دانشگاه تونگجی چین

یکی از دانشگاه‌های آسیایی معتبر که در کل جهان شهرت ویژه‌ای دارد، دانشگاه تونگجی چین است. این دانشگاه با به دست آوردن رتبه 211 جهانی، به عنوان یکی از بهترین‌های دنیا در زمینه آموزش و پژوهش شناخته می‌شود. اساتید عالی، تجهیزات کامل، رشته‌های متنوع و … همگی باعث محبوبیت روزافزون این مرکز آموزش عالی شده‌اند.

Tongji-University-in-china
Tongji-University-in-china
شهر
شهر

شانگهای

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

36000

رنک جهانی
رنک جهانی

211

سال تاسیس
سال تاسیس

1907

اگر فکر می‌کنید چین کشوری است که تنها در حوزه تجارت و اقتصاد، پیشرفته است، کاملاً در اشتباه هستید. کافیست نگاهی به رنکینگ دانشگاه تونگجی چین در معتبرترین رده بندی‌های دنیا بیندازید تا نظر خود را به طور کلی درباره این ابرقدرت آسیایی تغییر دهید. البته سال‌هاست که مردم تمام دنیا متوجه قابلیت‌های بی‌نظیر چین در حوزه آموزش و پژوهش شده‌اند. به همین علت است که هر ساله چندین هزار دانشجوی بین الملل از ده‌ها کشور جهان برای ادامه تحصیل راهی چین بزرگ می‌شوند.

اگر به فکر ساختن مسیری مطمئن برای آینده خود هستید، ادامه تحصیل در چین و تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ممتاز چین مانند دانشگاه تونگجی (TJU) می‌تواند هوشمندانه‌ترین راه باشد. اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید حتماً تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.

دانشگاه تونگجی، دانشگاهی کلیدی با بیش از صد سال سابقه

Tongji-University-campus
Tongji-University-campus

این دانشگاه مشهور در سال 1907 میلادی فعالیت خود را در حوزه آموزش و تحقیقات آغاز کرد. از آن زمان تا کنون به دلیل پیشرفت‌های فوق العاده‌ای که داشته، به یک دانشگاه کلیدی و تراز اول در شانگهای چین تبدیل شده است. دانشگاه معتبر تونگجی تحت نظارت مستقیم وزارت آموزش پرورش چین قرار دارد و در زمره 1% برتر دانشگاه‌های جهان جای می‌گیرد. بر اساس گفته برخی منابع معتبر، این دانشگاه در بخش مهندسی 15 امین دانشگاه برتر جهان است و دانشکده مهندسی عمران آن در بسیاری از رده بندی‌های جهانی، رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه تونگجی چین در مجموع از 50 هزار دانشجو و بیش از 4000 کارمند میزبانی می‌کند. 81 برنامه کارشناسی، 151 برنامه کارشناسی ارشد، 58 برنامه دکتری و 13 برنامه پست دکتری در این دانشگاه ارائه می‌گردد.

آشنایی با پردیس‌های دانشگاه بزرگ تونگجی

این دانشگاه دارای 5 پردیس بزرگ است که به واسطه فضای جنگلی بی‌نظیر خود شهرت ویژه‌ای دارند. این 5 پردیس در مجموع نزدیک به 2 و نیم میلیون متر مربع مساحت دارند. پردیس‌ها عبارتند از:

 • Siping (پردیس اصلی)
 • Huxi
 • Hubei
 • Lingang Base
 • Jiading

خوب است بدانید دانشجویان بین الملل معمولاً در پردیس اصلی یعنی پردیس Siping اقامت دارند.

اعتبار و رنکینگ جهانی

همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم دانشگاه تونگجی یکی از برترین دانشگاه های چین و جهان است. شاهد ما برای این ادعا رتبه و رنکینگ جهانی این دانشگاه در رده بندی‌های معتبر است. طبق رده بندی QS در سال 2022 که مقایسه‌ای بین تمام دانشگاه‌های جهان انجام داده است، دانشگاه بزرگ تونگجی در جایگاه 211 دنیا و 8 چین قرار می‌گیرد. همچنین در رده بندی Times در همین سال، این دانشگاه رتبه 301-350 جهان را به دست آورده است. با این حساب به نظر می‌رسد انتخاب دانشگاه TJU برای تحصیل خارج کشور، یک انتخاب صد در صد مطمئن است.

آشنایی با دانشکده‌های دانشگاه تونگجی چین

Tongji-University-economics-college
Tongji-University-economics-college

این دانشگاه در مجموع 29 دانشکده و دپارتمان دارد که عبارتند از:

 • معماری و طراحی شهری
 • طراحی و نوآوری
 • مهندسی عمران
 • مهندسی نرم افزار
 • حقوق
 • مهندسی الکترونیک و اطلاعات
 • مهندسی و علوم محیط زیست
 • علوم و مهندسی مواد
 • مهندسی حمل و نقل
 • مهندسی مکانیک
 • علوم و مهندسی فیزیک
 • مهندسی خودرو
 • علوم و مهندسی شیمی
 • ریاضیات
 • مهندسی هوافضا و مکانیک کاربردی
 • علوم انسانی
 • زبان‌های خارجی
 • هنر و رسانه
 • اقتصاد و مدیریت
 • مهندسی و علوم زندگی
 • علوم زمین و اقیانوس
 • پزشکی
 • مؤسسه حمل و نقل ریلی
 • و …

دانشکده هنر و نوآوری، عمران، معماری و … از جمله موفق‌ترین دانشکده‌های دانشگاه تونگجی به شمار می‌روند. پس اگر قصد ادامه تحصیل در این حوزه‌ها و بخصوص رشته‌های مهندسی را دارید می‌توانید با اطمینان این دانشگاه را انتخاب کنید. البته خوب است بدانید پذیرش در رشته‌ای مانند معماری احتمالاً چندان آسان نخواهد بود.

چرا چین و چرا دانشگاه تونگجی؟

study-in-china
study-in-china

شکی نیست که زندگی در یک کشور غریبه با مردمانی که زبان شما را نمی‌فهمند کار آسانی نخواهد بود. حتی اگر برای مدتی کوتاه باشد. پس باید کشور و دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید که ارزش دشواری‌ها و سختی‌های این مسیر را داشته باشد. قطعاً تعداد دانشگاه‌های خارجی که پذیرای دانشجویان بین الملل هستند، اندک نیست. اما برای انتخاب بهترین مقصد باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت که چین در اغلب این فاکتورها سربلند بوده است.

کشوری پیشرفته و معتبر را انتخاب کنید

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه تونگجی، یافتن فرصتی برای زندگی در یک کشور ابرقدرت و پیشرفته است که به زودی نبض جهان را در دست خواهد گرفت. بر کسی پوشیده نیست که چین روز به روز اعتبار بیشتری در کل دنیا به دست می‌آورد. می‌توان حدس زد داشتن مدرک تحصیلی از یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور، چه پیامدهای مثبتی به همراه دارد. تا جایی که برخی افراد از چین به عنوان یک نردبان برای رسیدن به بهترین جایگاه‌ها در بازارهای شغلی اروپا و آمریکا استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید به چه زبانی قرار است تحصیل کنید

دانشگاه تونگجی یا هر دانشگاه دیگر، فرقی ندارد. اگر نتوانید زبان مورد نیاز برای تحصیل را به خوبی یاد بگیرید، شانس خود را برای تحصیل خارج از کشور از دست می‌دهید. چین شرایطی فراهم کرده تا دانشجویان بین الملل بتوانند دوره‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی پشت سر بگذارند. این یک مزیت بزرگ برای افرادی است که با چالش یادگیری زبان روبرو هستند.

هزینه‌های تحصیل را سرسری نگیرید

متأسفانه امروزه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی آنقدر زیاد است که بسیاری از افراد علاقه‌مند، قید مهاجرت تحصیلی را می‌زنند. این در حالی است که در دانشگاه تونگجی و دیگر دانشگاه‌های معتبر چین، شهریه‌ها به شکلی در نظر گرفته می‌شوند که همه متقاضیان بتوانند از پس پرداخت آن بر بیایند. همین‌طور بورسیه‌های مختلفی که توسط دولت چین و مراکز خصوصی تعیین شده، از دیگر امکاناتی هستند که برای رفع چالش‌های اقتصادی دانشجویان، در نظر گرفته شده‌اند.

دانشگاهی را انتخاب کنید که تجهیزات و امکانات عالی داشته باشد

دانشگاهی که تجهیزات لازم برای تحصیل و پژوهش را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد، یک سر و گردن از دیگر دانشگاه‌ها بالا است. دانشگاه تونگجی با داشتن چندین و چند انستیتو و مرکز تحقیقاتی معتبر، آزمایشگاه‌های کلیدی و … شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان به تمام امکانات و تجهیزات دسترسی داشته باشند. البته به جز امکانات آموزشی، امکانات رفاهی نیز به طور کامل در دسترس دانشجویان است.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه تونگجی چین با ما تماس بگیرید

پذیرش در TJU

در حال حاضر هر ساله نزدیک به 3500 دانشجوی بین الملل از کشورهای گوناگون جهان در دانشگاه تونگجی چین پذیرش می‌شوند. دانشجویان می‌توانند از طریق سایت دانشگاه دوره‌های تحصیلی مختلف را که در مقاطع گوناگون و به زبان انگلیسی یا چینی ارائه می‌شوند، پیدا کنند و درخواست پذیرش خود را به صورت آنلاین ارسال نمایند. برای هر رشته و مقطع تحصیلی ددلاین مشخصی در نظر گرفته شده است و تنها به درخواست‌هایی ترتیب اثر داده می‌شوند که در همان ددلاین ارسال شده باشند. به طور معمول مهلت درخواست بدون بورسیه 1 دسامبر تا 10 می سال بعد و برای درخواست‌هایی که با بورسیه همراه هستند از 21 فوریه تا 10 می است.

از جمله مدارک لازم برای درخواست پذیرش در دانشگاه تونگجی چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نسخه کپی پاسپورت
 • ترجمه تأیید شده مدرک تحصیلی دوره قبلی
 • مدرک زبان HSK برای رشته‌های چینی زبان
 • طرح تحقیقی 800 کلمه‌ای به زبان چینی یا انگلیسی
 • گواهی سلامت فیزیکی (نهایتاً از شش ماه پیش)
 • گواهی پرداخت هزینه اپلای (600 یوان)
 • و …

درباره اقامت در خوابگاه

Tongji-University-dorm
Tongji-University-dorm

اگر تمام شرایط پذیرش در دانشگاه تونگجی چین را دارید اما نگران وضعیت اقامت خود هستید، یک پیشنهاد عالی پیش روی شماست و آن اقامت در خو.ابگاه‌های دانشجویی است. پردیس Siping دو ساختمان خوابگاهی را به دانشجویان بین الملل اختصاص داده است. هزینه اقامت در این خوابگاه‌ها از روزانه 50 تا 80 یوان، متغیر است. امکاناتی نظیر خط تلفن، حمام و سرویس بهداشتی، تخت خواب، اتاق مطالعه و … در این خوابگاه‌ها در دسترس هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه تونگجی چین

پیش از هر چیز باید بگوییم لازم نیست نگران شهریه تحصیل در دانشگاه TJU باشید. زیرا اولاً شهریه این دانشگاه بسیار مناسب است و دوماً امکان برخورداری از کمک هزینه‌های مختلف نیز وجود دارد. رشته‌های مختلف و مقاطع گوناگون هر کدام شهریه‌های متفاوتی دارند. با این حساب برای اطلاع دقیق از میزان هزینه‌ها بهترین راه مراجعه به سایت دانشگاه و بررسی پوزیشن‌های موجود است.

به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه تونگجی در مقطع کارشناسی از 24 هزار تا 60 هزار یوان در سال تفاوت دارد. در مقطع کارشناسی ارشد این عدد بین 22 هزار یوان تا 64 هزار یوان در سال و در مقطع دکتری بین 30 هزار تا 45 هزار یوان در سال است. رشته‌هایی مانند MBA و پزشکی هزینه‌های بالاتری نسبت به دیگر رشته‌ها دارند. همچنین تحصیل به زبان انگلیسی شهریه بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

چگونگی دریافت بورسیه تحصیلی

به جز شهریه دانشگاه تونگجی و هزینه خوابگاه، هزینه‌های دیگری مانند معاینات پزشکی، هزینه اپلای، خورد و خوراک و … نیز بر عهده شما خواهد بود. اگر فکر می‌کنید تأمین این هزینه‌ها برای شما دشوار است، می‌توانید درخواست بورسیه تحصیلی بدهید.

در چین بورسیه‌های مختلف مانند بورسیه دولتی، بورسیه استانی، بورسیه دانشگاه، بورسیه کنفوسیوس و … وجود دارند که هر کدام تحت شرایط و ضوابط خاصی، بخش یا تمام هزینه‌های دانشجویان بین الملل دانشگاه تونگجی و دیگر دانشگاه‌ها را تأمین می‌نمایند. می‌توانید با یک بررسی اجمالی بهترین بورسیه را انتخاب کرده و همزمان با اپلای دانشگاه، برای دریافت بورسیه نیز درخواست خود را ارائه دهید. خوشبختانه درصد زیادی از دانشجویان، بخصوص آن دسته از افراد که سوابق علمی خوبی دارند، موفق به دریافت کمک هزینه تحصیلی خواهند شد.

اخذ ویزای دانشجویی در دو هفته

study-in-Tongji-University
study-in-Tongji-University

پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه تونگجی می‌توانید برای گرفتن ویزا اقدام کنید و عازم چین شوید. اگر برای دوره‌های بلند مدت (حداقل شش ماه) پذیرش گرفته‌اید، باید برای ویزای X1 درخواست دهید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ این ویزا در سایت کنسولگری چین ذکر شده‌اند (پاسپورت، فرم درخواست ویزا، نامه پذیرش دانشگاه، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی سلامت پزشکی، تمکن مالی و …). در ادامه ویزای شما برای ورود به چین به عنوان دانشجوی دانشگاه تونگجی، طی مدت دو هفته صادر خواهد شد.

آیا دانشگاه تونگجی مورد تایید وزارت بهداشت میباشد؟

بله این دانشگاه کاملا مورد تایید وزارت بهداشت بوده و پس از امام تحصیل در صورت تمایل میتوانید به ایران برگردید

آیا میتوان در دانشگاه تونگجی رایگان تحصیل کرد؟

بله – این دانشگله دارای انواع مختلفی از بورسیه هاست که با توجه به شرایط دانشجو اعطا میشود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021