دانشگاه چاینا مدیکال(CMU)

دانشگاه چاینا مدیکال که یکی از ده دانشگاه پزشکی برتر چین است، در سال‌های اخیر دانشجویان بین الملل بسیاری را برای تحصیل در رشته پزشکی عمومی و دندانپزشکی عمومی می‌پذیرد.

دانشگاه چاینا مدیکال

شهر
شهر

شنیانگ

تعداد دانشجو

30000

رنک دانشگاهی

787

آدرس وبسایت

آدرس وبسایت

اگر حوصله خواندن مقاله را ندارین به پادکست دانشگاه چاینا مدیکال گوش کنین

دانشگاه چاینا مدیکال یکی از معتبرترین دانشگاه‌های تحصیلات پزشکی در چین است که در شهر شنیانگ قرار دارد. مراکز آموزش عالی چین در سال‌های اخیر، اعتبار بیشتری یافته‌اند تا جایی که به یکی از مقاصد مهاجرت برای دانشجویان تبدیل شده‌اند. این دانشگاه نیز از جمله برترین مراکز آموزش عالی چین به شمار می‌رود. اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به کشوری آسیایی هستید و می‌خواهید در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهید، پیشنهاد می‌کنیم روی دانشگاه چاینا مدیکال چین نیز حساب کنید. در ادامه شما را با این دانشگاه و جزئیات تحصیل در آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

اولین دانشکده تخصصی پزشکی در چین

کمپ اصلی دانشگاه چاینا مدیکال

دانشگاه چاینا مدیکال یا CMU را می‌توان اولین دانشکده تخصصی پزشکی در چین دانست که توسط حزب کمونیست راه‌اندازی شد. مدرسه پزشکی که پیش از آن وجود داشت، در سال 1931 و در استان جیانگشی تأسیس شده بود که به عنوان دانشکده پزشکی ارتش سرخ کارگران و دهقانان شناخته می‌شود. بعداً به دنبال نقل مکان ارتش سرخ، این دانشکده یا مدرسه پزشکی نیز به شانبی منتقل شد. در سال 1940 میلادی به پیشنهاد رفیق مائو زدونگ و با تأیید کمیته مرکزی حزب چپین، این مدرسه به دانشگاه پزشکی چین (دانشگاه چاینا مدیکال) تغییر نام یافت.

در سال‌های بعد، این دانشگاه بارها به دستور ارتش چین جابجا شد. در سال 1946 به شمال شرق چین یعنی استان هیلونگ جیانگ و شهر هگانگ کنونی انتقال یافت و دو سال بعد به دستور ارتش، به شهر شنیانگ منتقل شد. در سال 1948 دانشگاه پزشکی چین دو کالج پزشکی منچوری جنوبی و کالج موکدن را جذب کرد و در واقع مجموعه‌ای واحد به نام دانشگاه چاینا مدیکال تشکیل داد.

خوب است بدانید تاریخ اولیه تأسیس کالج پزشکی منچوری جنوبی که بعدها نام کالج پزشکی شنیانگ روی آن گذاشته شد به سال 1911 باز می‌گردد. قدمت کالج پزشکی موکدن نیز به سال 1892 می‌رسد که در حوالی سال‌های 1911 و 1912 به طور رسمی به عنوان کالج پزشکی موکدن شناخته شد (موکدن نام قبلی شهر شنیانگ کنونی است.)

اعتبار و رتبه دانشگاه

در حال حاضر این دانشگاه به عنوان یکی از ده دانشگاه برتر کشور چین در زمینه پزشکی شناخته می‌شود. همچنین در رتبه بندی جهانی آمریکا در خصوص بهترین دانشگاه در زمینه پزشکی بالینی، این دانشگاه رتبه 55 در آسیا و 345 در جهان را کسب کرده است. همچنین در میان لیست CWUR، در جایگاه 785 قرار دارد.

از سال 1987، برنامه آموزشی پزشکی عمومی دانشگاه چاینا مدیکال که با عنوان MBBS شناخته می‌شود، به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌گردد. به همین دلیل توانسته دانشجویان بین المللی بسیاری را پذیرا باشد. در حال حاضر حدود 700 استاد در دانشگاه پزشکی چاینا مدیکال مشغول تدریس هستند.

همچنین خوب است بدانید این دانشگاه دارای سه بیمارستان وابسته است که از جمله مدرن‌ترین بیمارستان‌های چین به شمار می‌روند. یکی از این سه بیمارستان، بیمارستان شنگ جینگ است که در حوزه تخصصی زنان و زایمان، شهرت بسیاری دارد. دانشجویانی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند دوران کارآموزی خود را در این سه بیمارستان پشت سر می‌گذارند.

دانشگاه چاینا مدیکال در کجا واقع شده

shenyang-city

این مرکز آموزش عالی معتبر در استان لیائونینگ چین (شمال شرقی این کشور) و همان‌طور که در ابتدای متن گفتیم، در شهر شنیانگ واقع شده است. اگر قصد دارید برای پذیرش در این دانشگاه اقدام کنید، ابتدا باید با محلی که قرار است در آن زندگی کنید و مشغول به تحصیل شوید آشنا شوید. با این حساب این بخش از مطلب را به توضیحی مختصر درباره شهر شنیانگ چین خواهیم پرداخت. سپس در بخش‌های بعد مفصلاً درباره شرایط تحصیل در دانشگاه چاینا مدیکال صحبت خواهیم کرد.

شنیانگ مرکز استان لیائونینگ است که بیش از 42 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. این شهر به عنوان یک شهر صنعتی شناخته می‌شود زیرا بزرگ‌ترین کارخانه‌های نظامی و خودروسازی در آن قرار دارند. اما علاوه بر این فضای سبز و پارک‌های بسیاری نیز در شنیانگ دیده می‌شوند که چهره زیبایی به این شهر می‌بخشند.

شنیانگ تابستان‌هایی گرم و مرطوب و در مقابل زمستان‌هایی خشک و سرد دارد. به عبارتی در این شهر فصل‌ها کاملاً با هم متمایز هستند. کاخ سلطنتی شنیانگ، مجسمه مائو تسه تونگ، باغ وحش شنیانگ و … از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر هستند.

دانشکده بین الملل دانشگاه چاینا مدیکال چین

هر چند پذیرش دانشجویان خارجی از سال‌ها قبل در این دانشگاه انجام می‌شد، اما دانشکده بین الملل آن به طور رسمی در سال 2010 تأسیس شد و آغاز به کار نمود. با توجه به کیفیت آموزش در این دانشگاه، سال به سال متقاضیان تحصیل در آن افزایش می‌یابد. می‌توان گفت تاریخ اولین پذیرش دانشجویان بین المللی که در دانشگاه چاینا مدیکال مشغول به تحصیلی شدند، به سال 1976 باز می‌گردد.

اما بعد با ایجاد امکان تحصیل به رشته انگلیسی، تعداد دانشجویان بیشتر و بیشتر شد تا جایی که در حال حاضر حدود بیش از 1000 دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و از کشورهای مختلف، حدود 70 کشور، برای پذیرش در این مجموعه درخواست داده‌اند. ایران، آلمان، آمریکا، ژاپن، هلند، استرالیا و … از جمله این کشورها هستند.

دپارتمان دندانپزشکی این دانشگاه نیز از سال 2018 شروع به پذیرش دانشجویان بین الملل کرده است. از آن‌جایی که دانشگاه چاینا مدیکال، جزء اولین دانشگاه‌های چینی است که در رشته پزشکی دانشجوی خارجی پذیرفته است، طرفداران زیادی بین متقاضیان تحصیل در این رشته دارد.

امکانات دانشگاه چاینا مدیکال برای دانشجویان بین الملل

china-medical-university-yard

اگر در فکر اخذ پذیرش پزشکی از این دانشگاه هستید، خوب است درباره امکانات درسی و زندگی که برای دانشجویان خارجی در این مجموعه در نظر گرفته شده است نیز بیشتر بدانید.

 • کتابخانه

کتابخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک دانشگاه است که می‌تواند بخشی از اعتبار آن به شمار رود. در دانشگاه چاینا مدیکال، یک کتابخانه بزرگ در زمینه علم پزشکی با جدیدترین کتاب‌ها وجود دارد که می‌تواند نیاز دانشجویان را به منابع مطالعاتی روز دنیا برطرف سازد. همچنین در بخش کلاس‌ها، کتابخانه‌ای کوچک‌تر در نظر گرفته شده است تا دانشجویان بتوانند برای مطالعه منابع درسی معمول خود به آن مراجعه کنند.

 • خوابگاه
خوابگاه دانشگاه چاینا مدیکال

یکی از امکانات بسیار خوبی که دانشگاه چاینا مدیکال در اختیار دانشجویان بین الملل قرار می‌دهد، خوابگاه است. به طور کلی سه مجموعه خوابگاهی در این دانشگاه برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است. برخی خوابگاه‌ها اتاق‌های تک‌نفره و برخی دونفره دارند. در هر اتاق حداقل امکانات و وسایل مورد نیاز برای یک زندگی دانشجویی فراهم شده است، از جمله تخت خواب، میز مطالعه، کمد شخصی، سرویس بهداشتی، حمام و … دانشجویان برای پخت و پز می‌توانند از آشپزخانه مشترک خوابگاه در هر طبقه استفاده کنند. همچنین اتاقی مخصوص شستن لباس‌ها و مجهز به ماشین لباس شویی برای دانشجویان خوابگاهی در نظر گرفته شده است.

 • آزمایشگاه
آزمایشگاه دانشگاه چاینا مدیکال

بدون شک یک دانشگاه پزشکی باید بهترین و مجهزترین آزمایشگاه‌ها را داشته باشد و دانشگاه چاینا مدیکال از این نظر، دانشگاهی کاملاً مجهز و به روز محسوب می‌شود. بیش از 600 آزمایشگاه مختلف در این مجموعه وجود دارد. علاوه بر آن مراکزی مانند سالن تشریح، مرکز مهارت‌های بالینی پیشرفته و … نیز برای استفاده دانشجویان ایجاد شده است

 • مراکز درمانی و بیمارستانی

در بخش‌های قبل نیز گفته شد که این دانشگاه دارای سه بیمارستان عمومی وابسته است. همچنین دو بیمارستان تخصصی نیز تحت نظر آن مشغول به فعالیت هستند. بیمارستان اول دانشگاه پزشکی چاینا مدیکال به عنوان هفدهمین بیمارستان برتر چین شناخته می‌شود. همچنین بیمارستان تخصصی دندانپزشکی این دانشگاه، در چین رتبه نهم را دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه چاینا مدیکال (CMU)

RMB

تحصیل در این دانشگاه مشروط به پرداخت شهریه است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی عمومی و همچنین دندانپزشکی عمومی سالیانه معادل 40 هزار یوان در نظر گرفته شده است. اگر بخواهید از امکانات خوابگاه نیز استفاده کنید، باید هزینه‌ای جداگانه با توجه به نوع اتاق بپردازید. برای مثال هزینه اتاق یک نفره حدود 7 هزار و پانصد یوان در سال است.

دروسی که باید در رشته پزشکی دانشگاه CMU پشت سر بگذارید

شاید دوست داشته باشید بدانید با تحصیل در این دانشگاه و در رشته پزشکی قرار است چه دروسی را مطالعه کنید. در ادامه لیستی از دروس پزشکی عمومی دانشگاه چاینا مدیکال آورده شده است:

 • روانشناسی، روانپزشکی، مغز و اعصاب
 • بیوشیمی، زیست شناسی سلولی، بهداشت، آمار زیستی
 • زنان و زایمان، بافت شناسی، جنین شناسی
 • آناتومی انسانی، آناتومی منطقه‌ای، سم شناسی، پزشکی قانونی
 • اطفال، دندانپزشکی، عفونی، داخلی، علوم تشخیصی
 • جراحی، جراحی مغز و اعصاب، جراحی پایه
 • فیزیولوژی، فیزیولوژی مسیر، آسیب شناسی، میکروب شناسی، ژنتیک
 • دندان پزشکی، چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی، پوست، پزشکی هسته‌ای
 • داروسازی، داروسازی بالینی
 • دامپزشکی
 • اخلاق پزشکی، پزشکی اجتماعی
 • طب سنتی چینی

برای اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه چاینا مدیکال با متخصصان ما تماس بگیرید

برای اخذ پذیرش از دانشگاه چاینا مدیکال به چه مدارکی نیاز دارید؟

documents

اگر تصمیم دارید برای تحصیل در رشته پزشکی عمومی MBBS یا دندانپزشکی عمومی در چاینا مدیکال اقدام کنید، لازم است مدارک زیر را آماد نمایید:

 • گواهی تمکن مالی با توجه به درخواست سفارت
 • مدرک دیپلم 12 ساله
 • اگر مدرک دیپلم شما 11 ساله است، باید مدرک پیش دانشگاهی با معدل 16 به بالا را نیز ارائه دهید.
 • مدرک زبان با توجه به درخواست دانشگاه
 • مدارک هویتی
 • انگیزه نامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • فرم تکمیل شده QW202

مدارکی که ذکر شد هم برای درخواست پذیرش و اخذ ویزا لازم هستند. البته نیاز به مدارک دیگری نیز هست که با مراجعه به موسسه اوستا میتوانید دریافت کنین

 • نکته 1 : برای پذیرش در این دانشگاه لازم است ابتدا در مصاحبه آنلاین شرکت نمایید. که تمام سولات در اختیار موسسه بوده و قبل از ازمون اصلی مشاوران موسسه اوستا کاملا راهنماییتون خواهند کرد.
 • نکته 2: معمولاً سن پذیرش در رشته پزشکی این دانشگاه، زیر 30 سال است. (وبسایت دانشگاه)

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در چین و دلایل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل از مطالب سایت ما بازدید نمایید و یا با شماره 02128424824 تماس حاصل فرمایید.

سوالات پرتکرار

آیا دانشگاه چاینا مدیکال مورد تایید ایران میباشد؟

بله- از سال 2017 به بعد این دانشگاه در لیست مورد تایید وزارت بهداشت بوده البته ازآنجایی که این لیست هر ساله تغییر میکند بهتر است قبل از اقدام جهت اخذ پذیرش از این دانشگاه آخرین لیست وزارت بهداشت رو چک کنین.

آیا نیاز به مدرک زبان هست؟

خیر- اگر با موسسه ما اقدام کنین بدون نیاز به مدرک زبان براتون پذیرش میگیریم.

آیا میتونیم پس از فارق التحصیلی به کشور های دیگه مهاجرت کنیم؟

بله- این دانشگاه مورد تایید کشور های اروپایی بوده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021