دانشگاه پزشکی چونگ کینگ

دانشگاه پزشکی چونگ کینگ یکی از بهترین دانشگاه‌های چین در زمینه پزشکی به شمار می‌رود که در سال 1956 میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه سالیانه 27 هزار دانشجو را میزبانی می‌کند که از این تعداد حدود 600 نفر، دانشجوی بین الملل از 20 کشور مختلف دنیا هستند.

Chongqing-medical-university-Fountain
Chongqing-medical-university-Fountain
تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

26000

شهر
شهر

چونگ کینگ

رنک دانشگاهی
رنک دانشگاهی

600

سال تاسیس
سال تاسیس

1956

اگر حوصله خواندن مقاله را ندارین به این پادکست گوش کنین

یکی از دانشگاه‌های برتر چین در زمینه تحصیل پزشکی و سایر رشته‌ها، دانشگاه پزشکی چونگ کینگ است که در شهر چونگ کینگ چین قرار دارد. این دانشگاه که تاریخ تأسیس آن به سال 1956 میلادی باز می‌گردد، قبلاً با عنوان دانشگاه پزشکی شناخته می‌شد و حتی می‌توان گفت در ابتدا شاخه‌ای از کالج پزشکی شانگهای کنونی بود. اما امروزه سایر رشته‌های مرتبط با سلامت را نیز ارائه می‌دهد. دانشگاه معتبر پزشکی چونگ کینگ یک دانشگاه کلیدی دولتی تحت نظارت دولت است که در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری دانشجو می‌پذیرد. در ادامه شما را با اطلاعاتی دقیق‌تر درباره این دانشگاه آشنا خواهیم کرد.

درباره دانشگاه پزشکی چونگ کینگ

Chongqing-medical-university-logo
Chongqing-medical-university-logo

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های چین در حوزه پزشکی به حساب می‌آید که در حال حاضر از حدود 27000 دانشجو میزبانی می‌کند. همچنین دارای دو پردیس است که به نام‌های یوژونگ و جینیون شناخته می‌شوند. پردیس یوژونگ قدیمی‌تر از جینیون است و درست در مرکز شهر چونگ کینگ قرار دارد. به همین دلیل دسترسی به مراکز خرید، رستوران‌ها و … از این پردیس بسیار آسان است. پردیس جینیون، پردیس جدید دانشگاه محسوب می‌شود که گروهی از دانشجویان در سال‌های اول تحصیل خود، در آن مستقر می‌شوند. قرار گرفتن پردیس جینیون دانشگاه پزشکی چونگ کینگ در یکی از آرام‌ترین مناطق شهر، باعث شده است فضایی عالی برای زندگی دانشجویی و تحصیل دانشجویان رقم بزند. این دو پردیس در مجموع بیشتر از 13 میلیون متر مربع مساحت دارند.

رنکینگ دانشگاه پزشکی چونگ‌کینگ

اگر می‌خواهید برای پذیرش در این دانشگاه درخواست دهید، ابتدا باید از میزان اعتبار آن مطمئن شوید. در این مورد، بررسی رنکینگ دانشگاه، یک روش عالی به حساب می‌آید. طبق طبقه بندی QS که برای مقایسه سطح اعتبار دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رود، دانشگاه پزشکی چونگ کینگ، جزء هزار دانشگاه اول جهان است و به طور دقیق‌تر رتبه‌ای بین 751 الی 800 دارد. همچنین طبق رتبه بندی Times، این دانشگاه در جایگاه 600 تا 800 جهان قرار می‌گیرد. در سیستم شانگهای نیز، دارای رتبه‌ای میان 200 تا 300 جهانی است.

خوب است بدانید این دانشگاه تا به حال یک بار جایزه ملی اختراع و دو بار جایزه ملی پیشرفت در علم را توسط دولت چین دریافت کرده است. همچنین در سطح بین الملل، دارای 8 مجله معتبر است. مهم‌تر از همه، مدرک پزشکی این دانشگاه به تأیید سازمان بهداشت جهانی (who) نیز رسیده است.

آشنایی با دانشکده‌‎ها

School-of-Public -Health-in-Chongqing-medical--university
School-of-Public -Health-in-Chongqing-medical–university

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، رشته‌های ارائه شده در دانشگاه پزشکی چونگ کینگ اغلب در حوزه سلامت هستند. در ادامه شما را با این رشته‌ها و دانشکده‌های این دانشگاه آشنا خواهیم کرد:

 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده دندانپزشکی
 • کالج پزشکی (بین المللی)
 • کالج‌های بالینی
 • دانشکده انفورماتیک پزشکی
 • کالج طب سنتی
 • دانشکده پزشکی پایه
 • دانشکده پزشکی آزمایشگاهی
 • دپارتمان تربیت بدنی
 • دانشکده مهندسی پزشکی
 • دپارتمان بیهوشی
 • دانشکده بهداشت
 • کالج کودکان
 • دپارتمان تصویربرداری پزشکی
 • کالج زبان‌های خارجی
 • علوم زندگی و …

به طور کلی تعداد رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی این دانشگاه معادل 46 رشته و در مقطع ارشد 53 رشته است. در دوره دکتری 26 برنامه و فوق دکتری 5 برنامه آموزشی ارائه می‌گردد.

مراکز تحقیقاتی و بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه پزشکی چونگ کینگ

Chongqing-medical-university-hospital
Chongqing-medical-university-hospital

این مرکز آموزش عالی بزرگ، دارای 5 بیمارستان وابسته است که به طور مستقیم تحت مدیریت آن مشغول به فعالیت هستند. این بیمارستان‌ها درجه عالی را در میان بیمارستان‌های چین به دست آورده‌اند. همچنین 5 بیمارستان دیگر نیز به طور غیرمستقیم تحت نظر این دانشگاه فعالیت می‌کنند. این دانشگاه معتبر پزشکی،27 بیمارستان وابسته آموزشی نیز دارد.

به جز آموزش، دانشگاه پزشکی چونگ کینگ در زمینه تحقیقات نیز بسیار عالی عمل کرده است. دارای چهار آزمایشگاه دولتی، 11 مؤسسه تحقیقاتی، یک مرکز تحقیقاتی مهندسی ملی، 18 آزمایشگاه کلیدی تحت نظارت شهرداری و … است. جالب است بدانید سیستم التراسونیک متمرکز با شدت بالا یا HIFU، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های تحقیقاتی این دانشگاه است که هم اکنون در بیش از 30 بیمارستان در چین به کار گرفته می‌شود. همچنین این سیستم به حدود ده کشور دیگر نیز در سراسر دنیا ارائه شده است.

ارتباط دانشگاه پزشکی چونگ کینگ با دیگر کشورها

سطح بالای فعالیت‌های تحقیقاتی این دانشگاهباعث شده است با بیش از 20 کشور در دنیا فعالیت‌های مشترک و همکاری داشته باشد. ژاپن، تایوان، روسیه، کانادا، هلند، استرالیا، فرانسه، فنلاند، تایلند، هنگ کنگ، آمریکا، انگلستان و … از جمله کشورهایی هستند که در زمینه‌های مهم تحقیقاتی و آموزشی با دانشگاه علوم پزشکی چونگ کینگ چین سابقه همکاری دارند.

همچنین اخیراً در زمینه آموزش‌های مرتبط با پرستاری، این دانشگاه با کالج‌های سنتنیال و هامبر در کانادا و همچنین دانشگاه ایالتی میشیگان در آمریکا، همکاری داشته است.

تحصیل در دانشگاه پزشکی چونگ کینگ

Chongqing-medical-university-campus
Chongqing-medical-university-campus

در چین حدود سی دانشگاه وجود دارد که در رشته پزشکی عمومی و جراحی، از دیگر کشورها دانشجو می‌پذیرد و دانشگاه پزشکی شهر چونگ کینگ یکی از این 30 دانشگاه است. از سال 2001 این دانشگاه پذیرش دانشجویان بین الملل را آغاز کرد و هم اکنون از بیش از 20 کشور دنیا دانشجو می‌پذیرد. هند، بنگلادش، اندونزی، پاکستان، ویتنام و … از جمله این کشورها هستند. تعداد دانشجویان بین الملل این دانشگاه از مرز 600 نفر نیز گذشته است. ارائه دروس به زبان انگلیسی روز به روز دانشجویان خارجی بیشتری را به تحصیل در این دانشگاه ترغیب می‌نماید.

امکانات رفاهی دانشگاه پزشکی چونگ‌کینگ برای دانشجویان بین الملل

Chongqing-medical-university-park
Chongqing-medical-university-park

ابتدا لازم است بدانید هر دانشجو به محض ثبت نام در دانشگاه پزشکی چونگ کینگ (وبسایت دانشگاه) یک کارت دانشجویی و یک کارت بانکی دریافت می‌کند. این کارت دانشجویی در موارد متعددی از قبیل پرداخت قبوض، خرید در مراکز خرید، پرداخت شهریه و … قابل استفاده است. دانشجویان بین الملل می‌توانند از امکانات خوابگاه این دانشگاه نیز استفاده نمایند. به این ترتیب تا حد زیادی از هزینه‌های آن‌ها کاهش خواهد یافت. این خوابگاه‌ها امکانات لازم برای یک زندگی دانشجویی را فراهم می‌نمایند از جمله سرویس بهداشتی و حمام، تخت خواب، میز مطالعه و … به توجه به موقعیت خوب دانشگاه در شهر، دانشجویان ساکن خوابگاه به راحتی می‌توانند به نقاط مختلف شهر، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و … دسترسی داشته باشند.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در دانشگاه پزشکی چونگ کینگ

این دانشگاه برای هر مقطع تحصیلی شهریه دریافت می‌کند که مقدار حدودی آن مطابق موارد زیر است:

 • شهریه دوره کارشناسی: سالیانه 30 هزار یوان
 • شهریه دوره کارشناسی ارشد: سالیانه 41 هزار یوان
 • شهریه دوره دکتری: سالیانه 50 هزار یوان

هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه نیز به صورت زیر تخمین زده می‌شود:

 • هزینه اتاق تک نفره برای یک سال: 9600 RMB
 • هزینه اتاق دو نفره برای یک سال (برای هر نفر): 4800  RMB

به این ارقام باید هزینه بیمه درمانی، خوراک و … را نیز اضافه کنید. زندگی در چین به طور میانگین ماهیانه 2 هزار تا 2 هزار و پانصد یوان هزینه دارد.

استفاده از بورسیه تحصیلی

Chongqing-medical-university-outview
Chongqing-medical-university-outview

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه پزشکی چونگ کینگ و سایر دانشگاه‌های چین، امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی است که گاهاً توسط دانشگاه، بنیاد چین و دولت برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته می‌شود. میزان این شهریه برای دانشجویان مقاطع بالاتر بیشتر است. اما به طور کلی شهریه‌ها و هزینه خوابگاه و … را تا حد زیادی پوشش می‌دهد. لازم است همراه با ثبت نام در دانشگاه، در موعد مقرری که توسط بنیاد چین تعیین می‌گردد، برای دریافت بورسیه نیز درخواست دهید تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه چونگ کینگ با متخصصان ما تماس بگیرید

نحوه پذیرش در دانشگاه پزشکی چونگ کینگ

برای پذیرش در این دانشگاه و رشته پزشکی، لازم است در موعد مقرر شده توسط سایت دانشگاه، درخواست پذیرش خود را به همراه مدارک لازم ارسال نمایید. در ادامه لیستی کلی از مدارکی که باید فراهم نمایید آورده خواهد شد. این مدارک در جریان اخذ پذیرش دانشگاه و همچنین اخذ ویزا مورد نیاز خواهد بود.

 • مدارک تحصیلی قبلی و ریز نمرات (نسخه اصلی ترجمه شده و کپی برابر اصل)
 • نامه درخواست (برای اخذ پذیرش) یا نامه پذیرش دانشگاه (برای اخذ ویزا)
 • گواهی تمکن مالی برای زندگی در چین
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • پاسپورت دارای اعتبار کافی
 • مدارک هویتی
 • مدرک زبان انگلیسی یا چینی مورد نیاز
 • و …

با وجود تمام این توضیحات، اگر تصمیم دارید برای اخذ پذیرش از دانشگاه پزشکی چونگ کینگ اقدام کنید، پیشنهاد می‌شود حتماً با مراجعه به سایت دانشگاه از مهلت ارسال درخواست برای پذیرش، خوابگاه و … مطلع شوید. همچنین برای آگاهی دقیق‌تر از مدارک مورد نیاز با بخش بین الملل این دانشگاه در ارتباط باشید.

درباره شهر چونگ کینگ

اگر قصد دارید دانشگاه پزشکی چونگ کینگ را برای تحصیل انتخاب کنید باید درباره محل تحصیل و زندگی خود نیز اطلاعاتی کلی داشته باشید. همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، دانشگاه پزشکی چونگ کینگ در شهری به همین نام (چونگ کینگ) در جنوب غرب کشور چین واقع شده است. این شهر چهارمین شهر بزرگ چین محسوب می‌شود که هم از نظر اقتصاد و هم گردشگری، پیشرفت بسیار خوبی داشته است. چونگ کینگ در واقع یک شهر بندری با طبیعتی زیبا و کوه‌های ناهموار بسیار است. به همین دلیل به آن شهر کوه نیز گفته می‌شود. آب و هوای این شهر شرجی است و در فصول تابستان و پاییز بارش زیادی در آن مشاهده می‌شود. رودخانه یانگ تسه، معبد شیبائوژی، شهر ارواح، دهکده سی کو کو، جنگل سنگی وانشنگ و … از جمله مراکز گردشگری شهر بندری چونگ کینگ به شمار می‌روند.

اگر قرار است برای تحصیل دانشگاه پزشکی چونگ کینگ را انتخاب کنید، لازم است بدانید امکانات حمل و نقلی این شهر نیز در سطح خوبی قرار دارد. با این حساب برای رفت و آمد مشکل چندانی نخواهید داشت. زیرا وسایل عمومی مختلف مانند مونوریل، اتوبوس و مترو در اختیار افراد گذاشته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در چین و دلایل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل از مطالب سایت ما بازدید نمایید و یا با شماره 02128424824 تماس حاصل فرمایید.

آیا دانشگاه پزشکی چونگ کینگ برای پزشکی بورسیه دارد؟

بله – این دانشگاه هرساله دانشجویان زیادی رو برای رشته پزشکی بورسیه میکند به طوری که این بورسیه 90 درصد شهریه دانشجو را پوشش داده و دانشجو سالانه فقط 5000 یوان به عنوان شهریه میپردازد.

تحصیل در این دانشگاه به چه زبانی میباشد؟

تحصیل در این دانشگاه کاملا به زبان اینگیلیسی میباشد.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021