دانشگاه جنوب مرکزی

برای ادامه تحصیل در چین، دانشگاه جنوب مرکزی یکی از بهترین گزینه‌هاست. شهریه مناسب این دانشگاه، امکان استفاده از بورسیه، ارائه دروس به زبان انگلیسی و چینی، امکان دریافت بورسیه و … از جمله مزایای تحصیل در این دانشگاه است.

csu-main-gate
csu-main-gate
شهر
شهر

چانشا

تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

58000

رنک دانشگاهی
رنک دانشگاهی

351-400

سال تاسیس
سال تاسیس

1914

اگر حوصله خواندن متن مقاله را ندارید مینوانید به پادکست خلاصه متن این مقاله گوش کنید.

دانشگاه جنوب مرکزی (Central South University)، یکی از ده‌ها دانشگاه چینی است که به عنوان یک دانشگاه برتر و قابل اعتماد شناخته می‌شود. با توجه به پیشرفت‌های اخیر کشور چین در زمینه تحصیل و آموزش، روز به روز به تعداد دانشجویان خارجی که این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌‎کنند و می خواهند با تحصیل در چین آینده خود را تضمین کنند، افزوده می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌های چین در رتبه بندی‌های معتبر جهانی نیز جایگاه بسیار خوبی به دست آورده‌اند. به همین دلیل توجه افراد زیادی به دانشگاه‌های این کشور، از جمله دانشگاه جنوب مرکزی، جلب می‌شود.

واقعیت این است که دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی تنها گزینه پیش رو برای تحصیل خارج از کشور نیستند. بخصوص با وجود افزایش هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشورهای غربی یا آمریکایی، می‌توان روی بسیاری از دانشگاه‌های شرقی نیز، خصوصاً دانشگاه های چین، برای ادامه تحصیل حساب کرد.

درباره دانشگاه جنوب مرکزی چین چقدر می‌دانید؟

CSU-logo
CSU-logo

یکی از شهرهای مشهور چین شهر چانگشا (chang sha) است. دانشگاه مرکزی جنوب چین یکی از چندین دانشگاه برتر مستقر در چانگشا به شمار می‌رود. این دانشگاه در مجموع دارای سه پردیس اصلی است که همگی آن‌ها در همین شهر یا حومه آن واقع شده‌اند. پردیس‌ها با عناوین زیر شناخته می‌شوند:

 • Jiulonghu
 • Sipailou
 • Dingjiaqiao

دانشگاه جنوب مرکزی یا CSU در سال 2000 میلادی از ادغام سه دانشگاه باسابقه به نام‌های دانشگاه صنعتی جنوب مرکزی، دانشگاه راه‌آهن چانگشا و دانشگاه پزشکی هونان متولد شد. اما جالب است بدانید تاریخچه هر یک از این سه دانشگاه به 70 تا بیش از 100 سال پیش باز می‌گردد. با این حساب می‌توان گفت دانشگاه CSU، یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین دانشگاه‌های چین است. رشته‌های بسیار متنوع، از هنر، حقوق و مهندسی گرفته تا پزشکی، در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

مزایای تحصیل در دانشگاه جنوب مرکزی چین

CSU-students
CSU-students

سؤال اینجاست که در میان صدها دانشگاه معتبر در جهان چرا باید دانشگاه مرکزی جنوب چین را انتخاب کرد؟

نه فقط برای تحصیل در این دانشگاه خاص، بلکه برای تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های معتبر چین می‌توان مزایای و دلایل بسیاری برشمرد که برخی از آن‌ها در ادامه عنوان خواهند شد.

هزینه مقرون به صرفه تحصیل و زندگی

متأسفانه باید اعتراف کرد، اولین محدودیت برای انتخاب دانشگاه و کشور محل تحصیل، مربوط به هزینه است. زیرا این روزها حداقل بودجه مورد نیاز برای زندگی در یک کشور خارجی، بسیار سرسام آور است. خصوصاً اگر آن کشور در اروپا یا آمریکا واقع شده باشد. از این جهت می‌توان گفت هزینه تحصیل در دانشگاه جنوب مرکزی به مراتب پایین‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. در کنار این که شهریه این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های چین بسیار کمتر از دانشگاه‌های مطرح آمریکایی و اروپایی است، هزینه زندگی نیز در چین بسیار کمتر است.

امکان دریافت انواع فاند و کمک هزینه تحصیلی

حتی اگر با وجود پایین‌تر بودن هزینه‌ها، هنوز تأمین آن برای شما دشوار است می‌توانید روی انواع بورسیه تحصیلی نیز حساب کنید. این یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در کشور چین به حساب می‌آید. بسیاری از متقاضیان دقیقاً به همین دلیل چین را انتخاب می‌کنند. زیرا حمایت مالی دولت و دانشگاه‌های چینی، از جمله دانشگاه جنوب مرکزی، از دانشجویان بین الملل فوق العاده است.

سطح علمی و جایگاه جهانی بالا

درست است که میزان هزینه‌های تحصیل نقش مهمی در تصمیم گیری دارد. اما سطح علمی و اعتبار دانشگاه نیز یک فاکتور مهم در انتخاب محسوب می‌شود. زیرا بعد از فارغ التحصیلی قرار است با مدرک تحصیلی این دانشگاه وارد بازار کار و فعالیت حرفه‌ای شوید. از این جهت نیز دانشگاه‌های چینی حرف زیادی برای گفتن دارند. اگر نگاهی به لیست بهترین دانشگاه‌های جهان بیندازید می‌توانید نام چندین دانشگاه چینی را نیز در میان 100 گزینه برتر ببینید. دانشگاه جنوب مرکزی نیز یکی از دانشگاه‌هایی است که با فراهم کردن بهترین سیستم آموزشی و مهیا نمودن تجهیزات آموزشی عالی، محیطی بسیار خوب برای تحصیل دانشجویان ایجاد کرده است.

آشنایی با پردیس‌های دانشگاه مرکزی جنوب چین

CSU-campus
CSU-campus

در بخش‌های قبل گفتیم این دانشگاه سه پردیس اصلی دارد. اما علاوه بر آن 6 پردیس دیگر را نیز شامل می‌شود که در حیطه‌هایی خاص به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی می‌پردازند. در ادامه با هر یک از این پردیس‌ها آشنا خواهیم شد.

پردیس جنوبی

این پردیس به دانشجویان سال اولی و البته دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه علوم انسانی اختصاص دارد. البته بسیاری از ساختمان‌های اداری دانشگاه جنوب مرکزی نیز در همین پردیس واقع شده‌اند.

پردیس اصلی

پردیس اصلی، ساختمان‌های اداری، دو آزمایشگاه مهم و بزرگ دولتی، خوابگاه‌ها و … را شامل می‌شود. همین‌طور اغلب دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، خصوصاً در رشته‌های مهندسی، در همین پردیس مشغول تحصیل هستند.

پردیس راه‌آهن

کتابخانه، ساختمان‌های اداری و خوابگاه و کلاس‌های درس دانشجویان نرم افزار، عمران، مهندسی ترافیک و معماری در این پردیس قرار دارد.

پردیس جدید و پردیس قدیمی دانشکده پزشکی

خوابگاه‌ها و کلاس‌های درس دانشجویان پزشکی، آزمایشگاه ژنتیک، کتابخانه پزشکی و بیمارستان سوم  Xiangya، در این دو پردیس واقع شده‌اند که به آن‌ها دانشکده Xiangya گفته می‌شود.

پردیس جدید دانشگاه جنوب مرکزی

این پردیس به تمام تازه واردان و البته دانشجویان فوق لیسانس در حوزه علوم انسانی اختصاص دارد. البته کتابخانه و ساختمان اداری نیز در آن دیده می‌شود.

جایگاه دانشگاه CSU در رتبه بندی جهانی

اگر سری به رتبه بندی جهانی QS در سال 2022 بزنیم، بسیاری از دانشگاه‌های چین را در لیست برترین‌ها خواهیم دید. طبق این رتبه بندی، دانشگاه جنوب مرکزی در چین رتبه 28 و در دنیا رتبه 521 تا 530 را به خود اختصاص داده است.

همچنین در لیست رده بندی Times در سال 2022، دانشگاه مرکزی جنوب چین در جایگاه 351 تا 400 جهانی و 13 در داخل چین قرار گرفته است. همین جایگاه نشان دهنده اعتبار و سطح کیفی بالای این دانشگاه نه فقط در چین، بلکه در تمام دنیاست.

تحصیل در دانشگاه جنوب مرکزی

Central-South-University-view
Central-South-University-view

این دانشگاه در حال حاضر بیش از 58 هزار دانشجو را در مقاطع و رشته‌های گوناگون میزبانی می‌کند. از این تعداد حدود 1400 تا 1500 نفر، دانشجوی بین الملل هستند. در مجموع بیشتر از 70 رشته متفاوت در دانشگاه CSU تدریس می‌شود. در این بین رشته‌هایی مانند مهندسی مواد، الکترونیک، مهندسی پزشکی، مهندسی اطلاعات و ارتباطات، نظریه‌های هنری … از جمله رشته‌های برتر این دانشگاه به شمار می‌روند.

دانشگاه جنوب مرکزی دارای 29 دانشکده متفاوت است که به قرار زیر هستند.

 • حقوق
 • کسب و کار
 • ادبیات و روزنامه نگاری
 • مدیریت عمومی
 • مهندسی ترافیک و حمل و نقل
 • استاتیک و ریاضیات
 • هنر و معماری
 • علم فیزیک و الکترونیک
 • علم و مهندسی مواد
 • شیمی و مهندسی شیمی
 • مهندسی مکانیک و الکترونیک
 • مهندسی عمران
 • علوم زندگی
 • علوم و مهندسی انرژی
 • متالورژی و محیط زیست
 • علوم و مهندسی کامپیوتر
 • هوانوردی و فضانوردی
 • مهندسی منابع و ایمنی
 • علوم پایه پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • سلامت عمومی
 • پرستاری
 • اتوماسیون
 • و …

تحصیل به زبان انگلیسی یا چینی؟

این یکی از مهم‌ترین مسائلی است که متقاضیان تحصیل در چین با آن روبرو هستند. خوشبختانه بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، مانند دانشگاه جنوب مرکزی امکانی فراهم کرده‌اند تا دانشجویان بین الملل بتوانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند. زبان تحصیل تا حد زیادی به رشته و مقطع مورد نظر نیز بستگی دارد. اگر رشته و مقطع انتخابی شما به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد، باید بتوانید مدرک زبان آیلتس حداقل 6 یا تافل حداقل 80 ارائه دهید. اگر قرار است به زبان چینی تحصیل کنید لازم است HSK 4 داشته باشید.(وبسایت دانشگاه)

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه جنوب مرکزی با متخصصان ما تماس بگیرید

هزینه تحصیل در دانشگاه جنوب مرکزی و امکان استفاده از بورسیه

هزینه تحصیل در این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های چین به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برای مثال به طور معمول تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی یا مدیریت هزینه بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها دارد. همچنین به طور کلی تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر شهریه بالاتری را نیز شامل می‌شود.

اما خبر خوب این است که صرف نظر از میزان هزینه‌ها، امکان استفاده از بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی وجود دارد. چین بورسیه‌های مختلفی از جمله بورسیه دولتی، بورسیه دولت محلی، بورسیه دانشگاهی، بورسیه کنفوسیوس و… را برای حمایت مالی از دانشجویان در نظر گرفته است. ضمن تحصیل در دانشگاه جنوب مرکزی نیز می‌توانید از هر یک از این بورسیه‌ها استفاده کنید. داشتن سوابق علمی خوب شانس شما را برای تأیید بورسیه بالا خواهد برد. این بورسیه‌ها در و نوع جزئی و کامل ارائه می‌شوند. برای مثال بورسیه دولت چین یک کمک هزینه کامل تحصیلی است که تمام هزینه‌ها از جمله شهریه، بیمه و خوابگاه را پوشش می‌دهد. علاوه بر آن کمک هزینه ماهانه‌ای را نیز برای زندگی در چین در اختیار دانشجو می‌گذارد.

شرایط درخواست برای پذیرش در دانشگاه جنوب مرکزی چین

apply-for-Central-South-University
apply-for-Central-South-University

اگر می‌خواهید برای تحصیل در این دانشگاه درخواست دهید باید شرایط و مدارک زیر را آماده و ارسال نمایید.

 • عدم سابقه سوء پیشینه
 • سلامت جسمی
 • مدرک زبان معتبر (آیلتس، تافل یا HSK)
 • ارائه مدارک و سوابق تحصیلی قبلی (با ترجمه)
 • پرداخت هزینه اپلای (500 RMB)
 • کپی پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست پذیرش
 • برنامه تحقیقاتی (برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی)
 • و …

لازم به ذکر است برای دریافت پذیرش از این دانشگاه باید مدارک مورد نیاز را به موسسه اوستا تقدیم کنید. همچین برای دریافت تایم مشاوره میتوانین با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.

پس از پذیرفته شدن در دانشگاه چه باید بکنیم؟

قدم بعدی بعد از تأیید اپلای، اقدام برای گرفتن ویزای دانشجویی X1 است. این ویزا اجازه اقامت بیش از شش ماه را به عنوان دانشجو برای شما صادر می‌کند. لیست مدارک مورد نیاز به طور دقیق در سایت سفارت چین قید شده است. با تهیه و ارائه مدارک می‌توانید تنها طی دو هفته ویزای خود را دریافت کرده و برای ادامه تحصیل در دانشگاه جنوب مرکزی چین عازم این کشور شوید.

آیا دانشگاه جنوب مرکزی چین مورد تایید وزارت بهداشت میباشد؟

بله این دانشگاه کاملا مورد تایید ایران میباشد.

آیا در دانشگاه جنوب مرکزی چین میتوان رایگان تحصیل کرد؟

بله – این دانشگاه دارای انواع مختلفی از بورسیه هاست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021