دانشگاه پزشکی ساوترن

دانشگاه پزشکی ساوترن که با نام دانشگاه پزشکی جنوبی نیز شناخته می‌شود در گوانگجو چین قرار دارد. در این دانشگاه رشته پزشکی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌گردد و به همین دلیل سالانه دانشجویان بین الملل زیادی این دانشگاه را برای تحصیل پزشکی انتخاب می‌کنند.

Southern-Medical-University-outview
Southern-Medical-University-outview
تعداد دانشجو
تعداد دانشجو

20000

شهر
شهر

گوانجو

رنک دانشگاهی
رنک دانشگاهی

601-800

سال تاسیس
سال تاسیس

1951

اگر حوصله خواندن متن ندارین به پادکست زیر گوش کنین

یکی از چندین دانشگاه معتبر چین که قدمتی 70 ساله دارد، دانشگاه پزشکی ساوترن (Southern Medical University) است که در گوانگجو قرار دارد. این دانشگاه در سال 1951 تأسیس شد و 28 سال بعد به دانشگاه کلیدی دولتی تبدیل گشت. دانشگاه پزشکی جنوبی را می‌توان اولین دانشگاه پزشکی نظامی در چین دانست. زیرا وابسته به ارتش آزادی‌خواه خلق چین فعالیت خود را آغاز کرده است. این دانشگاه در سال 2004 با تأیید و فرمان وزارت خارجه و کمیته نظامی، تحت مدیریت  نظارت استان گوانگدونگ قرار گرفت و به طور رسمی، دانشگاه پزشکی ساوترن نامیده شد.

اگر به دنبال یک دانشگاه شرقی هستید که امکان تحصیل در رشته پزشکی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی فراهم کند، این دانشگاه می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. اعطای بورسیه یا فاند تحصیلی نیز یکی از مزایای این دانشگاه است که می‌تواند آن را نسبت به بسیاری از دیگر دانشگاه‌های خارجی متمایز سازد. در ادامه شما را با دانشگاه معتبر پزشکی ساوترن چین بیشتر آشنا خواهیم کرد.

درباره دانشگاه پزشکی ساوترن چقدر می‌دانید؟

beautiful-nature-of-Southern-Medical-University
beautiful-nature-of-Southern-Medical-University

همان‌طور که در ابتدای متن به آن اشاره شد این دانشگاه در شهر گوانگجو، استان گوانگدونگ چین واقع شده است. شعبه‌های اصلی و جنوبی دانشگاه در حومه شهر و در دامنه کوهی به نام بایون قرار دارند. طبیعت سرسبز این مرکز آموزش عالی و خصوصاً درختان بسیار زیبایی که در محوطه آن به چشم می‌خورند، یکی از دلایل شهرت این دانشگاه است. حدود 6 درصد از دانشجویان دانشگاه پزشکی ساوترن را دانشجویان بین الملل تشکیل می‌دهند. این دانشگاه دارای 16 دانشکده و 8 بیمارستان وابسته است که در بخش‌های بعد معرفی خواهند شد.

چرا باید این دانشگاه را برای تحصیل پزشکی انتخاب کنید؟

تحصیل در چین در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. این موضوع علل مختلفی دارد. از جمله این که شهریه دانشگاه‌های چین در رشته پزشکی حدوداً 30 درصد شهریه دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است. همچنین دوره تحصیل پزشکی بالینی در چین که با عنوان MBBS شناخته می‌شود تنها 6 سال است. در صورتی که تحصیل پزشکی در اغلب دانشگاه‌های غربی حدود 7 تا 8 سال زمان می‌برد. نکته مهمی که درباره دانشگاه پزشکی ساوترن چین وجود دارد این است که مدرک پزشکی آن مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. همچنین سازمان بهداشت جهانی (WHO) و شورای پزشکی هند، مدرک پزشکی این دانشگاه را به رسمیت می‌شناسند. با این حساب پس از اتمام دوره تحصیل می‌توانید به راحتی در ایران یا حتی سایر کشورهای جهان مشغول به کار شوید

رنکینگ دانشگاه پزشکی جنوبی چین

Southern-Medical-University-entrance
Southern-Medical-University-entrance

بر اساس رتبه بندی Times Higher Education، جایگاه این دانشگاه در جهان، در سال‌های مختلف به صورت زیر بوده است:

 • سال 2019: جایگاه 801 الی 1000
 • سال 2020: جایگاه بالای 1000
 • سال 2021: جایگاه 601 الی 800

همچنین این دانشگاه در کشور چین، رتبه 49 را به دست آورده است.

فعالیت‌های مشترک دانشگاه جنوبی پزشکی با سایر مراکز و دانشگاه‌ها

این دانشگاه تا به حال با بیشتر از 100 بیمارستان نظامی و غیرنظامی، در زمینه تدریس و … همکاری‌های بلندمدت داشته است. همچنین با مراکز تحقیقاتی بزرگی در کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا، فرانسه، هنگ کنگ، استرالیا، ژاپن و … فعالیت مشترک رقم زده است. استادان برجسته بسیاری به عنوان استاد مهمان یا در قابل بازدید، وارد این دانشگاه شده‌اند و دانشجویان بسیاری تحت برنامه‌های تبادل دانشجو مدتی را در دانشگاه پزشکی جنوبی به تحصیل پرداخته‌اند.

تحصیل در دانشگاه پزشکی ساوترن چین

Southern-Medical-University-building
Southern-Medical-University-building

تحصیل در دانشگاه پزشکی ساوترن چین در مقاطع مختلف تحصیلی تحت عنوان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر میباشد. امکان تحصیل هم به زبان چینی و هم انگلیسی برای دانشجویان فراهم شده است و این خود مهم‌ترین دلیل انتخاب این دانشگاه توسط دانشجویان بین الملل است. البته به جز رشته پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط با این حوزه و حتی نامرتبط نیز در دانشگاه محبوب پزشکی جنوبی آموزش داده می‌شوند.

خوب است بدانید دانشگاه پزشکی ساوترن تا به حال 7 بار جایزه درجه یک نظامی را کسب کرده است. علاوه بر این 2 جایزه درجه دو و یک جایزه درجه ی را نیز در زمینه تحصیلات تکمیلی به دست آورده است. کسب جایزه‌های ملی بسیار و فعالیت‌های تحسین برانگیز این دانشگاه در حوزه درمان و تحقیقات، آن را به یکی از برترین دانشگاه‌های پزشکی چین تبدیل کرده است.

درباره شهر گوانگجو

هنگامی که صحبت از تحصیل پزشکی در دانشگاه پزشکی ساوترن چین می‌شود، در واقع یعنی صحبت از حداقل 6 سال زندگی در کشور و شهری غریبه است. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام، ابتدا درباره شهری که قرار است در آن زندگی کنید، اطلاعات کافی را کسب نمایید.

شهر گوانگجو یا گوانگژو، مرکز استان گوانگدونگ است و در جنوب چین قرار دارد. این شهر در واقع یک شهر بندری است که در کنار رودخانه‌ای به نام مروارید واقع شده است و از نظر گردشگری ارزش زیادی دارد. همچنین این شهر از نظر وسعت سومین شهر در چین محسوب می‌شود. اگر قرار است در دانشگاه پزشکی ساوترن تحصیل نمایید باید بدانید با شهری روبرو خواهید شد که از جهاتی مدرن به حساب می‌اید و در عین حال قدمت و اصالت خود را حفظ کرده است. برای رفت و آمد در این شهر مشکلی نخواهید داشت زیرا وسایل حمل و نقل عمومی به اندازه کافی وجود دارد. اما باید بگوییم با شهری شلوغ و پرترافیک طرف هستید که آلودگی هوای آن قابل تأمل است.

آشنایی با دانشکده‌ها

Southern-Medical-University-schools
Southern-Medical-University-schools

دانشگاه پزشکی ساوترن در مجموعه 16 دانشکده دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی بالینی
 • دانشکده علوم پزشکی پایه
 • دانشکده پزشکی قانونی
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده پزشکی سنتی چینی
 • دانشکده مهندسی پزشکی
 • دانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده علوم دارویی
 • دانشکده مدیریت سلامت
 • دانشکده دندان پزشکی
 • دانشکده بیوتکنولوژی و آزمایشگاه پزشکی
 • دانشکده آموزش بین الملل
 • و …

خوب است بدانید این دانشگاه در مقطع کارشناسی 23 رشته تحصیلی، در مقطع کارشناسی ارشد 55 برنامه و در مقطع دکتری 36 برنامه آموزشی ارائه می‌دهد.

بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه پزشکی ساوترن

دانشگاه پزشکی جنوبی چین در مجموعه دارای 8 بیمارستان وابسته است که شش مورد از آن‌ها به عنوان بیمارستان درجه یک (گرید III) در کشور شناخته می‌شوند:

 • بیمارستان Hua’nan
 • بیمارستان Jiangdu 
 • بیمارستان Nanfang
 • بیمارستان Nanhua
 • بیمارستان Pingxiang
 • بیمارستان دندانپزشکی
 • Xinhui People’s Hospital
 • بیمارستان Zhujiang

دانشجویان دانشگاه پزشکی ساوترن، به طور معمول دوره کارآموزی خود را در بیمارستان‌های وابسته به این دانشگاه پشت سر می‌گذارند. این بیمارستان‌ها در حوزه‌های مختلف درمانی مانند قلب و عروق، ارتوپدی، بیماری‌های گوارشی، پیوند اعضا، اطفال، هماتولوژی، نورولوژی، میکروجراحی، درمان ترکیبی کارسینوما و … بسیار قوی و حرفه‌ای ظاهر شده‌اند.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه ساوترن با متخصصان ما تماس بگیرید

هزینه‌های تحصیل در چین و زندگی

Southern-Medical-University-campus
Southern-Medical-University-campus

هزینه تحصیل و زندگی در چین به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت هزینه ماهیانه یک زندگی دانشجویی در چین به صورت میانگین 2000 یوان است. همچنین شهریه دانشگاه، بیمه سلامت، خوابگاه یا آپارتمان و … همگی باید در نظر گرفته شوند. شهریه دانشگاه پزشکی ساوترن برای مقاطع مختلف متفاوت است، به طوری‌که هر چقدر مقطع بالاتر باشد، شهریه نیز بالاتر خواهد بود. البته به رشته تحصیلی نیز بستگی دارد. اما به طور کلی از حدود 20000 یوان در سال شروع شده و تا 40 الی 50 یوان در سال پیش می‌رود. می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر در این باره را از مشاوران موسسه اوستا دریافت نمایید.

خوابگاه یکی از مزایای خوبی است که می‌تواند تا حد زیادی به شما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک کند. خصوصاً خوابگاه‌هایی با اتاق‌های دو یا سه نفره، هزینه کمتری نسبت به اتاق‌های تک‌نفره دارند. برای اقامت در خوابگاه باید پیش از شروع ترم درخواست خود را به دانشگاه اعلام نمایید.

درباره بورسیه تحصیلی

همان‌طور که در بخش‌های قبل گفته شد، بسیاری از دانشگاه‌های چین از جمله دانشگاه پزشکی ساوترن، کمک هزینه‌ای را تحت عنوان فاند یا بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین الملل اختصاص می‌دهند. البته این بورسیه تنها به تعداد محدودی از دانشجویان تعلق می‌گیرد. با این حال همه دانشجویان خارجی می‌توانند برای آن درخواست دهند.

از آن جایی که بورسیه تحصیلی ممکن است توسط سازمان‌ها و بنیادهای مختلف ارائه شود، مقدار ثابتی ندارد. اما به طور کلی می‌توان گفت عموماً بخش زیادی از هزینه‌های زندگی، بیمه، خوابگاه، شهریه و … را پوشش می‌دهد. البته میزان فاند برای مقاطع بالاتر، بیشتر در نظر گرفته می‌شود. حتماً توجه داشته باشید که جهت ثبت درخواست بورسیه، حتماً باید در مدت زمان مقرر شده توسط سازمان مربوطه اقدام نمایید. پس از بررسی درخواست، نتیجه آن به شما اعلام می‌شود.

ارائه درخواست پذیرش برای تحصیل در دانشگاه پزشکی ساوترن

Southern-Medical-University-in-china
Southern-Medical-University-in-china

ابتدا لازم است بدانید، به طور معمول دانشگاه (وبسایت دانشگاه) محدوده زمانی خاصی را برای ارسال درخواست پذیرش مشخص می‌نماید و شما باید تنها در آن زمان درخواست خود را ارائه دهید تا مورد بررسی قرار گیرد. درباره جزئیات مدارک مورد نیاز نیز می‌توانید از طریق مشاوران موسسه اوستا آگاهی‌های لازم را کسب نمایید. با این حال مدارک رایجی که معمولاً برای پذیرش لازم است در ادامه آورده خواهند شد:

 • مدرک تحصیلی مقطع قبلی (ترجمه شده)
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از استاد (برای تحصیلات تکمیلی)
 • مدرک زبان (انگلیسی یا چینی)
 • گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • نامه درخواست پذیرش در دانشگاه پزشکی ساوترن
 • و …

البته در جریان اخذ ویزای تحصیلی نیز باید مدارکی مانند گذرنامه دارای اعتبار، گواهی تمکن مالی، نامه پذیرش دانشگاه و … را نیز آماده نمایید. در انتها پس از تأیید سفارت می‌توانید با ویزای تحصیلی وارد چین شده و دوره تحصیل پزشکی خود را آغاز کنید.

آیا میتوان حین تحصیل به ایران انتقالی گرفت؟

خیر – متاسفانه قوانین انتقالی از سال 2018 به بعد عوض شدند و به هیچ کس اجازه انتقالی داده نمیشود

آیا دانشگاه ساوترن مورد تایید ایران میباشد ؟

بله – این دانشگاه از سال 2018 تا کنون (2022) مورد تایید وزارت بهداشت و علوم میباشد.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021