دانشگاه تیانجین چین

اگر می‌خواهید یک دانشگاه قابل اعتماد را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، بدون شک دانشگاه تیانجین چین یکی از بهترین گزینه‌ها پیش روی شماست. این دانشگاه یکی از 400 دانشگاه برتر در جهان به حساب می‌آید که در بسیاری از رشته‌ها اعتباری جهانی دارد. امکان تحصیل به زبان انگلیسی، شهریه مقرون به صرفه، امکانات و تجهیزات بی‌نقص و … از جمله ویژگی‌های مثبت این دانشگاه برتر آسیایی هستند.

tianjin-university
tianjin-university
شهر
شهر

تیانجین

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

27000

رنک جهانی
رنک جهانی

334

سال تاسیس
سال تاسیس

1895

یکی از دانشگاه‌های باسابقه و قدیمی چین که توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور پایه گذاری شده، دانشگاه تیانجین است. این دانشگاه اولین دانشگاه مدرن چین به حساب می‌آید و امروزه به عنوان یکی از دانشگاه‌های جامع کلیدی و عضو پروژه 211 دولت چین شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید برای ادامه تحصیل یک دانشگاه معتبر را انتخاب کنید که مدرک آن در تمام جهان اعتبار داشته باشد، تحصیل در چین و تحصیل در دانشگاه بزرگ تیانجین یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

در این مطلب تمام اطلاعاتی را که لازم است درباره دانشگاه تیانجین چین بدانید تا بتوانید با اطمینان تصمیم بگیرید در اختیارتان خواهیم گذاشت. در ادامه نیز مسیر اخذ پذیرش و گرفتن ویزای دانشجویی چین را برای شما روشن خواهیم کرد. پس اگر در فکر تحصیل خارج از کشور، خصوصاً در یک کشور آسیایی پیشرفته هستید، حتماً تا پایان همراه ما بمانید.

درباره دانشگاه تیانجین چقدر می‌دانید؟

همان‌طور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین‌ها در چین به حساب می‌آید. زیرا قدمت آن به سال 1895 باز می‌گردد. طی بیش از 120 سال، بیشتر از 100 هزار دانشجو در رشته‌های مختلف از دانشگاه معتبر تیانجین فارغ التحصیل شده‌اند. در حال حاضر نیز این دانشگاه یکی از مراکز آموزش عالی تراز اول در چین به حساب می‌آید که در سطح جهانی نیز بسیار شناخته شده است.

در حال حاضر نزدیک به 20 هزار دانشجوی کارشناسی، بیش از 12 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و بیش از 4 هزار و 500 دانشجوی دکتری در دانشگاه تیانجین چین مشغول تحصیل هستند. از کل این تعداد، تقریباً 2 هزار دانشجو از کشورهای مختلف جهان این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند.

اعتبار و رتبه دانشگاه در سطح جهانی

tianjin-university-outview
tianjin-university-outview

بدون شک یکی از مهم‌ترین مواردی که باید قبل یا انتخاب قطعی یک دانشگاه برای ادامه تحصیل، بررسی شود رتبه و جایگاه آن در رده بندی‌های معتبر جهانی است. بدین منظور در این بخش ابتدا به بررسی رتبه دانشگاه تیانجین چین در رده بندی QS در سال 2022 خواهیم پرداخت.

بر اساس این رده بندی، مرکز آموزش عالی تیانجین، در جایگاه 334 جهانی و 16 ملی قرار می‌گیرد که جایگاهی فوق العاده است. همچنین در رده بندی Times در سال 2022، دانشگاه بزرگ تیانجین رتبه 401-500 در دنیا را به دست آورده است. این رتبه‌ها نشان می‌دهد می‌توانید با خیالی آسوده و بدون نگرانی این دانشگاه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نمایید.

آشنایی با رشته‌ها و دانشکده‌های دانشگاه تیانجین چین

این دانشگاه در مجموع 68 برنامه تحصیلی کارشناسی، 39 برنامه کارشناسی ارشد، 29 برنامه دکتری و 25 برنامه پست دکتری دارد. این رشته‌ها و برنامه‌ها در قالب دانشکده‌های زیر ارائه می‌گردند:

 • فناوری و مهندسی شیمی
 • معماری
 • علوم سیستم زمین
 • مهندسی عمران
 • علوم و مهندسی محیط زیست
 • مهندسی الکترونیک و اطلاعات
 • آموزش
 • زبان و ادبیات خارجی
 • علوم زندگی
 • حقوق
 • آموزش بین الملل
 • هوش و محاسبات
 • ریاضیات
 • مدیریت و اقتصاد
 • علوم و تکنولوژی دریایی
 • علوم و مهندسی مواد
 • میکروالکترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • علوم و فناوری دارویی
 • مهندسی ابزار دقیق و اپتوالکترونیک
 • علوم
 • مؤسسه بین المللی مهندسی تیانجین

خوب است بدانید دانشگاه تیانجین چین به طور خاص در رشته‌هایی مانند علوم پلیمر، سوخت و انرژی، علوم و فناوری نانو، مهندسی شیمی، شیمی فیزیک، مهندسی مکانیک، فیزیک ماده متراکم، شیمی، مهندسی  عمران و … به رتبه‌های جهانی بسیار خوبی (زیر 300) دست یافته است. با این حساب اگر علاقه‌مند به هر یک از این حوزه‌ها هستید این دانشگاه می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

چند دلیل برای انتخاب دانشگاه تیانجین چین

tianjin-university-campus
tianjin-university-campus

احتمالاً تا همین جا نیز متوجه شده‌اید این دانشگاه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ادامه تحصیلی است. با این حال برخی از دیگر مزایای تحصیل در مرکز آموزش عالی تیانجین را نیز در ادامه بیان خواهیم کرد.

سیستم آموزشی عالی

در سال‌های اخیر کشور چین تمام تلاش و هوشمندی خود را به کار بسته تا با یک برنامه ریزی هدفمند سیستم آموزشی خود را ارتقاء بخشد که اتفاقاً در این زمینه موفق بوده است. زیرا امروزه دانشگاه های چین، از جمله دانشگاه تیانجین در زمره بهترین دانشگاه‌های آسیا و جهان قرار می‌گیرند. خصوصاً در مرکز آموزش عالی چین شما بهترین برنامه‌های آموزشی و برجسته‌ترین اساتید را در اختیار خواهید داشت و می‌توانید تحت حمایت این سیستم به روز و پیشرفته، به سطوح بالای علمی در جهان دست پیدا کنید.

تجهیزات آموزشی و پژوهشی بی‌نقص

در دانشگاه تیانجین چین دانشجویان و اساتید به 4 آزمایشگاه کلیدی ملی، 4 دانشگاه مهندسی ملی، یک مرکز تحقیقاتی تکنولوژی و مهندسی ملی و یک مرکز پژوهشی مهندسی ملی دسترسی دارند و می‌توانند از امکانات این مراکز برای پیشبرد اهداف درسی و پژوهشی خود بهره ببرند. همچنین فستیوال‌های مرتبط با علم و تکنولوژی که در این دانشگاه برگزار می‌شوند فرصت خوبی را برای فعالیت‌های خارج کلاس درس مهیا می‌سازند.

امکانات رفاهی و فرهنگی دانشگاه تیانجین

یکی دیگر از مزایای تحصیل در این دانشگاه بهره‌مندی از امکانات رفاهی و فرهنگی مختلفی است که برای دانشجویان تدارک دیده می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت در این دانشگاه علاوه بر تحصیل و پژوهش، شرکت در فعالیت‌های ورزشی یا اجتماعی نیز اهمیت و ارزش ویژه‌ای دارد. گواه این ادعا فستیوال‌های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی و سمینارها و برنامه‌های اجتماعی است که هر ساله در دانشگاه برگزار می‌شوند.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه تیانجین با ما تماس بگیرید

برای تحصیل در دانشگاه تیانجین چین، باید چه زبانی را بدانیم؟

english-language
english-language

سیاست‌های دولت چین در سال‌های اخیر در جهت جذب دانشجویان نخبه از سراسر جهان بوده است. به همین دلیل دانشگاه‌های این کشور شرایطی را فراهم کرده‌اند تا دانشجویان بدون نیاز به دانش زبان چینی نیز بتوانند در دوره‌های تحصیلی مختلف شرکت کنند.

دانشگاه تیانجین نیز از این قاعده پیروی می‌کند. کافیست رشته و مقطع انتخابی خود را در سایت دانشگاه جستجو کنید یا با پرس و جو از بخش بین الملل، درباره شرایط پذیرش آن آگاهی کافی کسب کنید. بسیاری از دوره‌ها برای دانشجویان بین الملل به زبان انگلیسی و برخی به زبان چینی ارائه می‌شوند. اگر خواستار شرکت در دوره‌های انگلیسی زبان باشید باید مدرک آیلتس یا تافل با حداقل نمره‌‎ای که دانشگاه تیانجین مشخص کرده است ارائه دهید. در غیر اینصورت ارائه مدرک HSK در سطح 4 یا 5 برای زبان چینی الزامی است.

هزینه تحصیل در دانشگاه برتر تیانجین چقدر است؟

حق دارید اگر نگران هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین باشید. حتی اگر دانشگاه تیانجین بهترین دانشگاه جهان باشد، به شرطی برای شما مناسب است که بتوانید از پس پرداخت هزینه‌های آن بر بیایید. خوشبختانه کشور چین در این زمینه نیز به نفع دانشجویان بین الملل عمل کرده است. اگر مقایسه‌ای بین شهریه دانشگاه‌های غربی و دانشگاه های چینی داشته باشید متوجه می‌شوید هزینه تحصیل در چین بسیار کمتر از کشورهای اروپایی و آمریکایی است. این در حالی است که کیفیت خدمات آموزشی در دانشگاهی مانند دانشگاه تیانجین چین، دست کمی از دانشگاه‌های برتر غربی ندارد.

شهریه دانشگاه با توجه به رشته‌های تحصیلی و مقطع مورد نظر، تفاوت دارد. با این حساب نمی‌تواند مقداری معین برای آن در نظر گرفت. اما به طور حدودی می‌توان روی اعداد زیر حساب کرد:

 • کارشناسی: 16 هزار تا 26 هزار یوان در سال
 • کارشناسی ارشد: 24 هزار تا 39 هزار یوان در سال
 • دکتری: 33 هزار تا 39 هزار یوان در سال

سایر هزینه‌ها

باید در نظر بگیرید شهریه دانشگاه تیانجین، تنها هزینه‌ای نیست که باید برای تحصیل در چین بپردازید. هزینه اقامت در خوابگاه (روزانه 58 تا 140 یوان برای اتاق‌های تک نفره و دونفره)، معاینات فیزیکی (600 یوان)، تمدید سالیانه مجوز اقامت (450 یوان)، هزینه اپلای (420 یوان)، هزینه خوراک و رفت و آمد، هزینه کتاب و … از دیگر هزینه‌هایی است که باید در نظر بگیرید. البته خوشبختانه زندگی در شهر تیانجین به عنوان یک شهر معمولی، هزینه‌ای به مراتب کمتر از شهرهای بزرگ مانند شانگهای یا پکن دارد. از این جهت نیز تحصیل در دانشگاه تیانجین می‌تواند گزینه‌ای عالی و هوشمندانه به شمار رود.

برای تأمین هزینه‌ها، فاند تحصیلی بگیرید

tianjin-university-in-winter
tianjin-university-in-winter

کشور چین معروف است به بورسیه‌های تحصیلی بی‌نظیر و متعدد. یکی از دلایلی که باعث شده است بسیاری از دانشجویان از نقاط مختلف جهان چین را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند، همین بورسیه‌ها هستند. دانشجویان بین الملل دانشگاه تیانجین و دیگر دانشگاه های چین این فرصت را دارند تا یکی از چندین نوع بورسیه کامل یا جزئی این کشور را دریافت کنند. البته بورسیه تحصیلی چین به “تمام” دانشجویان تعلق نمی‌گیرد. اما درصد بسیار زیادی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

این بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند و توسط سازمان‌ها و منابع گوناگون تأمین می‌شوند. معروف‌ترین بورسیه، بورسیه CGS یا بورسیه دولت مرکزی چین است. هر ساله چندصد دانشجوی خارجی از دانشگاه تیانجین و دیگر دانشگاه‌ها، به کمک این بورسیه در چین مشغول به تحصیل می‌شوند. بورسیه دولت مرکزی به اغلب دانشگاه‌ها تعلق می‌گیرد و تمام هزینه‌ها از شهریه و خوابگاه گرفته تا هزینه ماهانه زندگی را پوشش می‌دهد. علاوه بر آن، بورسیه تحصیلی دانشگاه، بورسیه دولت استانی، بورسیه مؤسسه کنفوسیوس و بورسیه سازمان‌ها و انجمن‌های خصوصی، از دیگر کمک هزینه‌های ارائه شده به دانشجویان بین الملل به شمار می‌روند. اگر سوابق علمی و پژوهشی خوبی داشته باشید شانس شما برای دریافت یکی از این بورسیه‌ها بالا خواهد بود.

شرایط و مدارک لازم جهت اپلای برای دانشگاه تیانجین چین

apply-for-tianjin-university
apply-for-tianjin-university

بدون شک بهترین منبع برای آگاهی یافتن از مدارک رجوع به سایت رسمی دانشگاه است. با این حال لیستی مختصر از مهم‌ترین مدارک لازم برای پذیرش را در ادامه ارائه خواهیم داد:

 • کپی پاسپورت
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات دوره قبل
 • مدرک زبان معتبر
 • طرح یا پروپوزال تحقیقی برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی
 • فرم تکمیل شده پذیرش دانشگاه تیانجین
 • و …

برای ارسال درخواست پذیرش لازم است تا قبل از 30 ام ماه می هر سال اقدام نمایید. پس از آن معمولاً طی زمانی حدوداً 10 روزه پاسخ اپلای را دریافت خواهید کرد. اگر موفق شوید نامه پذیرش دانشگاه را اخذ نمایید، می‌توانید برای گرفتن ویزای دانشجویی چین اقدام کنید. این ویزا برای اقامت بیشتر از 6 ماه، به ویزای X1 شهرت دارد و در مدت زمانی کوتاه، حداکثر دو هفته، صادر می‌گردد.

آیا دانشگاه تیانجین مورد تایید وزارت بهداشت میباشد؟

بله این دانشگاه کاملا مورد تایید وزارت بهداشت بوده و پس از امام تحصیل در صورت تمایل میتوانید به ایران برگردید

آیا میتوان در دانشگاه تیانجین رایگان تحصیل کرد؟

بله – این دانشگله دارای انواع مختلفی از بورسیه هاست که با توجه به شرایط دانشجو اعطا میشود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021