تحصیل در دانشگاه نرمال شرق چین (ECNU)، با هزینه پایین

دانشگاه نرمال شرق چین یکی از 30 دانشگاه برتر در این کشور به حساب می‌آید. حدود 1500 دانشجوی بین الملل در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. امکانات آموزشی و رفاهی عالی و شهریه مناسب از جمله مزایای تحصیل در دانشگاه  ECNUبه شمار می‌رود.

ECNU
ECNU

دانشگاه نرمال شرق چین (East China Normal University) که به اختصار ECNU نیز نامیده می‌شود، یکی از دانشگاه‌های معتبر شانگهای است. این دانشگاه هم در حوزه آموزش و هم در زمینه تحقیقات به عنوان یکی از مراکز علمی برتر در چین و حتی جهان شناخته می‌شود. از این رو بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشور چین، دانشگاه ECNU را به عنوان دانشگاه مقصد خود انتخاب می‌کنند.

صرف نظر از این که این دانشگاه به خودی خود چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد، به طور کلی تحصیل در چین یک انتخاب هوشمندانه برای دانشجویان ایرانی به حساب می‌آید. تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا هر آنچه را لازم است درباره تحصیل در چین و خصوصاً دانشگاه نرمال شرق چین بدانید، در اختیار شما قرار دهیم.

ادامه تحصیل در چین، فرصتی استثنایی برای پیشرفت

پیش از این که درباره دانشگاه عادی چین شرقی صحبت کنیم، باید به یک سؤال مهم و اساسی پاسخ دهیم: “اصلاً چرا باید چین را انتخاب کنیم؟”

تا چندین سال قبل، تحصیل در چین چندان مرسوم نبود. اغلب افرادی که حاضر می‌شدند سختی زندگی و تحصیل در غربت را به جان بخرند، ترجیح می‌دادند یک دانشگاه رده بالای اروپایی یا آمریکایی را مد نظر قرار دهند. اما به مرور و با تغییر سیاست‌های دولت چین، دانشگاه‌های این کشور، از جمله دانشگاه نرمال شرق چین، به عنوان برترین دانشگاه‌های جهان شناخته شدند. تا جایی که اگر نگاهی به لیست صد دانشگاه برتر جهان بیندازید، نام چندین دانشگاه چینی را در آن مشاهده خواهید کرد. افزایش اعتبار و سطح کیفی دانشگاه‌ها، به همراه حمایت‌های عالی دولت چین از دانشجویان بین الملل باعث شد روز به روز به تعداد طرفداران تحصیل در این کشور افزوده شود. امروزه می‌توان چین را نه فقط یک قطب اقتصادی بلکه یک قطب علمی و تحقیقاتی موفق در آسیا و جهان به شمار آورد.

پیشینه دانشگاه نرمال شرق چین

East-China-Normal-University-yard
East-China-Normal-University-yard

قدمت و پیشینه یک دانشگاه همیشه می‌تواند یک عامل مهم در بررسی اعتبار و عملکرد آن دانشگاه باشد. از این جهت دانشگاه ECNU یک دانشگاه نسبتاً قدیمی با سابقه‌ای طولانی به حساب می‌آید. در سال 1951 میلادی، بخشی از دانشگاه Kwang Hua (به طور دقیق‌تر دانشکده‌های علوم و هنر) و دانشگاه Great China با یکدیگر ادغام شدند و دانشگاهی مستقل را تشکیل دادند. این دانشگاه به طور رسمی دانشگاه نرمال شرق چین نامیده شد. نکته قوت ماجرا این بود که در همان زمان چندین تن از اساتید برجسته و ممتاز دانشگاه‌های Tongji و Fudan نیز به این مجموعه اضافه شدند. به این ترتیب دانشگاه عادی چین شرقی توانست کار خود را با قدرت و اعتبار بسیار آغاز نماید. جالب است بدانید تنها 8 سال بعد، این دانشگاه به یکی از 16 دانشگاه برتر کلیدی در کل چین تبدیل شد.

آشنایی بیشتر با دانشگاه ECNU

دانشگاه نرمال شرق چین دارای دو پردیس فعال در شهر بزرگ شانگهای است، به نام‌های Minhang و Zhongbei. مجموع مساحت این دو پردیس از مرز 200 هکتار نیز عبور می‌کند. پردیس‌های این دانشگاه به حدی زیبا هستند که لقب دانشگاه باغ را برای این مرکز آموزش عالی به همراه آورده‌اند.

این دانشگاه رشته‌های گوناگونی از جمله هنر، مهندسی، حقوق، اقتصاد، تاریخ، مدیریت، فلسفه، علوم انسانی و روانشناسی را پوشش می‌دهد. اما از دیرباز به عنوان دانشگاهی شاخص در حوزه رشته‌های مرتبط با آموزش شناخته شده است. به همین دلیل در این حوزه توانسته موفقیت‌های بسیاری به دست آورد و به یک مرکز تخصصی تبدیل شود. در واقع دانشگاه نرمال شرق چین، بهترین دانشگاه چین در این زمینه به شمار می‌رود.

معرفی دانشکده‌ها

East-China-Normal-University-building
East-China-Normal-University-building

این دانشگاه در مجموع 4 دانشکده اصلی دارد:

 • علوم انسانی
 • مدیریت آموزشی
 • علوم تربیتی
 • و دبستان و آموزش ویژه

دانشکده علوم انسانی رشته‌هایی مانند هنر، موسیقی، ادبیات، فلسفه، روزنامه نگاری، تبلیغات، تاریخ، رادیو و تلویزیون و علوم سیاسی را در بر می‌گیرد. دانشکده مدیریت آموزشی مختص حوزه آموزش و پرورش است. بخش علوم تربیتی دانشگاه نرمال شرق چین، به رشته‌های مانند روانشناسی، تربیت بدنی، برنامه ریزی تحصیلی، فناوری آموزشی و … اختصاص دارد. دانشکده دبستان و آموزش ویژه نیز، همانطور که از نام آن پیداست، به آموزش دوره‌های ویژه، پیش دبستانی و … را در برنامه کاری خود دارد.

علاوه بر این چهار دانشکده و رشته‌هایی که در آن‌ها ارائه می‌شوند، دپارتمان‌های آموزشی دیگری نیز در دانشگاه ECNU وجود دارند. شیمی، مهندسی نرم افزار، فیزیک، علوم زندگی، زبان‌های خارجی، جغرافیا و … از دیگر رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه است.

مزایای تحصیل در دانشگاه نرمال شرق چین

East-China-Normal-University-logo
East-China-Normal-University-logo

تحصیل در این دانشگاه معتبر از جهات گوناگون یک انتخاب سراسر سود محسوب می‌شود. در ادامه به طور خاص برخی مزایای تحصیل در دانشگاه ECNU را عنوان خواهیم کرد.

پرداخت شهریه مناسب

پیدا کردن یک دانشگاه با اعتبار بالا اما شهریه پایین، در کشوری به غیر از چین، چندان کار آسانی نیست. اغلب دانشگاه‌های بنام اروپایی و آمریکایی هزینه‌های بسیار بالایی را برای تحصیل دانشجویان بین الملل در نظر گرفته‌اند. با این حساب بسیاری از علاقه‌مندان به دلیل محدودیت بودجه امکان تحصیل در این دانشگاه‌ها را نخواهند داشت. اما شهریه دانشگاه های چین، از جمله دانشگاه نرمال شرق چین، معقول و مناسب در نظر گرفته شده است. به این ترتیب دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای بسیار کمتر، در دانشگاهی با کیفیت آموزشی عالی ادامه تحصیل دهند.

هزینه زندگی پایین‌تر

در کنار پایین بودن هزینه تحصیل، هزینه زندگی نیز در چین به مراتب پایین‌تر از کشورهای آمریکایی و اروپایی است. در هر صورت باید در نظر داشت که تحصیل در یک کشور خارجی به معنای سپری کردن چند سال از زندگی در آن کشور است. چه بهتر که سال‌های تحصیل را با نگرانی‌های کمتر و دغدغه‌های مالی محدودتر پشت سر بگذارید.

امکان استفاده از کمک هزینه تحصیلی

در دانشگاه نرمال شرق چین و سایر دانشگاه‌های این کشور، امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان بین الملل وجود دارد. این یک نکته بسیار مهم برای دانشجویانی است که در تأمین هزینه‌های تحصیل و حتی زندگی با مشکل مواجه هستند. برخی از این بورسیه‌ها مانند بورسیه دولت چین، بورسیه کامل هستند. یعنی علاوه بر این که کلیه هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند، مبلغی را نیز به عنوان کمک هزینه ماهیانه در اختیار دانشجو می‌گذارند. مقدار این کمک هزینه با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است. برخی دیگر از بورسیه‌ها ممکن است جزئی باشند. حتی در این صورت نیز شهریه دانشگاه و بیمه درمانی به طور کامل تأمین می‌شود.

تحصیل در یک دانشگاه با اعتبار جهانی

دانشگاه نرمال شرق چین، بر اساس رده بندی QS در سال 2022، 30 امین دانشگاه برتر چین است و جایگاه 531-540 در جهان را نیز به خود اختصاص داده است. همچنین طبق رتبه بندی Times، دانشگاه عادی شرقی چین در داخل کشور رتبه 14 و در کل جهان رتبه 301-350 را دارد. این رتبه‌ها نشان می‌دهند این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های بسیار معتبر نه فقط در چین بلکه در کل دنیاست. با این حساب تحصیل در دانشگاه ECNU یک فرصت عالی برای ادامه تحصیل خارج کشور محسوب می‌شود.

برای کسب بورسیه تحصیلی دانشگاه نرمال شرق چین با متخصصان ما تماس بگیرید

شرایط تحصیل دانشجویان بین الملل در دانشگاه نرمال شرق چین

East-China-Normal-University-view
East-China-Normal-University-view

این دانشگاه به طور کلی از بیش از 35 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی میزبانی می‌کند. از این تعداد حدود 1500 نفر، دانشجوی بین الملل محسوب می‌شوند که از کشورهای گوناگون برای تحصیل وارد دانشگاه ECNU شده‌اند. یکی از مواردی که باعث شده دانشجویان خارجی به تحصیل در این دانشگاه علاقه‌مند شوند، ارائه بسیاری از رشته‌ها به زبان انگلیسی است. بدون شک فراگیری زبان چینی می‌تواند یکی از سخت‌ترین مراحل ورود به دانشگاه باشد. اما خوشبختانه متقاضیان می‌توانند با داشتن دانش زبان انگلیسی نیز برای تحصیل در دانشگاه نرمال شرق چین درخواست دهند.

نکته دیگری که درباره تحصیل در این دانشگاه وجود دارد، امکانات خوابگاهی و رفاهی ویژه‌ای است که برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته می‌شود. 5 مجموعه خوابگاهی در دانشگاه عادی چین شرقی وجود دارد. دانشجویان خارجی می‌توانند با اقامت در این خوابگاه‌ها تا حد بسیار زیادی در هزینه‌های زندگی خود در چین صرفه جویی نمایند.

شهریه دانشگاه نرمال شرق چین چقدر است؟

شهریه این دانشگاه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. اما به طور حدودی می‌توان گفت هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین 22 هزار تا 55 هزار یوان در سال است. همچنین شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد از 25 هزار تا 37 هزار یوان در سال و دوره‌های دکتری از 30 هزار تا 45 هزار یوان در سال متغیر است. می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر در این باره را از بخش تحصیلات بین الملل دانشگاه جویا شوید.

برای پذیرش در دانشگاه ECNU به چه مدارکی نیاز دارید؟

برای پذیرش در این دانشگاه باید درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید. از جمله مدارک مورد نیاز برای اپلای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرم درخواست پذیرش در دانشگاه نرمال شرق چین
 • مدرک زبان تافل حداقل 6 و یا آیلتس حداقل 80 برای رشته‌های انگلیسی
 • مدرک زبان چینی برای رشته‌های چینی زبان
 • انگیزه نامه
 • ترجمه مدارک تحصیلی قبلی
 • کپی پاسپورت دارای اعتبار
 • توصیه نامه از اساتید (برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی)

برای اطلاع از سایر مدارک می‌توانید به سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

از ویزا تا پرواز

international-students-in-china
international-students-in-china

پس از دریافت نامه پذیرش تنها کاری که باید انجام دهید، گرفتن ویزای دانشجویی X1 از کنسولگری چین است. ارائه نامه پذیرش دانشگاه نرمال شرق چین، گواهی تمکن مالی، پاسپورت معتبر، فرم درخواست ویزا، گواهی عدم سوء پیشینه و … از جمله مدارکی است که برای دریافت ویزا نیاز دارید. برای مشاهده لیست کامل مدارک بهتر است به سایت سفارت چین مراجعه نمایی.

به طور معمول ویزای دانشجویی چین طی حداکثر 2 هفته صادر می‌شود. پس از آن می‌توانید برای آغاز دوره جدید زندگی خود در چین، عازم شانگهای شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: 28424824-021