دانشگاه پزشکی تیانجین

دانشگاه پزشکی تیانجین یکی از دانشگاه‌های رده بالای چین است که بخصوص در حوزه پزشکی و درمان توانسته بسیار موفق عمل کند. تحصیل در این دانشگاه به شما کمک می‌کند با پرداخت هزینه‌ای بسیار مناسب، امکانات رفاهی و آموزشی بی‌نظیری را دریافت کنید. رتبه خوب این دانشگاه در میان هزاران دانشگاه مختلف در سراسر جهان آن را به یک گزینه خوب برای ادامه تحصیل در آسیا تبدیل کرده است.

tianjin-medical-university-in-china
tianjin-medical-university-in-china
شهر
شهر

تیانجین

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

12000

رنک جهانی
رنک جهانی

633

سال تاسیس
سال تاسیس

1951

اگر به شما بگوییم تنها چند قدم کوتاه تا رویای بزرگ کودکی‌تان، یعنی “پزشک شدن” فاصله دارید، چه احساسی پیدا خواهید کرد؟ در نگاه اول مسیر رسیدن به این رویا به نظر بسیار دشوار و البته پرهزینه می‌رسد. اما تحصیل در چین و تحصیل در یک دانشگاه رده بالای آسیایی، مانند دانشگاه پزشکی تیانجین (tianjin medical university) می‌تواند تمام تصورات شما را در این باره تغییر دهد. چین در سال‌های اخیر به خوبی ثابت کرده است می‌تواند بهترین مقصد برای تحصیل خارج کشور باشد. خصوصاً برای رشته‌های مرتبط با حوزه درمان و سلامت. پس اگر دوست دارید قدم در مسیر پزشکی، دندانپزشکی و … بگذارید، حتماً تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.

تحصیل پزشکی در چین، فرصتی عالی برای پیشرفت

tianjin-medical-university-Statue
tianjin-medical-university-Statue

دانشگاه پزشکی تیانجین تنها دانشگاهی نیست که در چین اقدام به پذیرش دانشجویان بین الملل در رشته‌های پزشکی و درمان می‌نماید. دانشگاه‌های معتبر بسیاری را در این کشور خواهید یافت که دوره‌های پزشکی، خصوصاً دوره کارشناسی پزشکی بالینی (MBBS) را به زبان انگلیسی به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. اما علت رواج روزافزون پزشکی و افزایش تقاضا برای تحصیل در این رشته در چین چیست؟

قبولی بدون آزمون

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل پزشکی (در مقطع کارشناسی) در دانشگاه پزشکی تیانجین و دیگر دانشگاه های چین، عدم نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی است. تنها کافیست نمرات قبلی شما، بخصوص در دروس تخصصی، بالاتر از حد متوسط باشد. در این صورت شانس بالایی برای پذیرش در رشته پرطرفدار پزشکی خواهید داشت.

بهره گیری از حمایت‌های دولت چین

دولت چین برنامه‌های ویژه‌ای برای حمایت از دانشجویان بین الملل دارد. این برنامه‌ها شامل دانشجویان بین الملل دانشگاه پزشکی تیانجین نیز می‌شود. بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های استثنایی، امکان اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی، ارائه بهترین امکانات رفاهی و … از جمله حمایت‌های دولت چین از دانشجویان خارجی به شمار می‌روند.

صرف کمترین هزینه برای تحصیل و زندگی

اگر مقایسه‌ای ساده میان شهریه پزشکی در چین و دانشگاه‌های مطرح غربی داشته باشید، متوجه می‌شوید چرا تحصیل در چین به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای دانشجویان سراسر دنیا به حساب می‌آید. در دانشگاه‌های معتبر چینی مانند دانشگاه پزشکی تیانجین، علاوه بر این که از بهترین امکانات و خدمات آموزشی بهره‌مند می‌شوید، هزینه بسیار مقرون به صرفه‌ای را برای تحصیل می‌پردازید. خصوصاً برای افرادی که به دلیل محدودیت‌های مالی قید تحصیل پزشکی را زده‌اند، این یک فرصت طلایی به حساب می‌آید.

با دانشگاه پزشکی تیانجین بیشتر آشنا شوید

این دانشگاه که به اختصار TMU نیز نامیده می‌شود در سال 1951 میلادی راه اندازی شده است. دانشگاه علوم پزشکی تیانجین یکی از اولین دانشگاه های چین است که به تأیید سازمان بهداشت جهانی رسیده است. با این حساب می‌توانید مطمئن باشید با مدرک این دانشگاه می‌توانید در کشورهای بسیاری در سراسر جهان مشغول به کار شوید.

دانشگاه پزشکی تیانجین یکی از اعضای پروژه 211 است و با برخورداری از حمایت‌های دولت چین توانسته روز به روز جایگاه بهتری در آسیا و جهان به دست آورد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مورد علاقه دانشجویان بین الملل به شمار می‌رود. زیرا نزدیک به 20 سال سابقه ارائه خدمات آموزشی در زمینه پزشکی به زبان انگلیسی دارد. دانشگاه TMU با مساحتی حدود 400 هزار متر مربع، از بیش از 9 هزار دانشجوی تمام وقت، در رشته‌ها و مقاطع گوناگون میزبانی می‌کند.

اعتبار و جایگاه دانشگاه پزشکی تیانجین در جهان

tianjin-medical-university-ranking
tianjin-medical-university-ranking

بررسی لیست بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2022 از نگاه CWUR نشان می‌دهد دانشگاه علوم پزشکی تیانجین در رتبه 633 جهان قرار دارد. این یعنی می‌توان روی این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین‌های آسیا و جهان حساب کرد.

چه رشته‌هایی در دانشگاه پزشکی تیانجین تدریس می‌شوند؟

دانشگاه علوم پزشکی تیانجین تمرکز ویژه خود را بر رشته‌های مرتبط با درمان و سلامت گذاشته است اما در دیگر حوزه‌ها، برای مثال علوم انسانی و هنر نیز فعالیت دارد. از جمله حوزه‌های ارائه شده در این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • توانبخشی
 • مهندسی پزشکی
 • سلامت عمومی
 • آزمایشگاه پزشکی
 • رادیولوژی
 • انکولوژی
 • اپتومتری
 • پزشکی پیشگیرانه
 • جراحی مغز و اعصاب
 • پزشکی اطفال
 • پزشکی اورژانس
 • ترکیب طب غربی و طب سنتی چینی
 • زبان و فرهنگ چینی
 • اقتصاد و مدیریت
 • فناوری و علوم
 • فلسفه
 • زیست شناسی
 • و …

آیا برای تحصیل در دانشگاه پزشکی تیانجین آشنایی با زبان چینی الزامی است؟

احتمالاً یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های تحصیل در یک کشور خارجی، آموختن زبان جدید است. خصوصاً وقتی این زبان جدید، زبان پیچیده چینی باشید، موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه پزشکی تیانجین به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. اما این بدان معنا نیست که شما بی‌نیاز از فراگیری زبان چینی خواهید بود. زیرا بخصوص برای رشته‌هایی مانند پزشکی باید با بیماران تعامل و ارتباط داشته باشید. این تعامل بدون داشتن دانشی نسبی از زبان چینی، تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل معمولاً در چارت درسی دو سال اول دانشگاه، زبان چینی نیز برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته می‌شود.

امکانات و خدمات دانشگاه TMU

tianjin-medical-university-building
tianjin-medical-university-building

یکی از مواردی که باعث می‌شود دانشگاه پزشکی تیانجین، گزینه‌ای عالی برای ادامه تحصیل باشد، امکانات و تجهیزات آموزشی و پژوهشی بی‌نظیر آن است. وجود کتابخانه‌ای با بیش از 500 هزار جلد کتاب و مجله دسترسی دانشجویان را به تمام منابع علمی به روز دنیا آسان کرده است. همچنین این دانشگاه با چندین و چند بیمارستان مجهز، همکاری نزدیک دارد و به این ترتیب دانشجویان می‌توانند در محیط‌های درمان به کارآموزی و کسب تجربه بپردازند.

یکی از دیگر از امکانات مهم دانشگاه پزشکی تیانجین، خوابگاه‌ها و اقامتگاه‌های دانشجویی است. دانشجویان بین الملل می‌توانند با اقامت در این خوابگاه‌ها با یک تیر دو نشان بزنند. اول این که از هزینه‌های اقامت و زندگی خود در چین تا حد بسیار زیادی بکاهند. دوم این که به راحتی به تمام امکانات رفاهی و آموزشی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. خوابگاه‌ها در قالب اتاق‌های تک نفره و چند نفره در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند و امکاناتی مانند تخت خواب، سیستم تهویه هوا، امکانات گرمایشی و سرمایشی، حمام، سرویس بهداشتی، میز مطالعه و … را شامل می‌شوند.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه پزشکی تیانجین با ما تماس بگیرید

شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه پزشکی تیانجین

دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه با توجه به نوع رشته و برنامه انتخابی، متفاوت هستند. برای مثال کارشناسی پزشکی معمولاً طی دوره‌ای 5 ساله و کارشناسی ارشد طی دوره‌های 7 یا 3 ساله ارائه می‌گردد. دوره دکتری نیز به طور معمول فرآیندی سه ساله دارد. خوب است بدانید در حال حاضر نزدیک به 1500 دانشجوی بین الملل از کشور جهان در دانشگاه TMU مشغول تحصیل هستند.

اگر می‌خواهید برای هر یک از دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه پزشکی تیانجین درخواست پذیرش دهید، باید شرایط و مدارک زیر را آماده نمایید:

 • محدودیت سنی 18 تا 30 سال برای کارشناسی و زیر 35 سال برای کارشناسی ارشد
 • محدودیت سنی زیر 45 سال برای دوره‌های دکتری
 • مدرک تحصیلی دوره قبلی
 • نمرات قابل قبول در دروس ریاضی، زیست شناسی، ریاضیات و شیمی
 • گواهی رسمی سلامت پزشکی
 • مدرک زبان انگلیسی یا چینی بنابر درخواست دانشگاه
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد

برآوردی از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی تیانجین

tianjin-medical-university-outlook
tianjin-medical-university-outlook

برای تحصیل در دانشگاه پزشکی تیانجین باید خود را برای هزینه‌های گوناگون تحصیل و زندگی در چین آماده سازید. مهم‌ترین بخش این هزینه‌ها، شهریه دانشگاه و اجاره اقامتگاه است. اما هزینه‌های دیگری را نیز باید در محاسبات خود در نظر بگیرید. در ادامه به طور تقریبی برآوردی از کلیه هزینه‌ها بیان خواهد شد:

 • شهریه دوره کارشناسی: 41 هزار یوان در سال
 • شهریه دوره کارشناسی ارشد: 45 هزار یوان در سال
 • هزینه دوره دکتری: 48 هزار یوان در سال
 • ثبت نام دانشگاه پزشکی تیانجین (تنها برای ترم اول الزامی است): 800 یوان
 • معاینات فیزیکی (تنها برای سال اول الزامی است): 600 یوان
 • هزینه مجوز اقامت: 450 یوان در سال
 • هزینه خوابگاه: 840 یوان در ماه برای یک تخت خواب

لازم است بدانید خوابگاه‌هایی که در اختیار دانشجویان بین الملل قرار می‌گیرند معمولاً دو تخته هستند. با این حساب هزینه یک واحد کامل دو تخته برابر با 1680 یوان در ماه است. همچنین توجه داشته باشید میزان شهریه‌ها ممکن است با توجه به رشته انتخابی شما متفاوت باشد. بهتر است برای بررسی دقیق‌تر به وب‌سایت رسمی دانشگاه پزشکی تیانجین مراجعه کنید.

بورسیه‌های در دسترس برای دانشجویان بین الملل

اگر فکر می‌کنید تأمین هزینه‌هایی که در بخش قبل عنوان شد برای شما مشکل آفرین است، می‌توانید از بورسیه‌هایی که برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته می‌شود کمک بگیرید. دانشگاه پزشکی تیانجین انواع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های جزئی و کامل را به دانشجویان ارائه می‌دهد. همچنین به عنوان یک دانشجوی بین الملل در چین می‌توانید از بورسیه دولت مرکزی چین یا بورسیه دولت محلی نیز استفاده کنید. بدین منظور لازم است ابتدا با مطالعه انواع بورسیه‌ها مناسب‌ترین آن‌ها را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. زیرا نمی‌توانید به طور همزمان برای چند بورسیه درخواست دهید. سپس مدارک مورد نیاز را کامل کرده و ارسال نمایید. اگر سوابق تحصیلی و پژوهشی خوبی داشته باشید شانس شما برای تأیید بورسیه بالا خواهد بود.

بورسیه‌ها در ابتدا اغلب یک ساله هستند. اما در ادامه با توجه به نمرات و شرایط دانشجو ممکن است تمدید شوند.

دریافت ویزا و سفر به چین

visa-process-for-china
visa-process-for-china

پس از ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه پزشکی تیانجین و اقدام برای دریافت بورسیه، باید منتظر پاسخ بمانید. دریافت نامه پذیرش کلید اصلی دریافت ویزای دانشجویی است. البته برای اخذ ویزا به مدارک دیگری از جمله تمکن مالی، فرم تکمیل شده درخواست ویزا، گواهی عدم سوء پیشینه، پاسپورت معتبر و … نیز نیاز خواهید داشت. اگر قرار است بیشتر از شش ماه در چین تحصیل کنید باید ویزایی با نام ویزای X1 دریافت کنید که معمولاً در عرض حداکثر 2 هفته صادر می‌گردد. پس از آن تنها باید بلیطی به مقصد چین خریداری کرده و عازم سفر شوید.

آیا دانشگاه پزشکی تیانجین چین مورد تایید وزارت بهداشت میباشد؟

بله – این دانشگاه کاملا مورد تایید وزارت بهداشت بوده و پس از فارق التحصیلی براحتی میتونین برگردین ایران

آیا در دانشگاه پزشکی تیانجین چین میتوان رایگان تحصیل کرد؟

بله – این دانشگاه دارای انواع مختلفی از بورسیه هاست که به افراد دارای شرایط خاص اعطا میشود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021