 • شهریه سالیانه تحصیل در رشته پزشکی: حدود 45 هزار یوان

هزینه خوابگاه با توجه به نوع اتاق متفاوت است. برای مثال می‌توان گفت هزینه سالیانه یک اتاق تک‌نفره نزدیک به 11 هزار یوان و اتاق دونفره حدود 9 هزار یوان خواهد بود.

بورسیه تحصیلی

تحصیل در چین و دانشگاهی مانند دانشگاه شاندونگ این مزیت را دارد که می‌توانید از مزایای بورسیه تحصیلی در این کشور استفاده کنید. البته این بورسیه به تعداد محدودی از دانشجویان بین الملل تعلق می‌گیرد. اما شما نیز می‌توانید برای آن درخواست دهید و شانس خود را امتحان کنید. این بورسیه، با توجه به این که توسط کدام نهاد تأمین می‌شود ممکن است مقادیر متفاوتی داشته باشد. اما به طور معمول، دانشجویان کارشناسی حدود 2000 یوان در ماه، کارشناسی ارشد 2500 یوان در ماه و دکتری 3000 یوان در ماه دریافت می‌کنند. کمک هزینه‌ای که تحت عنوان بورسیه به دانشجویان تعلق می‌گیرد تا حد زیادی هزینه‌هایی مانند شهریه، بیمه و … را پوشش می‌دهد.

ارائه درخواست بورسیه به صورت آنلاین صورت می‌گیرد. برای این کار باید در زمان مقرری که توسط بنیاد چین اعلام می‌شود، درخواست خود را به ثبت برسانید تا پس از بررسی، نتیجه آن به شما اعلام گردد.

شرایط و چگونگی تحصیل در دانشگاه شاندونگ چین

shandong-university-students
shandong-university-students

اگر قصد دارید برای تحصیل در این دانشگاه درخواست دهید، باید شرایط و مدارکی را فراهم نمایید که عبارتند از:

 • آخرین مدرک تحصیل به همراه نسخه کپی برابر اصل
 • نسخه ترجمه شده ریزنمرات تحصیل (انگلیسی یا چینی)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک زبان مورد نیاز (زبان انگلیسی یا چینی، با توجه به رشته تحصیلی)
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه و رزومه
 • پاسپورت معتبر
 • طرح تحقیقی و مقالات منتشر شده (جهت اخذ پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی)

درباره شهر جینان در استان شاندونگ

اگر در این فکر هستید که برای تحصیل در چین به این کشور سفر کنید، باید درباره شهر محل زندگی خود نیز اطلاعاتی مختصر داشته باشید. جینان، یعنی شهری که دانشگاه شاندونگ در آن واقع شده است، یکی از قدیمی‌ترین و به عبارتی سنتی‌ترین شهرهای چین است. این شهر که در شرق چین قرار دارد به عنوان قطب حمل و نقل این کشور شناخته می‌شود. جینان چشمه‌های بسیاری دارد و به همین دلیل شهر بهاری معروف است. این شهر تابستانی گرم و بارانی و زمستانی سرد و عمدتاً خشک دارد.   

2 دیدگاه

 • چقد خوبه که دانشگاه های چین رتبه های خیلی خوبی دارن فکر نمیکردم

  • بله درسته چین نسبت به رنک دانشگاه ها ارزون ترین کشور برای تحصیل هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021